Deutsch Pусский العربية فارسی English
İçeriğe Git Sitede Arama Yap Deutsch Pусский العربية فارسی English
Doğu Akdeniz Üniversitesi

Fizik Bölümü

Fizik Bölümü

Programlar

Bölüm Misyonu

Bilimsel verilerle donatılmış mezunlar vermenin ötesinde ve eğitmenlik yapabilecek kaliteye sahip olmanın yanında bilimin ilerlemesine ve dünyamızı anlamaya katkı koyabilecek bilim insanları yetiştirmektir.

1989 yılında kurulmuş olan Fizik Bölümü, Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde önemli görev üstlenerek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) sosyo-ekonomik, kültürel ve politik yapısı nedeniyle ortaya çıkan gereksinimlere yanıt vermektedir.

Fizik bölümünün amaçlarından birisi Mühendislik Fakültesi,Fen ve Edebiyat Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Sağlık Bilimleri, Eczacılık Fakültesi ve Mimarlık Fakültesi öğrencilerine Türkçe ve İngilizce olmak üzere servis dersleri sunarak lisans eğitimine katkıda bulunmaktır. Sunulan servis dersleri dünya genelinde mühendislik fakültelerinin ders müfredatında temel taşı olarak kabul edilen dersler olmalarının yanısıra DAü öğrencilerinin bilimsel kültürünün altyapısını güçlendirmeye yöneliktir.

Yönetim

Bölüm Başkanı:
Prof. Dr. İZZET SAKALLI

Bölüm Başkan Yardımcıları:
Prof. Dr. SEYEDHABIBOLLAH MAZHARIMOUSAVI

Bölüm İmkanları

Bölümümüz yüksek lisans ve doktora programlarını sürdürmek amacıyla yeterince iyi donanıma sahiptir.

Her yüksek lisans ve doktora öğrencisine bir modern kişisel bilgisayar sağlanmaktadır.

Bölümümüzde ayrıca birinci sınıf mühendislik öğrencilerini Fiziğin temel prensipleri ve laboratuvar teknikleri konularında giriş düzeyinde eğitmeye yönelik iki Genel Fizik Laboratuvarı vardır.

Eğitimde Farklılık

Öğrencilerimizi yetiştirirken temel felsefemiz eğitim kurumlarının amacının sadece mesleki eğitim vermek değil aynı zamanda eskimiş fikirlerin yerine yeni ve ileri kavramlar yerleştirmektir. Bu temel felsefe çerçevesinde yetişen mezunlarımız yüksek yaratıcılık ve verimlilik özellikleriyle donatılmış bireyler olarak hayata atılmaktadırlar. Üniversite genelinde standardımız her doktora öğrencisinin mezun olmadan önce Bilimsel Atıflar Dizini'nde yeralan uluslararası hakemli bir bilimsel dergide en az bir makale yayımlamasıdır. Ayrıca doktora öğrencilerimizden gelecekteki mesleklerine hazır olabilmeleri için genel fizik derslerine katkıda bulunmaları beklenmektedir.

Neler Başardık

Eğitim ve hizmet sorumluluklarına ek olarak; dünya standarlarında araştırma faaliyetlerini sürdürmek; araştırma deneyimimizle Fizik eğitimi olarak modern lisansın önemli bir bileşeni olarak bir lisansüstü eğitimi sunmak. Araştırma alanlarında artış, kaliteli eğitim vermek ve mezunlarımızın başarıları.

Öğrencilerimizin Değeri

Yüksek lisans ve doktora öğrencilerimiz uluslararası alanda yarışabilecekleri gerekli eğitimi almaktadırlar. Problem çözme teknikleri, kendini disipline etme, yaratıcılık, kendine güven ve diğer özelliklere sahip olarak yetişen mezunlarımız günümüz dünyasında başarılı olacak her türlü can alıcı beceriyle donatılmışlardır.

Kariyer Olanakları

Yüksek lisans ve doktora öğrencilerimiz uluslararası alanda yarışabilecekleri gerekli eğitimi almaktadırlar. Bu özellikleri nedeniyle akademik ve/veya endüstriyel araştırma-geliştirme alanlarında meslek sahibi olmaya veya üniversite ve meslek yüksek okullarında öğretim üyesi olmaya güçlü adaylardır.

İletişim Bilgileri

Adres:
Fen ve Edebiyat Fakültesi
Fizik Bölümü, Aristóteles Caddesi
Doğu Akdeniz Üniversitesi
Gazimağusa, Kuzey Kıbrıs
Mersin 10 Turkey

Tel: +90 392 630 1314
Faks: +90 392 365 1604
E-posta: phys.chem@emu.edu.tr
Web: physics.emu.edu.tr

Akademik Personel

Ünvan Adı Soyadı Bölüm Tel
Prof. Dr. İZZET SAKALLI FİZİK BÖLÜMÜ 1254
2897
Prof. Dr. MUSTAFA HALİLSOY FİZİK BÖLÜMÜ 1379
Prof. Dr. OMAR MUSTAFA FİZİK BÖLÜMÜ 1378
Prof. Dr. SEYEDHABIBOLLAH MAZHARIMOUSAVI FİZİK BÖLÜMÜ 1067
Yrd. Doç. Dr. ALİ ÖVGÜN FİZİK BÖLÜMÜ 6301376
Yrd. Doç. Dr. MEHMET OKCAN FİZİK BÖLÜMÜ 2413
Yrd. Doç. Dr. MUSTAFA RIZA FİZİK BÖLÜMÜ 1006
Öğr. Gör. ALTAY İSTİLLOZLU FİZİK BÖLÜMÜ 1061

Yarı Zamanlı Akademik Personel

Ünvan Adı Soyadı Bölüm Tel
Doç. Dr. İBRAHİM GÜLLÜ
(Öğretim Üyesi)
FİZİK BÖLÜMÜ
Dr. ZAHRA AMIRABI
(Öğretim Üyesi)
FİZİK BÖLÜMÜ 1067