İçeriğe git

Ortopedik Protez ve Ortez Önlisans Programı (Türkçe) (A.D., 2 Yıl)

Genel Bilgi

Programın amacı çeşitli nedenlerle uzuvlarını kaybeden kişilere söz konusu uzvun ve işlevlerinin yerini tutabilecek protezler ile kas-iskelet ve sinir sistemini ilgilendiren patolojilerde ağrıyı azaltıcı, fonksiyonu artırıcı, düzeltici ve destekleyici amaçlarla dayanıklı, estetik ve fonksiyonel ortez uygulamalarında klinik karar verme sürecine katkı koyan, tasarım, yapım ve uygulama konusunda yetkin protez ortez teknikerleri yetiştirmektir.

Eğitim / Öğrenim

Yüksek öğretim kriterlerine uygun olarak oluşturulmuş 2 yıllık müfredat süresince temel sağlık, mühendislik bilim dersleri ile protez ortez uygulamalarına ait teorik, uygulamalı dersler ve klinik staj eğitimleri ile interaktif bir eğitim ve öğrenim süreci geçirilecektir.

Olanaklar

DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesinde bulunan Protez Ortez Merkezi, KKTC Sağlık Bakanlığı ile var olan protokol kapsamında hastalara akademik olarak hizmet veren tek merkezdir. Bu yönüyle şu an KKTC’de benzer olan programlardan farklılık göstermekte ve hem akademik hem de fiziksel altyapı donanımıyla bir ilk olma özelliğindedir. Programda öğrenim gören öğrenciler için uygulama ortamı sağlayacak olan merkez aynı zamanda Türkiye’de protez ortez eğitimi ve hizmeti veren kurumlarla olan işbirliği sayesinde multidisipliner bir ortamda okuma şansı elde edeceklerdir.

Kariyer Olanakları

Teknolojik gelişmelere paralel olarak sürekli gelişim ve değişim gösteren bu alanda, dünya ile rekabet halinde bilimsel tekniklerle faaliyet gösteren protez ortez teknikerlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Mezunlar protez-ortez atölyesi bulunan devlet ve özel hastanelerde, üniversitelerde ve özel protez ortez atölyelerinde çalışabilirler. Ayrıca meslek elemanlarının kendi işyerini açma şansı da bulunmaktadır.

İletişim

Tel: +90 392 630 2172
Faks: +90 392 365 3940
E-posta: sbf@emu.edu.tr
Web: http://sbf.emu.edu.tr