İçeriğe git

Dijital Oyun Tasarımı Lisans Programı (B.A., 4 Yıl)

Genel Bilgi

Dijital Oyun Tasarımı programının temel hedefi öğrencilerine mezuniyetten sonra iyi bir gelecek sunacak olan dijital ve interatif ortam yaratmada kullanılan en son araç ve teknolojiler alanında kaliteli bir eğitim sunmaktır. Program öğrencilerin uygulamalı bilgi ve becerilerini geliştirmeyi ve endüstri talepleri doğrultusunda şekillendirilen dersler aracılığı ile kendilerine özgü sanatsal ifadelerini keşfetmelerini sağlamayı da amaçlamaktadır.

Program müfredatında bulunan 2D ve 3D animasyon, resimli öyküleme, karakter gelişimi, ve oyun teknolojileri derslerine ek olarak ses tasarımı, geleneksel çizim, örnekleme ve sanat konuları üzerine de dersler sunmaktadır.

Eğitim / Öğrenim

Eğitimin etkinliği teorik ve uygulamaya dayalı derslerin dengeli sunumu ile sağlanmaktadır. İlgili programda eğitim alan öğrenciler animasyon ve oyun tasarımı alanındaki önemli kavramlar hakkında bilgi sahibi olup aynı zamada seçtikleri alanda edindikleri bilgileri uygulamalarını sağlayacak becerilerle de donanmış olacaklardır.

Kısacası, Animasyon ve Oyun Tasarımı programı, öğrencilerini temel sanat prensipleri doğrultusunda güçlü teknik yetkinlikle donatmayı hedeflerken aynı zamanda interaktif eğlence alanında başarılı olmalarını sağlayacak olan araçların kullanımında gerekli olan özel beceriler edinmelerini de desteklemektedir.

Animasyon ve Oyun Tasarımı programı öğrencilerin kişisel estetik, mükemmellik ve profesyonellik yönlerini geliştirmek ve yaratıcı becerilerini staj olanakları ve özel projeler aracılığı ile desteklemeyi de hedefleri arasına koymuştur.

Olanaklar

Bölüm öğrencilerinin dünya standartlarında animasyon ve oyunlar üretmelerini sağlayacak gelişmiş teknolojik olanakları bünyesinde barındırmaktadır. Bölüm bünyesinde bulunan üç adet Mac-laboratuvarına ek olarak, öğrencilerin en zorlu projeleri bile yapabilmelerini sağlayan bilgisayar laboratuvarı mevcuttur. Gerçekçi insan animasyonları yaratma amacı ile kullanılan hareket yakalama stüdyosu (MOCAP) da bölüm olanakları arasındadır. Animasyon ve Oyun Tasarımı bölümü tüm bunlara ek olarak tam donanımlı yeşil ekran stüdyosu ve profesyonel fotoğrafçılık stüdyosu aracılığı ile öğrencilerinin üretimle ilgili taleplerini karşılayacak bir ortam sunmaktadır. Aynı zamanda, öğrencilerin televizyon ve ses stüdyoları, kurgulama odaları ve video araçları gibi fakülte olanaklarına kolayca ulaşımını sağlayacak bir ortam yaratılmıştır.

Kariyer Olanakları

Animasyon ve Oyun Tasarımı programı mezunları çeşitli alanlarda değişik iş olanaklarına sahip olacaklardır. Mezunlar, animasyon ve oyun tasarımı firmaları, reklam ajansları, prodüksiyon şirketleri ve televizyon kanallarında sanat yönetmeni, animatör, karakter tasarımcısı, arabirim tasarımcısı, ve görsel efekt danışmanı olarak çalışabilirler. Aynı zamanda, program mezunları animasyon ve oyun tasarım alanında kendi prodüksiyon şirketlerini kurup, küresel oyun tasarım pazarında hizmetler sunabilirler.

İletişim

Tel: +90 392 630 2924
Faks: +90 392 365 0711
E-posta: agadinfo@emu.edu.tr