İçeriğe git

Fen ve Edebiyat Fakültesi

Programlar

ProgramDereceYılBölüm
Matematik ve Bilgisayar BilimleriLisans / B.S.4 Matematik
İngilizce Mütercim ve TercümanlıkLisans / B.A.4 Mütercim-Tercümanlık
Moleküler Biyoloji ve GenetikLisans / B.S.4 Biyolojik Bilimler
PsikolojiLisans / B.S.4 Psikoloji
Psikoloji (Türkçe)Lisans / B.S.4 Psikoloji
Türk Dili ve Edebiyatı (Türkçe)Lisans / B.A.4 Türk Dili ve Edebiyatı
Türk Dili ve Edebiyatı (Türkçe Tezli)Yüksek Lisans / M.A.1 - 2 Türk Dili ve Edebiyatı
Matematik (Tezli)Yüksek Lisans / M.S.1 - 2 Matematik
MatematikDoktora / Ph.D.3,5 - 5 Matematik
FizikDoktora / Ph.D.3,5 - 5 Fizik
KimyaDoktora / Ph.D.3,5 - 5 Kimya
Uygulamalı Matematik ve Bilgisayar BilimleriDoktora / Ph.D.3,5 - 5 Matematik
Uygulamalı Matematik ve Bilgisayar (Tezli)Yüksek Lisans / M.S.1 - 2 Matematik
Enformatik Sistemleri (Tezsiz)Yüksek Lisans / M.S.1 - 1.5 Matematik
Fizik (Tezli)Yüksek Lisans / M.S.1 - 2 Fizik
Kimya (Tezli)Yüksek Lisans / M.S.1 - 2 Kimya
Aktüerya BilimleriLisans / B.S.4 Matematik
Genel Psikoloji (Tezli)Yüksek Lisans / M.S.1 - 2 Psikoloji
Medikal Biyoteknoloji (Tezsiz)Yüksek Lisans / M.S.1 - 1.5 Biyolojik Bilimler
Aktüerya Bilimleri - Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Çift AnadalLisans / B.S.4 Matematik
Matematik ve Bilgisayar Bilimleri - Aktüerya Bilimleri Çift AnadalLisans / B.S.4 Matematik
Aktüerya Bilimleri - Finans ve Bankacılık Çift AnadalLisans / B.S.4 Matematik
FizikLisans / B.S.4 Fizik
KimyaLisans / B.S.4 Kimya
Kent Arkeolojisi ve Kültürel Miras Yönetimi (Türkçe Tezsiz)Yüksek Lisans / M.A.1 - 1.5 Sanat Beşeri ve Sosyal Bilimler
Kent Arkeolojisi ve Kültürel Miras Yönetimi (Türkçe Tezli)Yüksek Lisans / M.A.1 - 2 Sanat Beşeri ve Sosyal Bilimler
İstatistik ve Bilgisayar BilimleriLisans / B.S.4 Matematik
Genel PsikolojiDoktora / Ph.D.3,5 - 5 Psikoloji

Fakülte Hakkında

Fen ve Edebiyat Fakültesi, 1986 yılında Yüksek Teknoloji Enstitüsünün, Doğu Akdeniz Üniversitesi adını alarak bir devlet üniversitesine dönüştürüldüğü yıl kurulan üç fakülteden biridir. Kurulduğu yıllarda Fizik, Kimya ile Uygulamalı Matematik ve Bilgisayar alanlarında lisans eğitimi verilmekteyken, 2020-2021 akademik yılında bünyesinde bulunan Matematik, Fizik, Kimya, Biyolojik Bilimler, Psikoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Mütercim-Tercümanlık ile Sanat, Beşeri ve Sosyal Bilimler bölümleri olmak üzere toplam sekiz bölümün altı lisans, dokuz yüksek lisans ve dört doktora programında eğitim alan öğrenci sayısı 1747 ulaşmıştır. Fen ve Edebiyat Fakültesi bugüne kadar 4609 mezun vermiştir.

Fakültemizin vizyonu, 32 yıllık deneyimden yola çıkarak, akademik kadrosu, araştırma imkânları, uluslararası niteliği ve sürekli gelişim anlayışıyla lisans eğitimindeki yetkinliği pekiştirmek, lisansüstü eğitimde yeni hedeflere erişmek ve araştırma etkinliğini artırarak Doğu Akdeniz Üniversitesinin önde gelen fakültelerinden ve bölgenin en iyi Fen ve Edebiyat Fakültelerinden biri olmaktır. Fen ve Edebiyat Fakültesi, hem kendi hem de diğer fakültelerin öğrencilerine yüksek standartta eğitim vererek akademik çalışma yapabilecek bilgi ve donanıma sahip, yeni fikir ve teknolojiler üretebilen, çevreye duyarlı bireyler yetiştiren, uluslararası standartlarda araştırma yürüten ve topluma hizmet veren bir kurum olmayı temel misyon olarak belirlemiştir. Üniversitemizin "Erdem, Bilgi, Gelişim" ilkesine paralel biçimde Fen ve Edebiyat Fakültesinde lisans ve lisansüstü programlarındaki uluslararası öğrencilerin sayısını artırmanın yanı sıra diğer uluslararası üniversite, enstitü ve araştırma merkezleriyle var olan işbirliklerin genişletilmesi de hedeflenmektedir. Mezunlarımız, Amerika'dan Avustralya'ya, Avrupa'dan Asya'ya ve Afrika'ya kadar uzanan geniş bir coğrafyada akademik ve iş kariyerlerine başarıyla devam ediyorlar.

Adımını Fen ve Edebiyat Fakültesine atan öğrenciler, çağın gereklerine ayak uyduran lisans programları ile karşılaşır. Fen ve Edebiyat Fakültesinin Matematik ve Bilgisayar ile Moleküler Biyoloji ve Genetik lisans programlarında İngilizce; Türk Dili ve Edebiyatı lisans programında ise Türkçe eğitim verilmektedir. Bunun yanı sıra Türkçe ve İngilizce Psikoloji lisans programlarımız paralel yürütülmektedir. Mütercim-Tercümanlık lisans programında öğrencilerin Türkçe, İngilizce ve Fransızca dil bilincini geliştirmenin yanı sıra Türkçe ve İngilizce arasında çeviri kuram ve teknikleri ile simültane konferans çevirmenliğinin temel bilgilerine hâ­kim olmaları sağlanmaktır. Tüm lisans müfredatları, 2009 yılı Leuven Bildirisiyle belirlenen Bologna sürecinin ilke ve değerlerine uygun bir biçimde hazırlanmaktadır. Öğrencilerimiz, lisans eğitimlerini tamamladıktan sonra aldıkları bilgi ve becerilere göre dünyanın en aranan meslek dallarında görev alabiliyor, bilgilerini lisansüstü eğitimle derinlemesine geliştirerek ilgili alanda akademisyen olarak kariyer yapabiliyor veya pedagojik formasyon eğitimini tamamlayarak öğretmen olabiliyorlar.

Fen ve Edebiyat Fakültesi, Üniversitemizin araştırma altyapısında önemli bir yer tutmaktadır. Fakültemizde hizmet veren Genel Kimya, Mekanik, Elektrik ve Magnetik, Genel Biyoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetik, iki Psiko-Biyoloji, üç Bilgisayar, Çeviri , Fiziko-Kimya, Enstrumental Analiz, Organik Kimya, Fotovoltaik ve İnce Film Metrolojisi laboratuvarlarında araştırmacılara çalışma ve deney yürütme olanağı sağlanmaktadır. Bu laboratuvarlarda lisansüstü araştırmaların yanı sıra lisans eğitiminde öğrencilerin deneysel beceri ve araştırma yetenekleri geliştirilir. Fakülte üyeleri ayrıca TÜBİTAK gibi saygın bilimsel kuruluşlardan önemli proje destekleri almaktadırlar. Doğu Akdeniz Üniversitesi adına SCI, SSCI ve AHCI endeksleri tarafından taranan dergilerde yayımlanan makalelerde Fakültemizin akademik kadrosunun, özellikle Matematik, Fizik ve Kimya bölümlerinin öğretim üyelerinin önemli katkıları vardır. Fakültemizde çağımızın talepleri doğrultusunda Biyoenformatik ve Hesaplamalı Biyoloji gibi alanlarda interdisipliner araştırmalara önem verilmektedir.

Fakülte Broşürü (PDF) Fakülte Broşürü (issuu) Lisansüstü Broşürü (PDF) Lisansüstü Broşürü (issuu)Tanıtım Filmi Web Sitesi

Yönetim

Dekan:
Prof. Dr. MEHMET ALİ ÖZARSLAN

Dekan Yardımcıları:
Yrd. Doç. Dr. MEHMET BOZER

Akreditasyonlar

ASIIN: Accreditation Agency for Degree Programmes in Engineering, Informatics, Natural Sciences and Mathematics
Accreditation Agency for Degree Programmes in Engineering, Informatics, Natural Sciences and Mathematics
https://www.asiin.de
Akredite Edilmiş Programlar: Moleküler Biyoloji ve Genetik (B.S.) Medikal Biyoteknoloji (Tezsiz) (M.S.)

TPD: Türk Psikologlar Derneği
http://www.psikolog.org.tr
Akredite Edilmiş Programlar: Psikoloji (B.S.)

Üyelikler

AMS: The American Mathematical Society
https://www.ams.org
Üye Olan Birimler: Fen ve Edebiyat

İletişim

Adres:
Fen ve Edebiyat Fakültesi,
Aristóteles Caddesi
Doğu Akdeniz Üniversitesi
Gazimağusa, 99628, Kuzey Kıbrıs
Mersin 10, Turkey

Tel: +90 392 630 1251
Faks: +90 392 365 1604
WhatsApp: +90 533 820 6332
E-posta: fas.dekanlik@emu.edu.tr
Web: https://fas.emu.edu.tr

Fakülte Sosyal Medya:
Facebook Twitter Instagram