İçeriğe git

DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Bahar Mezunları İçin Yemin Töreni Düzenledi

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Yüksekokulu, her yıl geleneksel olarak düzenlenen Mesleki Yemin Töreni’ni, 2020-2021 Akademik Yılı Bahar Dönemi mezunları için geçtiğimiz günlerde Eczacılık Fakültesi açık hava amfisinde düzenledi. Törende 395 yeni sağlık profesyoneli yemin etti. Tören müzik dinletisinin ardından Sağlık Hizmetleri Yüksekokulu, Anestezi Ön Lisans Programı birincisi Asel Sude Karadağ’ın mezunlar adına gerçekleştirdiği konuşması ile başladı. Karadağ, konuşmasının ardından Sağlık Bilimleri Fakültesi yaş kütüğüne isim plakasını çaktı.

Mehtap Malkoç

“Yaşadıkça Yaşatın”

Yemin Töreni’nin açılış konuşmasını gerçekleştiren DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehtap Malkoç, “KKTC’nin ilk üniversitesi DAÜ’nün sağlık alanına açılan önemli pencerelerinden biri olan Fakültemiz ve Yüksekokulumuz, kısa bir zaman içerisinde çok büyük bir ivme kazanmış, lisans ve lisansüstü eğitimlerinin yanı sıra, klinik çalışmalar ve bilimsel araştırmalarla ulusal ve uluslararası platformlarda Sağlık Bilimleri alanında saygın bir kurum niteliği kazanmıştır” diye konuştu. Mezunların ailelerini tebrik eden Prof. Dr. Malkoç, mezunlara seslenerek, “Bir işi başarmanın en zor yanı ilk adımı atmaktır. Bugün siz bu ilk adımı atıyorsunuz. Fakültemizin sloganını unutmayın. Yaşadıkça yaşatın” şeklinde konuştu.

Hasan Demirel

“Yolunuz Açık Olsun”

Törende konuşan DAÜ Akademik İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Demirel, “DAÜ 42 yılda 66 binin üzerinde mezun vermiştir. Fakültemiz ve Yüksekokulumuz da bugüne kadar 2 bini aşkın mezunumuzu Sağlık Bilimleri alanında profesyoneller olarak dünyaya hizmet etmek üzere yetiştirmiştir. Sizler de onların arasına katılacaksınız. COVID-19 pandemisi dünyayı önemli ölçüde etkilemiştir. Bu kriz karşısında öne çıkanlar sağlık profesyonelleri olmuştur” diye konuştu. Prof. Dr. Demirel, mezunlara tavsiyelerde bulunarak, “Ömür boyu öğrenci olmaya çalışın. Size aktarılan öğrenme yöntemlerini ve metodolojisini yürütmeye çalışın. Kendinizi mutlaka geliştirin. Mesleki tecrübe ve mesleki eğitim ömür boyu sürer. Size hayatınızda başarılar diliyorum. Yolunuz açık olsun” dedi.

“Mutlu ve Gururluyuz”

DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu Başkanı Dr. Erdal Özcenk, tören için yolladığı mesajda şu ifadelere yer verdi: “Sağlığın her alanında çalışan profesyonellerin ne kadar önemli olduğu, bir buçuk yıldır mücadele ettiğimiz pandemi döneminde bir kez daha anlaşılmıştır. DAÜ olarak insanlığa faydalı sağlık profesyonelleri yetiştirdiğimiz için mutlu ve gururluyuz. Bundan sonraki hayatınızda, insan sağlığına ve dünyaya katacağınız tüm yardımlar için sizlere şimdiden teşekkür ederim.”

-

İlke ve Etik Değerlere Bağlılıkları Üzerine Yemin Ettiler

DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, Hemşirelik Bölümü, Sağlık Yönetimi Bölümü, Spor Bilimleri Bölümü lisans mezunları ile Ağız ve Dış Sağlığı, Anestezi, Ameliyathane Hizmetleri, Diyaliz, Fizyoterapi, İlk ve Acil Yardım, Radyoterapi ve Tıbbi Görüntüleme ön lisans programlarından mezun olan öğrenciler, Program Koordinatörleri eşliğinde kendi bölümlerine özgü olan yeminlerini düzenlenen tören ile okudular. DAÜ Sağlık Bilimleri ve Sağlık Yüksekokulu mezunları, her yıl olduğu gibi bu yıl da mesleklerine başlamadan önce yemin ederek, meslek yaşamları boyunca uyacakları ilke ve etik değerler üzerine bağlılıklarını bu yemin ile ifade ettiler. Mezunlar, yeminlerini okumalarının ardından keplerini atarak mezuniyet coşkusunu yaşadı.