İçeriğe git

Fizik Lisans Programı (B.S., 4 Yıl)

Genel Bilgi

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü 1986 yılında kurulmuştur. Seçkin akademik kadromuz lisans ve lisansüstü eğitimin yanı sıra, kendi araştırma konuları olan gravitasyonel fizik, kuantum, kuantum-gravite hesaplamalı fizik ve sıvı kristal fiziği (deneysel) alanlarında araştırma ve eğitim faaliyetlerini başarıyla sürdürmektedir. Lisansüstü programlarımızdaki üstün başarıyı Fizik Lisans Programımıza da aktarmak maksatlıyla 1998 yılında dondurulmuş olan Fizik Lisans (İngilizce) programını 2020-2021 akademik yılıyla birlikte yeniden hayata geçirdik (*,**).

Eğitim / Öğrenim

Fizik Lisans Programı öğrencilerimize kapsamlı bir temel sağlamak üzere dizayn edilmiştir. İlk yıldan itibaren öğrenciler, mekaniğe giriş, elektromanyetizma, termodinamik, modern Fizik, klasik mekanik, istatistiksel mekanik, kuantum mekaniği ve Fizikte hesaplamalı yöntemler derslerini hem teorik hem de uygulama bileşenlerini içerek şekilde almaktadırlar. Ayrıca yoğun madde fiziği, kozmoloji, genel görelilik, lazer fiziği, nükleer ve parçacık fiziği ve optik fiziği derslerini de programa kayıtlı olan öğrenciler alacaklardır. Birçok ders konusunun uygulamaları modern lisans Fizik laboratuvarlarımızda gerçekleştirilecektir. Ayrıca öğrencilerimiz proje ve seminer dersleri ile kendilerini ifade edebilecek ve böylece gelecekteki kariyerlerine hazır olacaklardır.

Kariyer Olanakları

Fizik Lisans derecesine sahip olan mezunlarımız genel olarak devlet ve/veya özel kurum ve kuruluşta, endüstri ve fizik ile bağlantılı konularda araştırma yapan iş sektörlerinde kariyer sahibi olurlar. Ayrıca, birçok Fizik Lisans mezunu öğrenci, Fizik, mühendislik veya başka bir multi-disipliner alanda lisansüstü akademik kariyerine devam etmektedir. Lisans mezunlarımız ayrıca dilerlerse Fizik Bölümünün yüksek lisans ve doktora programlarına devam etmektedirler. DAÜ Fizik mezunları her zaman prestijli ulusal ve uluslararası burslar kazanmakta ve saygın Üniversitelerin lisansüstü programlarına ve profesyonel okullara kabul edilmektedir.

* DAÜ Fizik Lisans Programı YÖK tarafından onaylıdır.

** DAÜ Fizik Lisans Programı YÖDAK tarafından onaylıdır.

İletişim

Tel: +90 392 630 1314
Faks: +90 392 365 1604
E-posta: physics@emu.edu.tr
Web: https://physics.emu.edu.tr

Bölüm Sosyal Medya:
Facebook LinkedIn InstagramYouTube