Deutsch Pусский العربية فارسی English
İçeriğe Git Sitede Arama Yap Deutsch Pусский العربية فارسی English
Doğu Akdeniz Üniversitesi

Bankacılık ve Finans Bölümü

Department of Banking and Finance

Programlar

Bölüm Misyonu

Misyonumuz, öğrencilerimize bankacılık ve finans alanında uluslararası standarlarda eğitim vermektir. Mezunlarımız, özel sektördeki finansal enstitülerin geliştirilmesinde, Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası gibi kamu kuruluşlarında mali ve para politikaları üretilmesinde gerekli olan birer finansal piyasa uzmanı olacaktır.

Bölüm Web Sitesi

Yönetim

Bölüm Başkanı:
Doç. Dr. NESRİN ÖZATAÇ

Bölüm Başkan Yardımcıları:
Doç. Dr. KORHAN GÖKMENOĞLU KARAKAYA

Bölüm İmkanları

İşletme ve Ekonomi Fakültesinde, öğrencilerimizin dünya genelinde sermaye piyasalarındaki son gelişmeri takip edebilmeleri için fırsatlar sağlayan beş bilgisayar laboratuvarı ve internet bağlantıları gibi modern öğretim imkanları bulunmaktadır. Bunun yanında, öğrencilerimize bölgedeki en iyi finansal enstitülerde staj imkanı sağlanmaktadır. Bankacılık ve Finans bölümünde sunulan programlarda, yabancı uyruklu öğrenciler için “ Yabancı Uyruklu Öğrenciler Klübü” gibi imkanlar sunulmakta ve bu imkanlar sayesinde öğrencilerin diğer öğrencilerle etkileşim içinde olmaları ve kültürel aktiviteler organize etmeleri sağlanmaktadır. Bununla birlikte, fakülte üyeleri gözetiminde olan ancak faaliyetleri öğrencilerimiz tarafından yürütülen ve öğrencilerimize finansal piyasalarda tecrübe edinmelerini sağlayan “Ekonomi ve Finans Kulübü” de bulunmaktadır. Bu kulüp, sektördeki finansal kuruluşlarla birlikte sertifika programları da düzenlemektedir.

Eğitimde Farklılık

Bölümümüz, 2014 yılında Alman FIBAA akreditasyon kuruluşu tarafından akredite edilerek, bankacılık ve finans alanında rekabetçi olduğunu kanıtlamıştır. Öğrencilerimiz, yazılı ve sözlü iletişim kabiliyelerini ve kişisel araştırma kabiliyetlerini geliştirme şansına sahiptirler. Bunun yanında, birçok derste, ders değerlendirmesindeki ağırlık dönem projelerine, ödevlere, bilgi ve becerilerin pratik uygulanmasına verilmiştir. İnanıyoruz ki, bu yaklaşım öğrencilerimize iş aradıkları zamanlarda avantaj sağlayacaktır.

Başarılarımız

Bankacılık ve Finans Bölümü, eğitimsel sorumluluklarının dışında, çeşitli yollarla KKTC’nin tanınmasına ve ekonomisinin gelişmesine de katkıda bulunmaktadır. Mezunlarımız, dünya genelinde oldukça prestijli yerlerde iş bulmuş ve bu sayede ülkemizin ve okulumuzun tanınmasına katkı yapmışlardır. Bölümümüzde, alandaki yüksek düzeyli dergilerde sürekli yayınlar yapan, öğretim ve araştırma alanında uluslararası tecrübesi olan saygın profesörler bulunmaktadır. Bölümümüzdeki akademik üyeler, sadece ülkemizde değil, bulunduğumuz bölgede en çok yayın yapan profesörlerdir. Bankacılık ve Finans bölümü, öğrencilere uluslararası düzeyde sertifikalar veren Kanada Menkul Kıymetler Enstitüsü gibi uluslararası enstitülerle işbirliği yapmaktadır. Ayrıca, bölümümüz uluslararası konferanslar ve seminerler düzenlemiş ve bu etkinliklere Harvard ve New York Devlet Üniversitelerinden dünyaca ünlü profesörler davet edilmiştir.

Öğrencilerimizin Değeri

Bankacılık ve Finans bölümü mezunları dünya genelinde bankacılık ve finans sektöründe çokça talep edilmektedirler. Bunlara örnek olarak, Afrika Kalkınma Bankası (Tunus), Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD, Londra), JP Morgan (New York), İş Bankası (Türkiye), Alfa Bank (Arnavutluk), Montreal Bankası (Kanada), Stanbic Bank (Gana) ve HSBC Bank (Türkiye ve Kuzey Kıbrıs) verilebilir. Bunlar, Bankacılık ve Finans bölümü programlarının kaliteli eğitim veriğini kanıtlayan göstergelerdir. Bölümümüz, mezunlarıyla da düzenli olarak iletişim halindedir ve onların bir yıl içerisinde iş bulmaları bizi de fazlasıyla onurlandırmaktadır. Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’ta bulunan bankaların, mezunlarımızı işe almak için bizleri araması artık geleneksel bir durum olmuştur.

Kariyer Olanakları

Bankacılık ve Finans bölümü programlarından mezun olan öğrencilerimiz, özel finansal kuruluşlarda ya da merkez bankası ya da bakanlık gibi kamu kuruluşlarında iş bulma fırsatları yakalamaktadır. Bazı mezunlarımız, Afrika Kalkınma Bankası (Tunus), Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD, Londra), JP Morgan (New York), İş Bankası (Türkiye), Alfa Bank (Arnavutluk), Montreal Bankası (Kanada), Stanbic Bank (Gana) ve HSBC Bank (Türkiye ve Kuzey Kıbrıs) gibi kuruluşlarda iş bulmuşlardır.

İletişim Bilgileri

Adres:
İşletme ve Ekonomi Fakültesi
Bankacılık ve Finans Bölümü, Jean-Jacques Rousseau Caddesi
Doğu Akdeniz Üniversitesi
Gazimağusa, Kuzey Kıbrıs
Mersin 10 Turkey

Tel: +90 392 630 1475
Faks: +90 392 630 2825
E-posta: banking.finance@emu.edu.tr
Web: bank.emu.edu.tr

Akademik Personel

Ünvan Adı Soyadı Bölüm Tel Eposta Web Sayfası CV
Prof. Dr. CAHİT ADAOĞLU
(Öğretim Üyesi)
BANKACILIK VE FİNANS BÖLÜMÜ 2116 E-posta
Prof. Dr. ERALP BEKTAŞ
(Dekan)
BANKACILIK VE FİNANS BÖLÜMÜ 1280 E-posta
Prof. Dr. HATİCE JENKINS
(Rektorluk Danısmanı)
BANKACILIK VE FİNANS BÖLÜMÜ 2394 E-posta CV
Prof. Dr. MUSTAFA BESİM
(Öğretim Üyesi)
BANKACILIK VE FİNANS BÖLÜMÜ 2608 E-posta CV
Prof. Dr. SALİH KATIRCIOĞLU
(Öğretim Üyesi)
BANKACILIK VE FİNANS BÖLÜMÜ 2008 E-posta CV
Doç. Dr. BİLGE ÖNEY
(Öğretim Üyesi)
BANKACILIK VE FİNANS BÖLÜMÜ 2117 E-posta
Doç. Dr. HASAN ULAŞ ALTIOK
(Öğretim Üyesi)
BANKACILIK VE FİNANS BÖLÜMÜ 2800 E-posta CV
Doç. Dr. KORHAN GÖKMENOĞLU KARAKAYA
(Bölüm Başkan Yardımcısı)
BANKACILIK VE FİNANS BÖLÜMÜ 3138
2127
E-posta
Doç. Dr. NESRİN ÖZATAÇ
(Bölüm Başkanı)
BANKACILIK VE FİNANS BÖLÜMÜ 2120 E-posta CV
Yrd. Doç. Dr. NİGAR TAŞPINAR
(Öğretim Üyesi)
BANKACILIK VE FİNANS BÖLÜMÜ 3142 E-posta Web Sayfası

Yarı Zamanlı Akademik Personel

Ünvan Adı Soyadı Bölüm Tel Eposta Web Sayfası CV
Dr. ALIMSHAN FAIZULAYEV
(Öğretim Üyesi)
BANKACILIK VE FİNANS BÖLÜMÜ 2128 E-posta CV
Dr. BEZHAN RUSTAMOV
(Öğretim Üyesi)
BANKACILIK VE FİNANS BÖLÜMÜ 2064 E-posta
Öğr. Gör. ENGİN ARI
(Öğretim Görevlisi)
BANKACILIK VE FİNANS BÖLÜMÜ 2064 E-posta CV
Öğr. Gör. SENİHA BESİM
(Öğretim Görevlisi)
BANKACILIK VE FİNANS BÖLÜMÜ 3133 E-posta
Öğr. Gör. VOLKAN TÜRKOĞLU
(Öğretim Görevlisi)
BANKACILIK VE FİNANS BÖLÜMÜ 2128 E-posta