Deutsch Pусский العربية فارسی English
İçeriğe Git Sitede Arama Yap Deutsch Pусский العربية فارسی English
Doğu Akdeniz Üniversitesi

Bankacılık ve Finans Bölümü

Department of Banking and Finance

Programlar

Bölüm Misyonu

Misyonumuz, öğrencilerimize bankacılık ve finans alanında uluslararası standarlarda eğitim vermektir. Mezunlarımız, özel sektördeki finansal enstitülerin geliştirilmesinde, Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası gibi kamu kuruluşlarında mali ve para politikaları üretilmesinde gerekli olan birer finansal piyasa uzmanı olacaktır.

Yönetim

Bölüm Başkanı:
Prof. Dr. NESRİN ÖZATAÇ

Bölüm Başkan Yardımcıları:
Yrd. Doç. Dr. NİGAR TAŞPINAR

Bölüm İmkanları

İşletme ve Ekonomi Fakültesinde, öğrencilerimizin dünya genelinde sermaye piyasalarındaki son gelişmeri takip edebilmeleri için fırsatlar sağlayan beş bilgisayar laboratuvarı ve internet bağlantıları gibi modern öğretim imkanları bulunmaktadır. Bunun yanında, öğrencilerimize bölgedeki en iyi finansal enstitülerde staj imkanı sağlanmaktadır. Bankacılık ve Finans bölümünde sunulan programlarda, yabancı uyruklu öğrenciler için “ Yabancı Uyruklu Öğrenciler Klübü” gibi imkanlar sunulmakta ve bu imkanlar sayesinde öğrencilerin diğer öğrencilerle etkileşim içinde olmaları ve kültürel aktiviteler organize etmeleri sağlanmaktadır. Bununla birlikte, fakülte üyeleri gözetiminde olan ancak faaliyetleri öğrencilerimiz tarafından yürütülen ve öğrencilerimize finansal piyasalarda tecrübe edinmelerini sağlayan “Ekonomi ve Finans Kulübü” de bulunmaktadır. Bu kulüp, sektördeki finansal kuruluşlarla birlikte sertifika programları da düzenlemektedir.

Eğitimde Farklılık

Bölümümüz, 2014 yılında Alman FIBAA akreditasyon kuruluşu tarafından akredite edilerek, bankacılık ve finans alanında rekabetçi olduğunu kanıtlamıştır. Öğrencilerimiz, yazılı ve sözlü iletişim kabiliyelerini ve kişisel araştırma kabiliyetlerini geliştirme şansına sahiptirler. Bunun yanında, birçok derste, ders değerlendirmesindeki ağırlık dönem projelerine, ödevlere, bilgi ve becerilerin pratik uygulanmasına verilmiştir. İnanıyoruz ki, bu yaklaşım öğrencilerimize iş aradıkları zamanlarda avantaj sağlayacaktır.

Başarılarımız

Bankacılık ve Finans Bölümü, eğitimsel sorumluluklarının dışında, çeşitli yollarla KKTC’nin tanınmasına ve ekonomisinin gelişmesine de katkıda bulunmaktadır. Mezunlarımız, dünya genelinde oldukça prestijli yerlerde iş bulmuş ve bu sayede ülkemizin ve okulumuzun tanınmasına katkı yapmışlardır. Bölümümüzde, alandaki yüksek düzeyli dergilerde sürekli yayınlar yapan, öğretim ve araştırma alanında uluslararası tecrübesi olan saygın profesörler bulunmaktadır. Bölümümüzdeki akademik üyeler, sadece ülkemizde değil, bulunduğumuz bölgede en çok yayın yapan profesörlerdir. Bankacılık ve Finans bölümü, öğrencilere uluslararası düzeyde sertifikalar veren Kanada Menkul Kıymetler Enstitüsü gibi uluslararası enstitülerle işbirliği yapmaktadır. Ayrıca, bölümümüz uluslararası konferanslar ve seminerler düzenlemiş ve bu etkinliklere Harvard ve New York Devlet Üniversitelerinden dünyaca ünlü profesörler davet edilmiştir.

Öğrencilerimizin Değeri

Bankacılık ve Finans bölümü mezunları dünya genelinde bankacılık ve finans sektöründe çokça talep edilmektedirler. Bunlara örnek olarak, Afrika Kalkınma Bankası (Tunus), Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD, Londra), JP Morgan (New York), İş Bankası (Türkiye), Alfa Bank (Arnavutluk), Montreal Bankası (Kanada), Stanbic Bank (Gana) ve HSBC Bank (Türkiye ve Kuzey Kıbrıs) verilebilir. Bunlar, Bankacılık ve Finans bölümü programlarının kaliteli eğitim veriğini kanıtlayan göstergelerdir. Bölümümüz, mezunlarıyla da düzenli olarak iletişim halindedir ve onların bir yıl içerisinde iş bulmaları bizi de fazlasıyla onurlandırmaktadır. Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’ta bulunan bankaların, mezunlarımızı işe almak için bizleri araması artık geleneksel bir durum olmuştur.

Kariyer Olanakları

Bankacılık ve Finans bölümü programlarından mezun olan öğrencilerimiz, özel finansal kuruluşlarda ya da merkez bankası ya da bakanlık gibi kamu kuruluşlarında iş bulma fırsatları yakalamaktadır. Bazı mezunlarımız, Afrika Kalkınma Bankası (Tunus), Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD, Londra), JP Morgan (New York), İş Bankası (Türkiye), Alfa Bank (Arnavutluk), Montreal Bankası (Kanada), Stanbic Bank (Gana) ve HSBC Bank (Türkiye ve Kuzey Kıbrıs) gibi kuruluşlarda iş bulmuşlardır.

İletişim Bilgileri

Adres:
İşletme ve Ekonomi Fakültesi
Bankacılık ve Finans Bölümü, Jean-Jacques Rousseau Caddesi
Doğu Akdeniz Üniversitesi
Gazimağusa, Kuzey Kıbrıs
Mersin 10 Turkey

Tel: +90 392 630 1475
Faks: +90 392 630 2825
E-posta: banking.finance@emu.edu.tr
Web: bank.emu.edu.tr

Akademik Personel

Ünvan Adı Soyadı Bölüm Tel
Prof. Dr. BİLGE ÖNEY BANKACILIK VE FİNANS BÖLÜMÜ 2117
Prof. Dr. CAHİT ADAOĞLU BANKACILIK VE FİNANS BÖLÜMÜ 2116
Prof. Dr. ERALP BEKTAŞ BANKACILIK VE FİNANS BÖLÜMÜ 1280
Prof. Dr. HATİCE JENKINS BANKACILIK VE FİNANS BÖLÜMÜ 2394
Prof. Dr. MUSTAFA BESİM BANKACILIK VE FİNANS BÖLÜMÜ 2608
Prof. Dr. NESRİN ÖZATAÇ BANKACILIK VE FİNANS BÖLÜMÜ 2120
Prof. Dr. SALİH KATIRCIOĞLU BANKACILIK VE FİNANS BÖLÜMÜ 2008
Doç. Dr. HASAN ULAŞ ALTIOK BANKACILIK VE FİNANS BÖLÜMÜ 2800
Doç. Dr. KORHAN GÖKMENOĞLU KARAKAYA BANKACILIK VE FİNANS BÖLÜMÜ 3138
2127
Yrd. Doç. Dr. NİGAR TAŞPINAR BANKACILIK VE FİNANS BÖLÜMÜ 3142

Yarı Zamanlı Akademik Personel

Ünvan Adı Soyadı Bölüm Tel
Dr. BEZHAN RUSTAMOV
(Öğretim Üyesi)
BANKACILIK VE FİNANS BÖLÜMÜ 2064
Öğr. Gör. VOLKAN TÜRKOĞLU
(Öğretim Görevlisi)
BANKACILIK VE FİNANS BÖLÜMÜ 2128