İçeriğe git

Yapı Bilimleri Araştırma Merkezi (YBAM)

Yapı Bilimleri Araştırma Merkezi, Şubat 2001 yılında, devlet, endüstri ve topluma inşaat mühendisliği dalında tasarım, araştırma, eğitim ve danışmanlık hizmeti vermek üzere kurulmuştur. Bu merkezin kurulma amaçlarında birisi de, araştırma merkezleri ve laboratuvarların üniversitenin öğretim ve araştırma faaliyetlerini zenginleştireceği inancıdır.

YBAM’ın, üniversite bünyesinde altyapı problemleri ile inşaat ve geliştirmenin desteklenmesi konularına odaklanarak, araştırma ve çözümler sunma hususlarında yetkin bir merkez olması amaçlanmaktadır.

Yapı Bilimleri Araştırma Merkezi’nin öncelikli hedefleri aşağıdaki gibidir:

  • Kuzey Kıbrıs’ta yapı bilimleri konusunda araştırma ve geliştirmeyi zenginleştirmek,
  • Yerel problemlere tanı konulmasına ve çözüm üretilmesine yardımcı olmak,
  • Yerel endüstriye yeni materyal ve teknikleri tanıtarak, yapı bilimleriyle ilgili uygulamaları geliştirmek,
  • Profesyonellerin ve halkın, doğru yapı bilimleri uygulamasının önemi ve bunun toplum üzerindeki etkileri ile ilgili bilincini artırmak,
  • Kaliteli araştırma yapmayı artırarak, üniversitedeki öğretim kalitesini zenginleştirmek,
  • Doğu Akdeniz Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’ndeki laboratuvarların gelişimine yardımcı olacak fonlar ve projelerin uluslararası kuruluşlardan elde edilme şansını artırmak,
  • Çevredeki profesyonellere danışmalık ve rehberlik hizmeti vermek.

YBAM, pek çok temel ve uygulama problemlerinin üstesinden gelerek, yapı ve planlama endüstrisine uzman danışmanlık ve rehberlik hizmeti vermeyi amaçlayan bir merkez geliştirmiştir. Aynı zamanda merkez, planlama ve yapı profesyonelleri için sürekli profesyonel geliştirme programı hazırlamakta ve inşaat mühendisliği konularında çeşitli kısa kurslar düzenlemektedir.

Merkezimiz, ulusal ve uluslararası üyeler ve kuruluşlarla işbirliği yaparak ortak araştırma yapacak ve uzman danışmanlık hizmeti verecek İnteraktif bir merkez oluşturma potansiyeline sahiptir. Bu nedenle YBAM, bireylerin, grup-içi, gruplar-arası ve uluslararası kuruluşlarda çalışma yapmasını disiplinlerarası yeteneklerini, bilgi paylaşımını ve karşılıklı ilgi alanlarını ortaya çıkarmak için teşvik eder.

İletişim

Adres:
Yapı Bilimleri Araştırma Merkezi (YBAM),

Doğu Akdeniz Üniversitesi
Gazimağusa, 99628, Kuzey Kıbrıs
Mersin 10, Turkey

Başkan: Doç. Dr. Huriye Bilsel
Tel: (+90) 392 630 1231
Faks: (+90) 392
E-posta:
Web: