Deutsch Pусский العربية فارسی English
İçeriğe Git Sitede Arama Yap Deutsch Pусский العربية فارسی English
Doğu Akdeniz Üniversitesi

Matematik Bölümü

Matematik Bölümü

Programlar

Matematik Bölümü, Uygulamalı Matematik ve Bilgisayar Bilimleri ve Matematik alanlarında 2 lisans programı ve Uygulamalı Matematik ve Bilgisayar Bilimleri, Matematik ve Bilişim Sistemleri alanlarında bünyesinde toplam beş lisansüstü program bulundurmaktadır.

Bölüm Misyonu

  • Araştırma yapmak, kendine güvenen, gelişmeleri takip edebilen, temel matematiği ve matematiksel düşünceyi özümsemiş, toplum ve iş yaşamında saygın yerler edinecek bireyler yetiştirmek
  • Uluslararası düzeyde kabul gören matematik programları doğrultusunda, ileri düzeyde çalışma yapmak isteyenlere gerekli teorik matematiksel bilgiyi vermek, öğrencilerin eğilim ve yeteneklerine ve mezuniyet sonrası iş sahibi olabilmelerine yönelik gerekli öğretimi sunmak.
  • Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığının ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığınına öngördüğü koşullarda orta eğitime, özel lise ve dersanelere öğretmen yetiştirmek.
  • Edinilen teorik bilgiyi gittikçe gelişen bilisayar yazılımları aracılığı ile çok geniş olan uygulama alanlarına uygulayabilme yeteneğine kavuşturmak ve bilişim sektöründe çalışacak yazılımcılar yetiştirmek
  • Alan ağırlıklı seçmeli dersler yardımı ile ilgi duyduğu matematiğin belli bir alanında daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlamak.
  • Ülke ve bölge endüstrisinin, devlet istatistik enstitüsünün, devlet planlama enstitüsünün ve bunlar gibi birçok kurumun ve şirketin ihtiyaç duyduğu kalifiye matematikçi ve bilgisayarcı yetiştirmek.

Yönetim

Bölüm Başkanı:
Prof. Dr. NAZIM MAHMUDOV

Bölüm Başkan Yardımcıları:
Yrd. Doç. Dr. MEHMET ALİ TUT

Bölüm İmkanları

Matematik Bölümü, bünyesinde saygın üniversitelerde eğitim almış, alanlarında pek çok kitap ve makale yayınlamış, birikimli ve deneyimli bir akademik kadro barındırmaktadır. Öğrencilere sunulan eğitim, teknik ekipmanlar, gelişmiş bilgisayar laboratuvarları, internet ve zengin kütüphane gibi gelişmiş araştırma olanakları ile desteklenmektedir. Bölümümüzde, öğrenci-öğretim elemanı arasında birebir diyalog kurulabilecek bir düzen olduğundan, öğrencilerin problemlerini öğretim elemanlarına rahatlıkla sorabilecekleri bir ortam sağlanmaktadır. Ayrıca, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri programında lisans öğrenimi gören her öğrenci almakla yükümlü olduğu matematik ve bilgisayar derslerinin yanında, Ekonomi ve Finans Bölümlerinden üçü seçmeli, üçü de zorunlu olmak üzere toplam altı ders alarak bu alanlarda Yandal programlarını tamamlayabilirler. Bu derslerden başarılı olmaları halinde, İdari Ekonomi ve Finans Yönetimi alanlarında Yan Dal Sertifika Belgesi almaya hak kazanırlar.

Eğitimde Farklılık

Amacı, uluslararası düzeyde kabul gören matematik programları doğrultusunda, ileri düzeyde çalışma yapmak isteyenlere gerekli teorik matematik bilgiyi vermek, öğrencilerin eğilim ve yeteneklerine ve mezuniyet sonrası iş sahibi olabilmelerine yönelik gerekli öğretimi sunmak olan programın müfredatı, Türkiye’de Ankara, Hacettepe, İstanbul, Gazi üniversitesi gibi önde gelen devlet üniversitelerde mevcut Matematik programı müfredatları ile büyük ölçüde benzeşmektedir. Bunların yanında, alan seçmeli derslerinin fazla oluşu öğrencilere farklı alanlarda uzmanlaşma olanağı sunmaktadır. Türkiye'deki Üniversiteler arasında matematiğin her branşında öğretim elemanına sahip birkaç Matematik Bölümünden biri olan bölümün farklı akademik kuruluşlardan yetişmiş güçlü bir akademik kadrosu bulunmaktadır. Matematiğin her alanında yüksek lisans ve doktora çalışmaları yanında çeşitli dallarda bilimsel araştırmalar da yürütülmektedir.

Neler Başardık

Matematik bölümü, 2013 yılı itibarıyla 40 doktora, 120’nin üzerinde yüksek lisans ve 500'ü aşkın lisans öğrencisi mezun etmiştir. DAÜ Matematik Bölümü Öğretim Üyeleri son beş yıl içerisinde Science Citation Index (SCI) ve Science Citation Index Expanded (SCI-E) tarafından taranan dergilerde 100’ün üzerinde bilimsel makale yayınlamıştır. Türk Matematik Derneği’nin, Thomson Reuters’in Web of Knowledge sitesinden derlediği ve www.turkmath.org sitesinin istatistikler alt başlığında yer alan 1980 – 2013 yılları arasında SCI-Expanded kapsamında yayınlanmış matematik makalelerine ait verilere gore Matematik Bölümü Türkiye genelinde Uygulamalı Matematik alanında 10. sırada, Teorik – Uygulamalı Matematik alanında 13.sırada ve Teorik Matematik alanında 28. sırada yer almaktadır. Ayrıca, Bölümümüz geleneksel olarak her yıl düzenlenen “Onay Fadıl Demirciler Liselerarası Matematik Yarışması”’nın bu yıl 20.sini gerçekleştirmenin gururunu yaşamaktadır.

Kariyer Olanakları

Matematik Bölümü mezunları, Matematik Öğretmenliği, Bilgisayar Öğretmenliği, Akademisyenlik gibi meslekleri seçebilecekleri gibi, Bankacılık Sektörü, Finans ve Ekonomi Sektörü, Devlet Planlama Örgütü, Borsa, Havayolu Şirketleri, Yazılım Şirkeleri ve Bilgi işlem merkezleri gibi kuruluşlarda da kariyer sahibi olabilirler.

İletişim Bilgileri

Adres:
Fen ve Edebiyat Fakültesi
Matematik Bölümü, Aristóteles Caddesi
Doğu Akdeniz Üniversitesi
Gazimağusa, Kuzey Kıbrıs
Mersin 10 Turkey

Tel: +90 392 630 1227
Faks: +90 392 365 1314
E-posta: math@emu.edu.tr
Web: http://math.emu.edu.tr

Akademik Personel

Ünvan Adı Soyadı Bölüm Tel
Prof. Dr. AGHAMIRZA BASHIROV MATEMATİK BÖLÜMÜ 1338
Prof. Dr. BENEDEK NORBERT NAGY MATEMATİK BÖLÜMÜ 3028
Prof. Dr. HÜSEYİN AKTUĞLU MATEMATİK BÖLÜMÜ 2447
Prof. Dr. MEHMET ALİ ÖZARSLAN MATEMATİK BÖLÜMÜ 1266
Prof. Dr. NAZIM MAHMUDOV MATEMATİK BÖLÜMÜ 1227
Prof. Dr. RASHAD ALIYEV MATEMATİK BÖLÜMÜ 1008
Prof. Dr. RZA BASHIROV MATEMATİK BÖLÜMÜ 1005
Prof. Dr. SONUÇ ZORLU OĞURLU MATEMATİK BÖLÜMÜ 1421
Doç. Dr. DERVİŞ SUBAŞI MATEMATİK BÖLÜMÜ 3041
Doç. Dr. SUZAN CİVAL BURANAY MATEMATİK BÖLÜMÜ 2410
Yrd. Doç. Dr. ARİF AKKELEŞ MATEMATİK BÖLÜMÜ 1007
1501
Yrd. Doç. Dr. ARRAN FERNANDEZ MATEMATİK BÖLÜMÜ 1002
Yrd. Doç. Dr. ERSİN KUSET BODUR MATEMATİK BÖLÜMÜ 1424
Yrd. Doç. Dr. HÜSEYİN ETİKAN MATEMATİK BÖLÜMÜ 2445
1399
Yrd. Doç. Dr. MEHMET BOZER MATEMATİK BÖLÜMÜ 1003
Yrd. Doç. Dr. MEHMET ALİ TUT MATEMATİK BÖLÜMÜ 1237
Yrd. Doç. Dr. MÜGE SAADETOĞLU MATEMATİK BÖLÜMÜ 1030
Yrd. Doç. Dr. MUSTAFA KARA MATEMATİK BÖLÜMÜ 2420
Yrd. Doç. Dr. NİDAİ ŞEMİ MATEMATİK BÖLÜMÜ 1238
Yrd. Doç. Dr. PEMBE SABANCIGİL ÖZDER MATEMATİK BÖLÜMÜ 6302436
Yrd. Doç. Dr. YÜCEL TANDOĞDU MATEMATİK BÖLÜMÜ 1004

Yarı Zamanlı Akademik Personel

Ünvan Adı Soyadı Bölüm Tel
Dr. CEMALİYE KÜRT
(Öğretim Üyesi)
MATEMATİK BÖLÜMÜ 1063
Dr. FATMA RİZANER
(Öğretim Üyesi)
MATEMATİK BÖLÜMÜ 2281
Dr. MUSTAFA ERBİLEN
(Öğretim Üyesi)
MATEMATİK BÖLÜMÜ 1022
Dr. NEŞET DENİZ TURGAY
(Öğretim Üyesi)
MATEMATİK BÖLÜMÜ
Dr. NİL GÜRBÜZ KANEL
(Öğretim Üyesi)
MATEMATİK BÖLÜMÜ 1010
Dr. ÖVGÜ ÇIDAR İYİKAL
(Öğretim Üyesi)
MATEMATİK BÖLÜMÜ 2281
Dr. SEDEF SULTAN EMİN
(Öğretim Üyesi)
MATEMATİK BÖLÜMÜ
Dr. ŞERİFE BEKAR
(Öğretim Üyesi)
MATEMATİK BÖLÜMÜ 1375
Dr. SİNEM UNUL BABAGİL
(Öğretim Üyesi)
MATEMATİK BÖLÜMÜ 1022
Dr. SİNEM FATMA GENÇ
(Öğretim Üyesi)
MATEMATİK BÖLÜMÜ 2345
Öğr. Gör. FİLİZ BİLEN
(Öğretim Görevlisi)
MATEMATİK BÖLÜMÜ 1010
Öğr. Gör. MEHRİBAN ŞEKEROĞLU
(Öğretim Görevlisi)
MATEMATİK BÖLÜMÜ 1022