İçeriğe git

Matematik Bölümü

Programlar

Matematik Bölümü, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri, İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri ve Aktüerya Bilimleri alanlarında 3 lisans programı sunmaktadır. Aynı zamanda, Matematik, Uygulamalı Matematik ve Bilgisayar Bilimleri ve Bilişim Bilimleri alanlarında yüksek lisans düzeyinde, Matematik ve Uygulamalı Matematik ve Bilgisayar Bilimleri alanlarında doktora düzeyinde olmak üzere, toplamda 5 lisansüstü program sunmaktadır.

Ayrıca Matematik Bölümü öğrencilerinin diğer bölümlerle birlikte çift anadal programlarını tamamlamak için birçok seçeneği bulunmaktadır: Aktüerya Bilimleri programı öğrencileri, Bankacılık ve Finans Bölümü'nden çift anadal yapabilirken, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri programı öğrencileri de Fizik Bölümü’nden çift anadal yapabilmektedirler. Ayrıca Aktüerya Bilimleri ve Matematik ve Bilgisayar Bilimleri alanlarında çift anadal gibi dahili çift anadal programları da bulunmaktadır. Matematik Bölümü öğrencileri için, Ekonomi yan dal programı ve Moleküler Biyoloji ve Genetik yan dal programı da dahil olmak üzere yan dal programları da mevcuttur. Ekonomi Bölümü, Mühendislik Fakültesi ve Biyoloji Bölümü gibi diğer bölümlerden gelen öğrenciler de Matematik Bölümü’nden altı ders alarak Matematik ve Bilgisayar Bilimleri yan dal programını tamamlayabilirler.

ProgramDereceYılBölüm
Matematik ve Bilgisayar BilimleriLisans / B.S.4 Matematik
Matematik (Tezli)Yüksek Lisans / M.S.1 - 2 Matematik
MatematikDoktora / Ph.D.3,5 - 5 Matematik
Uygulamalı Matematik ve Bilgisayar BilimleriDoktora / Ph.D.3,5 - 5 Matematik
Uygulamalı Matematik ve Bilgisayar (Tezli)Yüksek Lisans / M.S.1 - 2 Matematik
Enformatik Sistemleri (Tezsiz)Yüksek Lisans / M.S.1 - 1.5 Matematik
Aktüerya BilimleriLisans / B.S.4 Matematik
Aktüerya Bilimleri - Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Çift AnadalLisans / B.S.4 Matematik
Matematik ve Bilgisayar Bilimleri - Aktüerya Bilimleri Çift AnadalLisans / B.S.4 Matematik
Aktüerya Bilimleri - Finans ve Bankacılık Çift AnadalLisans / B.S.4 Matematik
İstatistik ve Bilgisayar BilimleriLisans / B.S.4 Matematik
Matematik ve Bilgisayar Bilimleri - Fizik Çift AnadalLisans / B.S.4 Matematik
İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri - Aktüerya Bilimleri Çift AnadalLisans / B.S.4 Matematik
İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri - Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Çift AnadalLisans / B.S.4 Matematik
Aktüerya Bilimleri - İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Çift AnadalLisans / B.S.4 Matematik
Matematik ve Bilgisayar Bilimleri - İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Çift AnadalLisans / B.S.4 Matematik

Misyonumuz

  • Araştırma yapmak, kendine güvenen, gelişmeleri takip edebilen, temel matematiği ve matematiksel düşünceyi özümsemiş, toplum ve iş yaşamında saygın yerler edinecek bireyler yetiştirmek.
  • Uluslararası düzeyde kabul gören matematik programları doğrultusunda, ileri düzeyde çalışma yapmak isteyenlere gerekli teorik matematiksel bilgiyi vermek, öğrencilerin eğilim ve yeteneklerine ve mezuniyet sonrası iş sahibi olabilmelerine yönelik gerekli öğretimi sunmak.
  • Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığının ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığınına öngördüğü koşullarda orta eğitime, özel lise ve dersanelere öğretmen yetiştirmek.
  • Edinilen teorik bilgiyi gittikçe gelişen bilisayar yazılımları aracılığı ile çok geniş olan uygulama alanlarına uygulayabilme yeteneğine kavuşturmak ve bilişim sektöründe çalışacak yazılımcılar yetiştirmek.
  • Alan ağırlıklı seçmeli dersler yardımı ile ilgi duyduğu matematiğin belli bir alanında daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlamak.
  • Ülke ve bölge endüstrisinin, devlet istatistik enstitüsünün, devlet planlama enstitüsünün ve bunlar gibi birçok kurumun ve şirketin ihtiyaç duyduğu kalifiye matematikçi ve bilgisayarcı yetiştirmek.

Yönetim

Bölüm Başkanı:
Prof. Dr. NAZIM MAHMUDOV

Bölüm Başkan Yardımcıları:
Yrd. Doç. Dr. MEHMET ALİ TUT

Bölüm İmkanları

Matematik Bölümü, bünyesinde saygın üniversitelerde eğitim almış, alanlarında pek çok kitap ve makale yayınlamış, birikimli ve deneyimli bir akademik kadro barındırmaktadır. Öğrencilere sunulan eğitim, teknik ekipmanlar, gelişmiş bilgisayar laboratuvarları, internet ve zengin kütüphane gibi gelişmiş araştırma olanakları ile desteklenmektedir. Bölümümüzde, öğrenci-öğretim elemanı arasında birebir diyalog kurulabilecek bir düzen olduğundan, öğrencilerin problemlerini öğretim elemanlarına rahatlıkla sorabilecekleri bir ortam sağlanmaktadır.

Ayrıca, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri programında lisans öğrenimi gören her öğrenci almakla yükümlü olduğu matematik ve bilgisayar derslerinin yanında, Ekonomi ve Finans Bölümlerinden üçü seçmeli, üçü de zorunlu olmak üzere toplam altı ders alarak bu alanlarda Yandal programlarını tamamlayabilirler. Bu derslerden başarılı olmaları halinde, İdari Ekonomi ve Finans Yönetimi alanlarında Yan Dal Sertifika Belgesi almaya hak kazanırlar.

Eğitimde Farklılık

Amacı, uluslararası düzeyde kabul gören matematik programları doğrultusunda, ileri düzeyde çalışma yapmak isteyenlere gerekli teorik matematik bilgiyi vermek, öğrencilerin eğilim ve yeteneklerine ve mezuniyet sonrası iş sahibi olabilmelerine yönelik gerekli öğretimi sunmak olan programın müfredatı, Türkiye'de Ankara, Hacettepe, İstanbul, Gazi üniversitesi gibi önde gelen devlet üniversitelerinde mevcut Matematik programı müfredatları ile büyük ölçüde benzeşmektedir. Doğu Akdeniz Üniversitesi, Fiziksel Bilimler (Matematik ve İstatistik bölümü de dahil) alanında, Times Higher Education'ın 2024 yılı dünya üniversiteleri sıralamasında, Türk üniversiteleri arasında en iyi, dünya üniversiteleri arasında da en iyi 500 üniversite içerisinde yer almaktadır.

Bunların yanında, alan seçmeli derslerinin fazla oluşu öğrencilere farklı alanlarda uzmanlaşma olanağı sunmaktadır. Türkiye'deki Üniversiteler arasında matematiğin her branşında öğretim elemanına sahip birkaç Matematik Bölümünden biri olan bölümün farklı akademik kuruluşlardan yetişmiş güçlü bir akademik kadrosu bulunmaktadır. Matematiğin her alanında yüksek lisans ve doktora çalışmaları yanında çeşitli dallarda bilimsel araştırmalar da yürütülmektedir.

Neler Başardık

Matematik bölümü, kuruluş yılı itibarıyla 70’in üzerinde doktora, 150'nin üzerinde yüksek lisans ve 700'ü aşkın lisans öğrencisi mezun etmiştir. DAÜ Matematik Bölümü Öğretim Üyeleri son beş yıl içerisinde Science Citation Index (SCI) ve Science Citation Index Expanded (SCI-E) tarafından taranan dergilerde 200'ün üzerinde bilimsel makale yayınlamıştır. DAÜ, Times Higher Education'ın 2024 yılında yayınladığı Fiziksel Bilimler konu sıralamasına göre, Matematik ve İstatistiğin de dahil olduğu Fiziksel Bilimler ile ilgili konularda dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında yer alırken, Türkiye'deki tüm üniversiteler arasında da en iyi üniversite olarak yer alıyor. Ayrıca, Bölümümüz geleneksel olarak her yıl düzenlenen "Onay Fadıl Demirciler Liselerarası Matematik Yarışması"'nın bu yıl 20.sini gerçekleştirmenin gururunu yaşamaktadır.

Kariyer Olanakları

Matematik Bölümü mezunları, Matematik Öğretmenliği, Bilgisayar Öğretmenliği, Akademisyenlik gibi meslekleri seçebilecekleri gibi, Bankacılık Sektörü, Finans ve Ekonomi Sektörü, Devlet Planlama Örgütü, Borsa, Havayolu Şirketleri, Yazılım Şirkeleri ve Bilgi işlem merkezleri gibi kuruluşlarda da kariyer sahibi olabilirler.

İletişim

Adres:
Matematik Bölümü
Matematik Bölümü, Aristóteles Caddesi
Doğu Akdeniz Üniversitesi
Gazimağusa, Kuzey Kıbrıs
Mersin 10 Turkey

Tel: +90 392 630 1227
Faks: +90 392 365 1314
E-posta: math@emu.edu.tr
Web: http://math.emu.edu.tr