Deutsch Pусский العربية فارسی English
İçeriğe Git Sitede Arama Yap Deutsch Pусский العربية فارسی English
Doğu Akdeniz Üniversitesi

Hemşirelik Bölümü

Bölüm Misyonu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde hemşirelik eğitim, araştırma ve hizmetlerinin gelişimine katkıda bulunmak üzere; birey, aile ve toplumun sağlığının korunması ve geliştirilmesine odaklanan, hastalıkların önlenmesi, tedavisi ve rehabilitasyonunda sağlık ekibinin etkin bir üyesi olarak yer alan, hemşirelik bakım hizmetlerini mesleki yasalar ile etik ilke ve sorumlulukları çerçevesinde bütüncül bir yaklaşımla sürdüren, bilim ve teknolojinin güncel yaklaşım ve yöntemlerinden yararlanan, yaşam boyu öğrenme ve kişisel gelişim sorumluluğunu üstlenen, yenilikçi uygulamaları ile değişim yaratan, hemşirelik bakımı, hemşirelik hizmetlerinin yönetimi ile hemşirelik eğitim ve araştırma alanlarında danışmanlık yapabilen, analitik ve eleştirel düşünme yeteneği gelişmiş, güçlü liderlik özelliklerine sahip hemşireler yetiştirmektir.

Yönetim

Bölüm Başkanı:
Prof. Dr. REFİA SELMA GÖRGÜLÜ

Bölüm Başkan Yardımcıları:

Bölüm İmkanları

Hemşirelik Bölümü öğrencileri, çağdaş, dünya standartlarına uygun teknolojik ekipmanlarla donatılmış laboratuvarlardan yararlanırlar. Laboratuvarlar, geniş ölçekli mekanlar kullanılarak uygulama alanlarında aynı anda 40-50 öğrencinin beraber çalışmasına olanak verecek şekilde düzenlenmiştir. Üniversitemizde yeterli düzeyde internet destekli, öğrenci kullanımına açık bilgisayar ortamı mevcuttur. DAÜ’nün kütüphanesi eğitim,öğretim ve araştırmalar açısından yeterli donanım ve veriye sahiptir. Ayrıca, Üniversitemiz; öğrencilerine ders dışı boş zamanlarında sosyal, kültürel ve sportif etkinlik gösterebilecekleri geniş rekreasyon olanakları sunmaktadır. Yüksekokul öğrencilerinin gerek öğrenimleriyle ilgili ihtiyaç duydukları, gerekse derinlemesine araştırma yapmak istedikleri konulara ilişkin geniş bir kitap ve dergi koleksiyonu ile e-veri tabanı mevcuttur. Ayrıca, öğrencilerimizin hepsine tahsis edilebilecek sayıda, teknolojik nitelikleri yüksek bilgisayarlarımız da mevcuttur.

Programlar

Eğitimde Farklılık

DAÜ, Hemşirelik bölümünde, güncel bilgi ve çağdaş teknolojiler ışığında yenilikçi, girişimci, sorumluluk sahibi, etik değerleri özümsemiş, kendini sürekli geliştiren, bilgi üreten ve üretilen bilgiyi uygulamaya geçirerek değişim yaratabilecek öğrenciler yetişirmek hedeflenmektedir. Öğrencilerimizin öğrenim yaşantılarını zenginleştirmek amacıyla, Üniversitemiz ile Dokuz Eylül ve Marmara Üniversitesi arasında akademik işbirliği protokolu yapılmıştır. Bunun yanında Türkiye'deki diğer seçkin üniversitelerin akademik ve mesleki alanda uzmanlaşmış, deneyimli eğitimcilerinden ders ve staj konularında profesyonel destek alınmaktadır. Ayrıca, öğrencilerimize mesleki uygulama alanına yönelik geniş olanaklar sağlamak için birçok seçkin sağlık kurumu ile işbirliği anlaşması yapılmıştır. Üniversitemizde, öğrenciler, mesleğe hazırlanırken uluslararası ölçütlerde katılımcı bir anlayışla sosyal ve kültürel etkinliklerin içinde yer alarak kendilerini ifade etme olanağı bulmaktadırlar.

Neler Başardık

Doğu Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümüne başvuran öğrenci sayısının %50 oranında artması, KKTC içerisindeki hemşirelik eğitimi veren kurumlar arasından en çok tercih edilen bölüm haline gelmesi ve ilk mezunlarımızın kurumlar tarafından öncelikle tercih edilmesi kısa sürede gerçekleştirdiğimiz başarılarımızdır.

Öğrencilerimizin Değeri

Bölümümüzün, KKTC ‘de eğitim veren kurumlar arasında teknolojik olarak gelişmiş en iyi laboratuar donanımına sahip olması ve öğrencilerimizin klinik uygulamaya çıkmadan önce tüm hemşirelik girişimleri konusunda bu laboratuarlarda eğitim görerek klinik ortama hazırlanıyor olması hemşirelik eğitiminin önemli bir aşamasıdır. Ayrıca bölümümüzün alanında uzman klinik deneyimi olan eğitim kadrosu öğrencilerimizi değerli kılmaktadır.

Kariyer Olanakları

Hemşirelik lisans programını tamamlayanlara “Hemşire” ünvanı verilir. Hemşireler; özel veya resmi hizmet veren hastanelerin yanı sıra, temel sağlık hizmetleri kapsamında verilen hasta bakımı hizmetlerinde de etkin rolü olan sağlık profesyonelleridir. Sağlık kuruluşlarında servis hemşiresi, servis başhemşiresi, hastane başhemşiresi ve hemşirelik hizmetleri müdürü olarak görev alabilirler. Ayrıca mezuniyet sonrası bilim uzmanlığı ve doktora çalışmaları yapmakta, doçent, profesör olabilmekte ve hemşirelik bölümlerinde öğretim elemanı olarak görev yapabilmektedirler.

İletişim Bilgileri

Adres:
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Hemşirelik Bölümü, İbn-i Sina Caddesi
Doğu Akdeniz Üniversitesi
Gazimağusa, Kuzey Kıbrıs
Mersin 10 Turkey

Tel: +90 392 630 1331
Faks: +90 392 630 3940
E-posta: sbf@emu.edu.tr
Web: http://sbf.emu.edu.tr

Akademik Personel

Ünvan Adı Soyadı Bölüm Tel
Prof. Dr. FETHİYE ERDİL HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ
Prof. Dr. GÜLER CİMETE * HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ
Prof. Dr. GÜLÜMSER KUBLAY HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ
Prof. Dr. HÜLYA UÇAR * HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ
Prof. Dr. REFİA SELMA GÖRGÜLÜ HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ 1125
Prof. Dr. SEVİNÇ TAŞTAN HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ
Doç. Dr. DUYGU VEFİKULUÇAY YILMAZ * HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ
Doç. Dr. HALİSE ÇOŞKUN HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ
Yrd. Doç. Dr. GÜLAY MANAV * HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ
Yrd. Doç. Dr. GÜLTEN SUCU DAĞ HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ 1331
Yrd. Doç. Dr. HANDAN SEZGİN HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ 2451
Yrd. Doç. Dr. HÜLYA FIRAT KILIÇ HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ 2142
Yrd. Doç. Dr. ROJJİN MAMUK HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ 3006
Öğr. Gör. ARZU ABİÇ HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ 1313
Öğr. Gör. DİLEK KARAOĞLAN HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ 1070
Öğr. Gör. GİZEM DÜZENLİ HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ
Öğr. Gör. GÜLCAN DÜRÜST SAKALLI HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ 3004
Öğr. Gör. MELTEM ALTINIŞIK HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ
Öğr. Gör. SEDA CEVHEROĞLU HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ
Öğr. Gör. SELDA BAL HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ
Öğr. Gör. SERPİL ÇAĞLIYAN HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ 3010
Öğr. Gör. SİNEM DAĞ HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ
Uzman GÜLSEN MÜSTEYDE ALTAN DENİZER HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ 3004
* : Adı geçen öğretim elemanımız başka bir üniversiteden gelip ders vermektedir.

Yarı Zamanlı Akademik Personel

Ünvan Adı Soyadı Bölüm Tel
Yrd. Doç. Dr. BERNA ARİFOĞLU
(Öğretim Üyesi)
HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ
Öğr. Gör. BAHAR AK
(Öğretim Görevlisi)
HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ
Öğr. Gör. BEDİA KARA
(Öğretim Görevlisi)
HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ 3005
Öğr. Gör. EMİNE TEMİZKAN SEKİZLER
(Öğretim Görevlisi)
HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ 3005
Öğr. Gör. FATMA TOKPINAR
(Öğretim Görevlisi)
HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ
Öğr. Gör. GAMZE YATMAZ
(Öğretim Görevlisi)
HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ
Öğr. Gör. İNCİHAN KAHRAMAN
(Öğretim Görevlisi)
HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ
Öğr. Gör. MELİHAT BULDAÇ
(Öğretim Görevlisi)
HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ
Öğr. Gör. NAZMİYE KIZILKAYA
(Öğretim Görevlisi)
HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ
Öğr. Gör. NUR DEMET GÖK
(Öğretim Görevlisi)
HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ 3005
Öğr. Gör. NURDAN YILDIZ
(Öğretim Görevlisi)
HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ
Öğr. Gör. SEFANUR SEYMEN
(Öğretim Görevlisi)
HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ