İçeriğe git

İletişim Fakültesi

Programlar

ProgramDereceYılBölüm
Görsel İletişim TasarımıLisans / B.A.4 Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı
Halkla İlişkiler ve ReklamcılıkLisans / B.A.4 Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
Halkla İlişkiler ve Reklamcılık (Türkçe)Lisans / B.A.4 Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
Radyo, Televizyon ve SinemaLisans / B.A.4 Sinema ve Televizyon
Radyo, Televizyon ve Sinema (Türkçe)Lisans / B.A.4 Sinema ve Televizyon
İletişimDoktora / Ph.D.3,5 - 5 İletişim
İletişim ve Medya Çalışmaları (Tezli)Yüksek Lisans / M.A.1 - 2 İletişim
Dijital Medya ve Film (Tezsiz)Yüksek Lisans / M.A.1 - 1.5 Sinema ve Televizyon
Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı (Tezsiz)Yüksek Lisans / M.A.1 - 1.5 Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı
Dijital Oyun TasarımıLisans / B.A.4 Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı
Yeni Medya ve İletişim (Türkçe)Lisans / B.A.4 Yeni Medya ve Gazetecilik
Yeni Medya ve İletişimLisans / B.A.4 Yeni Medya ve Gazetecilik
İletişim ve Medya Çalışmaları (Türkçe) (Tezli)Yüksek Lisans / M.A.1 - 2 İletişim

Fakülte Hakkında

Kurulduğu günden beri nitelikli mezunlar vermeye devam eden İletişim Fakültesi, 1997-1998 eğitim yılında öğrenci almaya başladı. Fakültenin temelini oluşturan İletişim bölümü, 1994 yılında Fen-Edebiyat Fakültesi çatısı altında açılmıştı. Bölüm, 1997 yılında Fakülte haline getirildi ve üç programda eğitim vermeye başladı: Gazetecilik, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, Radyo-TV ve Sinema. Fakültenin dördüncü programı olan Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı, 2005-2006 eğitim yılında öğrenci almaya başladı. Fakülte’de 2010-2011 akademik yılına kadar sadece İngilizce programlarda eğitim verildi. 2011-2012 eğitim yılından itibaren Gazetecilik ile Radyo-TV ve Sinema ve 2012-2013 eğitim yılından itibaren de Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Türkçe programları açıldı. Gazetecilik İngilizce programına öğrenci kabulü 2012-2013 eğitim yılı başında donduruldu.

İletişim Fakültesi’ndeki lisans programlarından 2013 yılı sonuna kadar 2293 mezun verildi. Fakülte’de, 2013-2014 eğitim yılı Güz dönemi itibarıyla, yürütülmekte olan dördü İngilizce, üçü Türkçe toplam yedi programda 540 öğrenci eğitim görmektedir.

İletişim Fakültesi tarafından yürütülen İletişim ve Medya Çalışmaları tezli yüksek lisans ve doktora programları da mezun vermeye devam etmektedir. 1998 yılında öğrenci kabul etmeye başlayan İletişim ve Medya Çalışmaları tezli yüksek lisans programı, 2013 yılı sonuna kadar 87 mezun verdi. Bu program, dünyadaki yüksek lisans programlarını değerlendirme ve derecelendirme kuruluşu olan Eduniversal tarafından 2011 yılından itibaren iletişim alanında en iyi 200 yüksek lisans programı arasında gösterilmektedir. 2001 yılında öğrenci kabul etmeye başlayan İletişim ve Medya Çalışmaları doktora programından 2013 yılı sonuna kadar 11 kişi doktor ünvanıyla mezun oldu. Bu mezunların tamamı değişik üniversitelerde öğretim üyeliği yapmaktadır.

https://www.youtube.com/watch?v=vtFiq4n6x80İletişim Fakültesi

Fakülte Broşürü (PDF) Lisansüstü Broşürü (PDF)Web Sitesi

Yönetim

Dekan:
Prof. Dr. METİN ERSOY

Dekan Yardımcıları:
Doç. Dr. NİLÜFER TÜRKSOY

Fakülte çatısı altında Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı bölümü tarafından yürütülen Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı tezsiz yüksek lisans programı 2010-2011 eğitim yılında öğrenci kabul etmeye başladı ve 2013 yılı sonuna kadar 30 mezun verdi. Radyo-TV, Sinema ve Gazetecilik bölümü tarafından açılan Dijital Medya ve Film tezsiz yüksek lisans programı 2013-2014 Bahar döneminden itibaren öğrenci almaya başlayacaktır.

İletişim Fakültesi’nde 1’i profesör, 7’si doçent, 9’u yardımcı doçent ve 2’si öğretim görevlisi, 19 tam zamanlı öğretim elemanı ile 19’u yarı zamanlı öğretim elemanı olmak üzere toplam 38 öğretim elemanı ders vermektedir.

İletişim Fakültesi, sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasal konularda analiz yapabilen; iletişim teknolojilerini etkili kullanabilen; dünyaya ve mesleğine eleştirel bakabilen; yaratıcı düşünebilen; etik ve toplumsal sorumluluk sahibi, sektörün gerektirdiği gazetecilik, halkla ilişkiler, reklamcılık, radyo ve televizyon, görsel iletişim alanının değişen niteliğine uygun esneklikte uygulama becerilerine sahip mezunlar vermeyi hedeflemektedir.

Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı; Halkla İlişkiler ve Reklamcılık; Radyo-TV, Sinema ve Gazetecilik bölümlerinden oluşan İletişim Fakültesi, değişik coğrafyalardan gelen öğretim elemanları ve öğrencileriyle zengin bir akademik ortam sunmaktadır. Üniversite'nin geneline ait bu özellik, öğrencilerimiz için önemli bir başka ayrıcalık sağlamakta ve çok-kültürlü/dilli bir coğrafyada farklı kültürleri algılayışlarını, dolayısıyla, iletişim alanına bakışlarını derinden etkileyecek deneyimler edinmektedirler. Öğrencilerimiz, kendi bölümlerinin gerektirdiği özgül bilgiye/donanıma sahip olmanın yanı sıra, aldıkları ortak zorunlu ve seçimlik dersler aracılığıyla iletişim alanının gerektirdiği çok yönlülüğü de kazanarak mezun olmaktadırlar.

Fakültemiz’de öğrencilerimiz için oluşturduğumuz Medya Takip Merkezi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Proje Merkezi ile Tasarım Merkezi bulunmaktadır. Medya Takip Merkezi’nde öğrenciler özellikle Kıbrıs Türk gazetelerini ve televizyonlarını takip etmektedirler. Ayrıca, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık öğrencileri tarafından yürütülen Genesis IMC ajansı, öğrencilerin halkla ilişkiler ve reklamcılık alanlarında pratik yapmalarına olanak sağlamaktadır. Üniversite bünyesinde faaliyet gösteren DAÜ-TV ile Radyo Doğu Akdeniz, İletişim Fakültesi öğrencilerinin yoğun biçimde katkı koyduğu yayın kuruluşlarıdır. Öğrencilerimiz bu yayın kuruluşlarında, kendileri için gerekli olan yayıncılık deneyimlerini edinmektedirler. Öğrenciler tarafından hazırlanan Gündem Gazetesi ile GündemNet isimli internet gazetesi, gazetecilik alanında kendilerini geliştirmek isteyen öğrencilerimize bu alanda olanaklar sunmaktadır.

Uluslararası Üyelikler

Cumulus Association: Global Association of Art and Design Education and Research
https://cumulusassociation.org
Üye Olan Birimler: İletişim

ECREA: European Communication Research and Education Association
https://www.ecrea.eu
Üye Olan Birimler: İletişim

EUPRERA: The European Public Relations Education and Research Association
http://www.euprera.org
Üye Olan Birimler: İletişim

IAMCR: International Association for Media and Communication Research
https://iamcr.org
Üye Olan Birimler: İletişim

Ico-D: International Council of Design
https://www.theicod.org/en
Üye Olan Birimler: Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı

Sıralamalar

Eduniversal: Masters Ranking
http://www.best-masters.com
Eduniversal, Doğu Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi, İletişim tezli yüksek lisans programını 2014–2015 eğitim yılında üçüncü kez en iyi iki yüz İletişim yüksek lisans programı arasına aldı.

İletişim

Adres:
İletişim Fakültesi,
Mimar Sinan Caddesi
Doğu Akdeniz Üniversitesi
Gazimağusa, 99628, Kuzey Kıbrıs
Mersin 10, Turkey

Tel: +90 392 630 2352
Faks: +90 392 630 2317
E-posta: fcms@emu.edu.tr
Web: http://fcms.emu.edu.tr​

Fakülte Sosyal Medya:
Facebook Twitter Instagram YouTube