İçeriğe git

Aşçılık Önlisans Programı (Türkçe) (A.A.S, 2 Yıl)

Aşçılık Ön Lisans Programı'nın amacı, yiyecek ve içecek sektörüne mutfak şefi olmaya aday, ulusal ve uluslararası mutfaklardan örnekler sunabilecek aşçı yetiştirmenin yanı sıra, konaklama ve yiyecek-içecek sektörlerinde eksikliği hissedilen, nitelikli, eğitimli eleman sayısının artmasına katkı sağlamaktır.

İki yıl süreli programı başarıyla tamamlayan öğrenciler, Aşçılık dalında Ön Lisans diploması alırlar. Konaklama ve yiyecek-içecek sektörlerinin yapısına uygun olarak öğrenciler, teorik eğitimlerinin yanı sıra, konaklama işletmeleri ile restoran mutfaklarında ve benzer işletmelerde 60 iş günü süreli staj yapmak suretiyle pratik yaparak mezuniyet koşullarını yerine getirmektedir.

Genel Bilgi

Eğitim dili Türkçe’dir. Öğrencilere İngilizce seçmeli olarak verilmektedir Derslerde mutfak sanatları ve kültürüne yönelik teorik alt yapının yanı sıra ülkemizin seçkin otellerinde ve kurumlarında uygulama imkanları da sunulmaktadır. Akademik kadromuzda seçkin akademisyenler ve sektörün önde gelen isimleri yer almaktadır. Derslerin yanı sıra öğrencilerimiz çeşitli konularda seminer ve çalıştaylar vasıtasıyla sektörle eş zamanlı olarak bilgi ve beceri kazanmaktadırlar.

Eğitim / Öğrenim

Programımız; bölgemizde ve dünyada önde gelen otel işletmelerinin ihtiyaç duyduğu, dünya mutfakları ve yerel mutfaklar konusunda donanımlı aşçı adayları yetiştirmektedir. Programımızın eğitim dili Türkçe olmakla beraber, teorik ve pratik dersler öğrencilerimize deneyimli ve sektör tecrübesi olan kadrolar tarafından verilmektedir.

Olanaklar

Bilgisayar Laboratuvarları

  • CD-ROM, multimedya, internet ve elektronik posta olanakları ile donanımlı 2 bilgisayar laboratuvarı öğrencilerin kullanımına açıktır.
  • Çoklu Ortam Bilgisayar Laboratuvarı
  • Çoklu ortam (Multimedya) ile entegre programlarla öğrencilerimizin teorik derslerde öğrendikleri desteklenmektedir.
  • Uygulama Mutfağı
  • Demo Mutfağı olarak da bilinen uygulama mutfağı, benzerlerinin çok ötesinde teknolojik alt yapıya sahip olup, öğencilere profesyonel bir mutfağın çalışma ve işletme ilkelerini kavrama olanağını sağlar.
  • Uygulama Restorantı
  • Turizm ve Otelcilik Yüksekokulumuz bünyesinde yer alan Tower Restoranda, öğrencilerin servis derslerinde uygulama yapabilecekleri bir donanım mevcuttur. Böylece, öğrenciler meslek yaşamlarında karşılaşacakları mutfak ile restoranın işbirliği içerisinde işleyişini de görme olanağına sahip olacaktır.

Kariyer Olanakları

Mezunlarımız turizm sektörünün yiyecek ve içecek alt sektöründe iş bulma imkanına sahip olmaktadırlar. Öğrencilerimiz, öğrenimleri sırasında 5 veya 4 yıldızlı konaklama işletmelerinde gerçekleştirecekleri sektör stajları ile, işletmeleri yerinde tanıma fırsatı bulmaktadırlar. Arzu eden öğrencilerimiz için, yurt dışındaki konaklama işletmelerinde staj yapma olanağı mevcuttur. Üniversitemize ait Deniz Kulübü tesisleri de öğrencilerimizin staj yapabileceği işletmeler arasında yer almaktadır. Yüksekokulumuzdan stajyer kabul eden işletmeler arasında; Hilton, Sheraton, Swissotel, Marriott, Kempinski, Radisson SAS, Holiday Inn, Merit Otelleri, Dedeman, Kaya Hotels, Golden Tulip, Noah's Ark, Arkın Group Hotels gibi konaklama işletmeleri bulunmakta ve mezun öğrencilerimiz staj yaptıkları bu işletmelerden iş teklifleri almaktadırlar.

İletişim

Tel: +90 392 630 1269
Faks: +90 392 365 1584
E-posta: info@tourism.emu.edu.tr
Web: http://tourism.emu.edu.tr

Kayıt Büroları İletişim Numaraları ve İl Merkez Büroları İletişim Formu