İçeriğe git

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Teknisyen Programı (Türkçe) (H.D.M.D.O.M, 3 Yıl)

Üç yıllık Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Programı'nın (TDYN) amacı sağlık kurum ve kuruluşlarının idari hizmetlerinde ara eleman yetiştirmektir. Bu programdan mezun olan öğrenciler sağlık hizmetleri alanındaki kaliteyi artırmak amacıyla, teknolojiyi etkin şekilde kullanarak tıbbi bilimsel bulgu ve belgeleri derleyen, düzenleyen ve kullanıcıların hizmetine sunan, tıbbi terminolojiye hakim, üst düzey tıbbi sekreterlik bilgisi olan, gerek sağlık hizmetlerinde yönetici gerekse akademik ve/veya sağlık uzmanının sağ kolu olabileceklerdir veya insan kaynakları bölümündeki tüm işlevleri yerine getirebileceklerdir. İki yıllık Büro Yönetiminden mezun olup bu programın üçüncü yılını tamamlayan öğrenciler de idari hizada yönetici asistanlık veya insan kaynakları bölümdeki tüm işlevleri yerine getirebileceklerdir.

Genel Bilgi

Üç yıllık Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Programı’nın dersleri ilk iki yıl içerisinde bilgisayar, büro yönetimi, tıbbi dokümantasyon, İngilizce, Türkçe, sağlık işletmeciliği, araştırma yöntemleri ve tıp dersleri olarak sekiz kategoriye ayrılmaktadır.

Birinci yıl, birinci dönemde büro yönetimi mesleği, tıbbi dokümantasyon ve tıp ile ilgili temel dersler verilmektedir. Teorik bilgilerin yoğun olduğu bu dönemde büro yönetimi ve bilgisayar derslerinde pratik uygulama yapılmaktadır. Birinci yılın ikinci dönemi bir önceki dönemde alınan derslerin üzerine devam ederek, konuların daha derini işlenmekte ve sağlık ile ilgili işletme dersleri eklenmektedir. Bu dönemde derslerde uygulamaya daha da fazla önem verilmektedir.

İkinci yıl, birinci yılda işlenen mesleki derslerin üzerine inşa edilmeye devam ederken, öğrenciler araştırma teknikleri ve biyoistatistik ile ilgili derslerini üçüncü dönemde almaktadırlar. Üç dönemi tamamlayan öğrenciler bilgilerini pekiştirmek ve beceriye dönüştürmek için dördüncü dönemin tümünü staj yaparak geçirmektedirler.

Üçüncü yılın ilk döneminde insan kaynakları, çalışma psikolojisi, işletme hukuğu, iletişim becerilerini geliştirme ve iş hayatı için İngilizce konuşma derslerini aldıktan sonra bu bilgilerini pekiştirmek için son dönemde bir sağlık veya herhangi başka bir kurumun üst yönetim bölümlerinde son dönemlerini staj yaparak geçirmektedirler.

Akreditasyonlar

FIBAA: Foundation for International Business Administration Accreditation
Foundation for International Business Administration Accreditation
https://www.fibaa.org/

Eğitim / Öğrenim

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Programı, teorik bilgilerin yanında uygulamalara da ağırlık vermektedir. Uygun olan dersler, proje tabanlı öğretimle yürütülmekte ve öğrencinin mesleki araştırma, inceleme, değerlendirme ve karar verme becerisini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Öğrenci, araştırma ve analiz çalışma sonuçlarını rapor olarak sunmaya yönlendirilmekte ve işyeri ahlakı ve disiplinine uyma prensiplerini de benimseyip uygulamaktadır.

Olanaklar

Ülkemizde tek olan Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Programı, özel olarak ofis düzeninde tasarlanmış ve her ofisin içerisinde bulunması gereken ofis masası, büro sandalyesi, çekmeceler, telefon ve bilgisayar ile müdür, yönetici asistan ve arşiv odaları ile bir telefon santraline sahip olan laboratuvarda, öğrencilerine teorinin yanında pratiğin ön plana çıktığı bir eğitim olanağı sunmaktadır. Program, üç dönemini tamamlayan öğrencilere bilgilerini pekiştirmek ve beceriye dönüştürebilmeleri amacıyla son dönemin tümünde staj yapma olanağı sunmaktadır.

Tüm dersler için tüm ders materyalleri ve elektronik ortamda iletişim kurmanın sağlandığı web sayfaları oluşturulmuştur.

Kariyer Olanakları

Bu programın mezunlarının kariyer olanakları geniş bir yelpaze içerisinde yer almaktadır; bunlar doktor ve hasta arasındaki köprüyü hasta psikolojisinden anlayarak, ve hasta memnuniyeti getirecek şekilde sağlayabilecek, ön büro, dosya hazırlama, arşivleme ve randevu alma işlemlerini yerine getirebilecek, doktor ve hastane yöneticilerin toplantılarını profesyonelce hazırlayabilecek ve tutanak, hasta raporlarını ve tıpla ilgili her türlü dokümantasyonlarını profesyonelce yazabilen Tıp Sekreterinden, doktor ve hastane/sağlık ve/veya diğer kuruluşların yöneticilerinin sağ kolu olarak yüklerini azaltabilen, insan kaynakları, protokol işleri ve üst düzey yöneticilere yönetici assistan olarak görev yapabilecekler. Mezunlarımız sağlık sektöründeki kamu ve özel sektör kurum ve kuruluşlarında istihdam edilebileceklerdir.

İletişim

Tel: +90 392 630 1245
Faks: +90 392 365 1574
E-posta: btyo.bilgi@emu.edu.tr
Web: http://sct.emu.edu.tr