İçeriğe git

Eczacılık Fakültesi

Programlar

ProgramDereceYılBölüm
EczacılıkLisans / M.Pharm.5 Eczacılık
EczacılıkLisans / Pharm.D.6 Eczacılık
Farmasötik BilimlerDoktora / Ph.D.3,5 - 5 Eczacılık

Fakülte Hakkında

Eczacılık Fakültesi, 2011-2012 akademik yılında kurulmuş olup, 10 dönemden oluşan M.Pharm. programı ile 12 dönemi kapsayan Pharm.D. programı sunan, İngilizce eğitim veren bir fakültedir.

Doğu Akdeniz Üniversitesi Eczacılık Fakültesi olarak misyonumuz;

  • Eczacılık mesleğinin ilkelerini ve etik anlayışını kavramış, toplum sağlığında ilk basamak sağlık danışmanlığı hizmetini verebilecek üst düzey uluslararası donanıma sahip, meslekteki son bilimsel ve teknolojik gelişmeleri takip etme özelliği kazandırılmış nitelikli eczacılar ve bilim adamları yetiştirmek
  • Alanımızdaki bilimsel araştırmalara evrensel ve bölgesel düzeyde katkıda bulunmak
  • Elde edilen bilgileri eczacılık hizmeti yoluyla toplumun yararı için kullanmak
  • Uluslararası ilaç endüstrisinde ve mesleğin diğer dallarında çalışmak için gerekli bilgi birikimini aktarabilecek bir fakülte çatısı altında bölgemizin en iyi ve saygın eczacılık fakültesi olmaktır.

Vizyonumuz ise; eczacılık mesleğinin evrensel kriterlerine uygun, mesleğine saygılı, dürüst, topluma faydalı, analitik düşünceye sahip ve grup çalışmasına yatkın, eczacılık alanında uluslararası üst düzey eğitim ve öğretim almış üstün bireyler yetiştirmenin yanısıra ve toplum sağlığı ve pozitif bilime hizmet etmektir.

Eczacılık Fakültesi, FIP (Uluslararası Eczacılık Federasyonu) tarafından akademik üyeliğe kabul edilen Kıbrıs’tan ilk, Türkiye ve KKTC’de bulunan Eczacılık Fakülteleri arasında ise 2. Fakülte olmakla gurur duymaktadır.

Fakültede, HPLC, GC-MS, FT-IR, UV spektrofotometre, laminar akış, mikrodalga reaktörü, tablet makinası, dissolüsyon cihazı, granülatör, homojenizatör, viskozimetre, stabilize iklim dolabı, inkübatörler, partikül büyüklüğü tayin cihazı, toz karıştırıcı, öğütücü, su banyoları, mikroskoplar, vs. gibi farmasötik bilimler için gerekli en son teknolojik ve eğitime dönük altyapı ile donatılmış öğrenci laboratuvarları bulunmaktadır. Tüm laboratuvarlara akıllı tahta yerleştirilmiş olup, Fakülte binasının önünde Farmasötik Botanik ve Farmakognozi çalışmaları için “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bahçesi” yapılmıştır.

Laboratuvar olanaklarımız, araştırma için de yeterli olup; yeni kurulmasına rağmen, Eczacılık Fakültesi Science Citation Index (SCI) tarafından taranan ünlü dergilerde yaklaşık 82 adet bilimsel makale yayınlamıştır.

37 ülkeden öğrencimiz olması nedeniyle, Eczacılık Fakültesi çokuluslu bir öğrenci profiline sahip olmakla ve kolayca sosyalleşebilecekleri uluslararası bir atmosfer sağlamakla gurur duymaktadır. Her yıl, 14 Mayıs Eczacılık Gününü, özel bir tema üzerinde yoğunlaşmak suretiyle, ilaç ve kozmetik endüstrilerinden önemli misafirleri öğrencilerimizle bir araya getirerek, gelecek kariyer olanakları hakkında tartışmak üzere, düzenli bir şekilde “Kariyer Günleri” olarak kutlamaktayız.

www.youtube.com/watch?v=xdwaF1yIUJEEczacılık Fakültesi

Fakülte Broşürü (PDF) Web Sitesi

Yönetim

Dekan:
Prof. Dr. HAYRETTİN OZAN GÜLCAN

Dekan Yardımcıları:
Yrd. Doç. Dr. EMİNE DİLEK ÖZYILMAZ
Yrd. Doç. Dr. JALE YÜZÜGÜLEN

Akreditasyonlar

PCN: Pharmacists Council of Nigeria
https://www.pcn.gov.ng
Akredite Edilmiş Programlar: Eczacılık (M.Pharm.) Eczacılık (Pharm.D.)

Üyelikler

EPSA: European Pharmaceutical Students Association
https://www.epsa-online.org
Üye Olan Birimler: Eczacılık

FIP: International Pharmaceutical Federation
https://www.fip.org
Üye Olan Birimler: Eczacılık

IPSF: International Pharmaceutical Students Federation
https://www.ipsf.org
Üye Olan Birimler: Eczacılık

İletişim

Adres:
Eczacılık Fakültesi,
İbn-i Sina Caddesi
Doğu Akdeniz Üniversitesi
Gazimağusa, 99628, Kuzey Kıbrıs
Mersin 10, Turkey

Tel: +90 392 630 2401
Faks: +90 392 630 2819
E-posta: pharmacy@emu.edu.tr
Web: https://pharmacy.emu.edu.tr

Fakülte Sosyal Medya:
Facebook Instagram