İçeriğe git

Turizm İşletmeciliği Lisans Programı (B.S., 4 Yıl)

Turizm ve Otetcilik Yüksekokulu'nda sunulan Turizm ve Otel İşletmeciliği lisans programı öğrencilerimizi turizm sektöründeki alt ve orta kademe yöneticilik görevlerine en iyi şekilde hazırlamayı amaçlamaktadır. Programlarımız, sektörün günümüz gereksinimlerinin karşılanmasının yanı sıra gelişimine de uygun olarak düzenlenmiş olup, öğrencileri yaratıcı ve yenilikçi fikirler üretmeye yönlendirirken, geleceğe hazırlamayı hedeflemektedir. Uygulama ile desteklenen eğitim programının sağlayacağı avantajla öğrenciler, mezuniyet sonrasında turizm sektörünün oldukça geniş kariyer seçeneklerinden tercih yapma olanağına sahip olacaklardır.

Genel Bilgi

Eğitim dili İngilizce’dir. Ayrıca öğrencilerimiz, sektöre özgü kavramları öğrenmek ve İngilizce dil bilgilerini geliştirebilmek amacıyla programların tümünde eğitimlerinin ilk 2 yılında İngilizce dersleri almaktadırlar. İngilizce dışında, turizm sektörü için son derece önemli olan ikinci bir yabancı dil programlarımıza dahil edilmiştir. Akdeniz çanağındaki ülkelerin turizm potansiyeli dikkate alınarak öğrencilerimize Almanca, Fransızca ya da Rusça dillerinden birisini seçerek kendilerini geliştirmeleri teşvik edilmektedir. Seçmeli dersleri aracılığıyla üçüncü bir dili de öğrenme şansına sahiptirler. Derslerimizde ülkemizin seçkin otellerinde ve kurumlarında uygulama imkanları da sunulmaktadır.

Akreditasyonlar

FIBAA: Foundation for International Business Administration Accreditation
Foundation for International Business Administration Accreditation
https://www.fibaa.org/

TedQual: Teaching Education Quality in Tourism
https://www.unwto.org/UNWTO-ted-qual

Akreditasyonlar

FIBAA: Foundation for International Business Administration Accreditation
Foundation for International Business Administration Accreditation
https://www.fibaa.org/

TedQual: Teaching Education Quality in Tourism
https://www.unwto.org/UNWTO-ted-qual

Eğitim / Öğrenim

Turizm İşletmeciliği lisans programımız; bölgemizde ve dünyada önde gelen turizm işletmelerinin ihtiyaç duyduğu, konusunda bilgili, lider ve dünyadaki konaklama sektörünü takip eden pek çok beceri ve yeteneklerle donanımlı üst, orta ve alt kademe yönetici adaylarını yetiştirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sunduğumuz lisans programımız, seçkin akademisyen ve uzman kadrolarımız ile öğrencilerimizi geleceğin turizm sektörüne hazırlamaktadır.

Olanaklar

Bilgisayar Laboratuvarları: CD-ROM, multimedya, internet ve elektronik posta olanakları ile donanımlı 3 bilgisayar laboratuvarı öğrencilerin kullanımına açıktır

Çoklu Ortam Bilgisayar Laboratuvarı: Çoklu ortam (Multimedya) ile entegre programlarla öğrencilerimizin kuramsal derslerde öğrendikleri desteklenmektedir.

Fidelio Laboratuvarı:Fidelio programı günümüzde dünyada ve ülkemizde konaklama işletmelerince tercih edilen popüler bir yazılım sistemidir. Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu'nda öğrencilerimiz, dünyanın en büyük otel zincirleri tarafından tercih edilen Fidelio programına yönelik eğitim alabilmektedirler.

Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu turizm sektöründe teorik bilgiyle beraber uygulamalara son derece önem vermektedir. Bu kapsamda, düzenlenmiş Demo Mutfağı tam donanımlı ve teknolojik alt yapıya sahip olup, öğrencilere profesyonel bir mutfağın çalışma ve işletme ilkelerini kavrama olanağını sağlamaktadır. Aynı şekilde, Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu yiyecek ve içecek derslerini de üniversitemize ait Tower Restoranda yürütmekte ve öğrencilerimiz servis tekniklerini uygulayarak öğrenme şansına sahip olmaktadırlar.

Uygulama Restorantı

Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu'nda verilen yiyecek ve içecek derslerinin pratik uygulamaları Yüksekokul bünyesinde faaliyet gösteren Tower Restoranda yürütmekte, öğrencilerimiz yerel ve uluslararası yemek çeşitlerini öğrenmekte, derslerinde öğrendikleri servis tekniklerini uygulama imkanına sahip olmaktadırlar.

Kariyer Olanakları

Mezunlarımız turizm sektörünün farklı alanlarında iş bulma imkanına sahiptirler. Ulaştırma şirketlerinde, özellikle havayolları (kabin memurluğu, yer hostesliği) ve deniz işletmelerinde (kruvaziyer gemilerde), uluslararası zincir otellerde, tur operatörleri ve acentelerde çalışabilirler. Öğrencilerimiz, öğrenimleri sırasında 5 veya 4 yıldızlı konaklama işletmeleriyle, ulaştırma şirketlerinde gerçekleştirecekleri stajları ile, işletmeleri yerinde tanıma fırsatı bulmaktadırlar. Arzu eden öğrencilerimiz için, yurt dışındakikonaklama işletmelerinde staj yapma olanağı mevcuttur. Üniversitemize ait Deniz Kulübü tesisleri de öğrencilerimizin staj yapabileceği işletmeler arasında yer almaktadır. Yüksekokulumuz’dan Fakültemizden stajyer kabul eden işletmeler arasında; Hilton, Sheraton, Swissotel, Marriott, Kempinski, Radisson SAS, Holiday Inn, Merit, Dedeman, Kaya Hotels, Noah's Ark, Arkın Group Hotels gibi konaklama işletmeleriyle Türk Hava Yolları, AtlasJet, ETS Tur, Puzzle Travel gibi havayolu ve seyahat işletmeleri bulunmakta ve mezun öğrencilerimiz staj yaptıkları bu işletmelerden iş teklifleri almaktadırlar. Mezunlarımız aynı zamanda, akademik kariyerlerine fakültemizin yüksek lisans programına katılarak devam edebilmektedirler.

İletişim

Tel: +90 392 630 1269
Faks: +90 392 365 1584
E-posta: info@tourism.emu.edu.tr
Web: http://tourism.emu.edu.tr

Kayıt Büroları İletişim Numaraları ve İl Merkez Büroları İletişim Formu