İçeriğe git

Kimya Bölümü

Programlar

ProgramDereceYılBölüm
KimyaDoktora / Ph.D.3,5 - 5 Kimya
Kimya (Tezli)Yüksek Lisans / M.S.1 - 2 Kimya
KimyaLisans / B.S.4 Kimya

Bölüm Misyonu

Bilimsel verilerle donatılmış mezunlar vermenin ötesinde ve eğitmenlik yapabilecek kaliteye sahip olmanın yanında bilimin ilerlemesine ve dünyamızı anlamaya katkı koyabilecek bilim insanları yetiştirmektir.

1989 yılında kurulmuş olan Kimya Bölümü, Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde iki önemli görev üstlenerek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) sosyo-ekonomik, kültürel ve politik yapısı nedeniyle ortaya çıkan gereksinimlere yanıt vermektedir.

Kimya bölümünün amaçlarından birisi Mühendislik, Fen- Edebiyat , Eczacılık ve Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerine servis dersleri sunarak lisans eğitimine katkıda bulunmaktır. Sunulan servis dersleri dünya genelinde mühendislik fakültelerinin ders müfredatında temel taşı olarak kabul edilen dersler olmalarının yanısıra DAÜ öğrencilerinin bilimsel kültürünün altyapısını güçlendirmeye yöneliktir. Her disiplinden öğrenciye açık olan ve öğrenciler arasında ilgi gören iki genel seçmeli ders, “Evren'in Keşfi“ ile “Bilim, Teknoloji ve Toplum” derslerini sunarak da evrensel misyonumuzun bir bölümünü yerine getirmekteyiz.

Yönetim

Bölüm Başkanı:
Prof. Dr. İZZET SAKALLI

Bölüm Başkan Yardımcıları:
Prof. Dr. MUSTAFA GAZİ

Bölüm İmkanları

Bölümümüz yüksek lisans ve doktora programlarını sürdürmek amacıyla yeterince iyi donanıma sahiptirler.

Her yüksek lisans ve doktora öğrencisine bir modern kişisel bilgisayar sağlanmaktadır. Bunun yanında Kimya Bölümü araştırma laboratuvarlarında organik fotokimya, polimer kimyası ve çevre kimyası alanlarında araştırma çalışmaları sürdürülmektedir. Bu laboratuvarlar flüoresans spektrofotometresi, morötesi-görünebilir ve kızılötesi spektrofotometreleri, Rayonet foto-reaktörleri, güneş ışını toplayıcıları, pH metreler, ergime noktası tayini düzeneği, morötesi lambalar, Ubbelohde viskometre, Brookfield viskometre ve kromatografik ayırma sistemleri ile donatılmışlardır.

Bölümümüzde ayrıca birinci sınıf öğrencilerini Kimya'nın temel prensipleri ve laboratuvar teknikleri konularında giriş düzeyinde eğitmeye yönelik modern Genel Kimya Laboratuvarı vardır.

Eğitimde Farklılık

Öğrencilerimizi yetiştirirken temel felsefemiz eğitim kurumlarının amacının sadece mesleki eğitim vermek değil aynı zamanda eskimiş fikirlerin yerine yeni ve ileri kavramlar yerleştirmektir. Bu temel felsefe çerçevesinde yetişen mezunlarımız yüksek yaratıcılık ve verimlilik özellikleriyle donatılmış bireyler olarak hayata atılmaktadırlar. üniversite genelinde standardımız her doktora öğrencisinin mezun olmadan önce Bilimsel Atıflar Dizini'nde yeralan uluslararası hakemli bir bilimsel dergide en az bir makale yayımlamasıdır. Ayrıca doktora öğrencilerimizden gelecekteki mesleklerine hazır olabilmeleri için genel kimya derslerine katkıda bulunmaları beklenmektedir.

Neler Başardık

Eğitim ve hizmet sorumluluklarına ek olarak; dünya standarlarında araştırma faaliyetlerini sürdürmek; araştırma deneyimimizle Kimya eğitimi olarak modern lisansın önemli bir bileşeni olarak bir lisansüstü eğitimi sunmak. Araştırma alanlarında artış, kaliteli eğitim vermek ve mezunlarımızın başarıları.

Öğrencilerimizin Değeri

Yüksek lisans ve doktora öğrencilerimiz uluslararası alanda yarışabilecekleri gerekli eğitimi almaktadırlar. Problem çözme teknikleri, kendini disipline etme, yaratıcılık, kendine güven ve diğer özelliklere sahip olarak yetişen mezunlarımız günümüz dünyasında başarılı olacak her türlü can alıcı beceriyle donatılmışlardır.

Kariyer Olanakları

Yüksek lisans ve doktora öğrencilerimiz uluslararası alanda yarışabilecekleri gerekli eğitimi almaktadırlar. Problem çözme teknikleri, kendini disipline etme, yaratıcılık, kendine güven ve diğer özelliklere sahip olarak yetişen mezunlarımız günümüz dünyasında başarılı olacak her türlü can alıcı beceriyle donatılmışlardır.

Bu özellikleri nedeniyle akademik ve/veya endüstriyel araştırma-geliştirme alanlarında meslek sahibi olmaya veya üniversite ve meslek yüksek okullarında öğretim üyesi olmaya güçlü adaylardır.

İletişim

Adres:
Kimya Bölümü
Kimya Bölümü, Aristóteles Caddesi
Doğu Akdeniz Üniversitesi
Gazimağusa, Kuzey Kıbrıs
Mersin 10 Turkey