İçeriğe git

Sık Sorulan Sorular

1- Eğitim ücretleriniz hakkında bilgi alabilir miyim?

Lisans ve ön lisans

Eğitim ücretlerimiz alacağınız burs veya indirim durumuna, yerleşeceğiniz programa göre değişkenlik gösterecektir. Aşağıdaki linki ziyaret ederek eğitim ücretinizi hesaplatabilirsiniz.

https://newportal.emu.edu.tr/YeniOgrenciOgrenimUcreti.aspx

Lisansüstü

Aşağıdaki linki ziyaret ederek lisansüstü eğitim ücretlerimiz hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz.

http://grad.emu.edu.tr/tr/ucretler/harclar

2- 4 yıl boyunca aynı ücreti mi ödeyeceğim?

Eğitim ücretlerinde genellikle her yıl enflasyon oranında artış yapılmaktadır.

3- Hangi burslardan yararlanabilirim?

4- Burs devam koşullarınız hakkında bilgi alabilir miyim?

DAÜ’ye burslu olarak yerleştirilen öğrencilerin bursu İngilizce Hazırlık eğitimi gerektiren programlarda bir yıl, lisans/ön lisans programlarında da normal eğitim süresi kadardır. Öngörülen sürede mezun olamayan %100 veya %75 burslu öğrenciler mezun oluncaya kadar her dönem o yıl yerleştirilen öğrencilerin ödemekle yükümlü oldukları yeni öğrenim harcı üzerinden %50 burslu ödeyerek kayıt yapabilirler. %25 veya %50 burslu öğrenciler ise mezun oluncaya kadar her dönem o yıl yerleştirilen öğrencilerin ödemekle yükümlü oldukları yeni öğrenim harcını %25 veya %50 burslu ödeyerek kayıt yapabilirler. Birden fazla burs ve/veya indirim hakkı kazanan öğrenciler bu hakların yalnızca birinden yararlanabilir.

5- Burs birleştirmek mümkün müdür?

Burs birleştirmek mümkün değildir. Birden fazla burs ve/veya indirim hakkı kazanan öğrenciler bu hakların yalnızca birinden (öğrencinin lehine olacak olandan) yararlanabilir.

6- Kayıt Dondurma işlemi en fazla kaç dönem/yıl yapılabilir? Ne kadar ödenmesi gerekir?

Öğrenciler tekrar üniversiteye dönmek üzere, izin alarak öğrenimlerine ara verebilirler. Bir öğrenciye öğrenim süresi boyunca en çok 4 dönem izin verilebilir. Zorunlu hallerde bu süre üniversite yönetim kurulu kararıyla aşılabilir. Derslerin başlangıcından itibaren 5 hafta sonraki sürede sadece resmi bir Sağlık Kurulu Raporu ile belgelenmiş sağlık nedenleri veya zorlayıcı özel nedenleri olan öğrenciler izin almak için başvuru yapabilirler. Yurt dışından yapılan başvurularda tasdik tarihi esas alınır. Bu şekildeki başvurulara ilişkin kararlar,

 1. Fakültelerde ilgili Bölüm Kurulu görüşü, Fakülte Kurulu kararı uyarınca, dekanın önerisi ve Rektörlüğün onayı ile,
 2. Lisansüstü programlarda Bölüm Kurulu görüşü, Enstürü Kurulu kararı uyarınca, Enstitü Müdürü’nün önerisi ve Rektörlüğün onayı ile,
 3. İngilizce Hazırlık Okulu ve Yüksekokullarda ilgili Okul Kurulu kararı uyarınca, müdürün önerisi ve Rektörlüğün onayı ile işleme konur.

Kayıt dondurma ücretleri ile ilgili olarak Mali İşler Müdürlüğüne ulaşmanız gerekmektedir.

7- Tercih bursu nedir? Hangi bölümlerde uygulanır? Burs süresi ne kadardır?

ÖSYM kılavuzunda belirtilen bazı burssuz veya indirimsiz programlara (Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık hariç tüm programlar) öncelikli tercihle yerleştirilen öğrencilerin, öğrenim ücretlerinde indirim yapılır. 2019-2020 Akademik Yılında üniversitemizede 1., 2., veya 3. Tercihiyle kayıt yapacak öğreciler %50 tercih indiriminden yararlanacaktır. Daha detaylı bilgi için Öğrenci Adayları adresinin ziyaret edebilirsiniz.

8- Üniversitenizin kampüsü içinde yurtları var mıdır? Ücretleri ne kadardır?

Doğu Adeniz Ünivesitesi'nin kampüsü içerisinde ve dışında DAÜ’ye ait 5 yurt, Türkiye Cumhuriyeti Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun 2 yurdu, 13 farklı Yap-İşlet-Devret Yurdu ve birde özel yurt vardır.

Bunların özelliklerini, görsellerini ve ücret tablosunu linkte http://dormitories.emu.edu.tr/tr bulabilirsiniz.

DAÜ Yurtlarından birini tercih etmeyi düşünüyorsanız 3 öğün yemek, eğitim ücreti ve yurt ücretini içeren paket program da tercih edebilirsiniz. DAÜ 1 dört kişilik stüdyo DAÜ 2 ve 3 tek kişilik odalar ve DAÜ 2 özel iki kişilik odalara paket kayıt yapılamaz. Diğer tüm odalar oda/yatak sayılarına uygun olarak 2, 3 ve 4 kişilik paket kayıt yapılabilir. Paket program ücretine linkten https://newportal.emu.edu.tr/YeniOgrenciOgrenimUcreti.aspx ulaşabilirsiniz.

9- İlk dönem paket program tercih etmezsem bir sonraki dönem veya yıl yurda veya paket programa kayıt yaptırabilir miyim?

Paket program/kayıt sadece yeni kayıt yapan öğrencilere verilen bir hak olduğundan, paket program yapmayan öğrenci daha sonra ‘paket programa dahil olamaz. Paket kayıt yapan ve paket kayda devam eden öğrenciler eğitim sürelerince DAÜ yurtlarında kalabilmekteler, yurtlara normal kayıt yapan öğrenciler DAÜ yurtlarında sadece bir akademik yıl kalabilmektedirler.

10- Herhangi bir bölümün İngilizcesini tercih edip Türkçesine geçiş yapabilir miyim?

Kurum içi yatay geçiş yapabilmek için en az 1 dönem o bölümde okumuş olmanız gerekiyor. Sonrasında portal üzerinden bölüm değiştirmek için başvuruda bulunabilirsiniz.

11- Yatay geçiş başvurusu yapmak istiyorum? Neler yapmam gerekiyor? Burs durumum nasıl olur?

Yatay geçiş başvurusunda bulunmak için yataygecis@emu.edu.tr adresine gerekli belgeleri göndermeniz gerekmektedir. Öğrenci İşleri Müdürlüğü tarafından yapılacak olan değerlendirme sonrasında tarafınıza e posta yoluyla geri dönüş yapılacaktır. %25 veya %50 oranında burs alabilirsiniz, burs durumunuz ile ilgili detaylı bilgi tarafınıza öğrenci işleri müdürlüğü tarafından uyapılacak olan değerlendirme sonrasında bildirilecektir.

Başvuru için gerekli Evraklar:

 1. ÖSYM (YKS) Puan kartı
 2. ÖSYM yerleştirme belgesi
 3. Not Dökümü (Transcript)
 4. Geçerli Öğrenci Belgesi
 5. Disiplin cezası olmadığına dair belge
 6. KKTC ve TC dışındaki ülkelerden başvuranlar için Üniversite tanınırlık belgesi.

12- Lisansüstü programlara nasıl başvuru yapabilirim?

Lisansüstü programlara başvuru online sistem üzerinden yapılmaktadır. Aşağıdaki linki ziyaret ederek online sisteme ulaşabilir, gerekli belgeleri sisteme yükleyerek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Değerlendirme yapıldıktan sonra sonuç yine aynı başvuru portalı üzerinden bildirilecektir.

Online Başvuru

13- Kayıt için gerekli evraklar nelerdir?

YKS ile Kayıt İçin Gerekli Belgeler

 • 2019 YKS sonuç belgesinin internet çıktısı ve 4 adet fotokopisi
 • Lise diplomasının aslı ve bu belgenin 6 adet fotokopisi,
 • Nüfus cüzdanının 2 adet fotokopisi,
 • 4 adet vesikalık resim,
 • Dönemlik eğitim harcının tümünün veya ilk taksitin Doğu Akdeniz Üniversitesi banka hesabına yatırıldığına ilişkin banka dekontu.
 • Sağlık Raporu (Akciğer Grafisi, HIV, Hepatit B ve Hepatit C, RPR ve PPD) ve 2 adet fotokopisi (Sağlık Raporunun, TC Sağlık Bakanlığına bağlı tam teşekküllü ihtisas veya üniversite hastanelerinden alınması gerekmektedir.)

DGS ile Kayıt İçin Gerekli Belgeler

 • 2019 DGS sonuç belgesinin internet çıktısı ve 4 adet fotokopisi
 • Ön lisans diplomasının aslı ve bu belgenin 6 adet fotokopisi,
 • Orjinal Transkript (Not Dökümü).
 • Nüfus cüzdanının 2 adet fotokopisi,
 • 4 adet vesikalık resim,
 • Dönemlik eğitim harcının tümünün veya ilk taksitin Doğu Akdeniz Üniversitesi banka hesabına yatırıldığına ilişkin banka dekontu.
 • Sağlık Raporu (Akciğer Grafisi, HIV, Hepatit B, Hepatit C, RPR ve PPD) ve 2 adet fotokopisi ( Sağlık Raporunun, TC Sağlık Bakanlığına bağlı tam teşekküllü ihtisas veya üniversite hastanelerinden alınması gerekmektedir.)

14- Doktor raporunun nereden alınması gerekiyor?

Sağlık raporunun TC sağlık bakanlığına bağlı tam teşekküllü ihtisas veya üniversite hastahanelerinden alınması gerekmektedir. KKTC Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı’nın kararı ile, 2005-06 öğretim yılından itibaren KKTC üniversitelerinde öğrenim görecek TC uyruklu öğrencilerin ilk kayıt işlemlerinde sağlık raporlarını ibraz etmeleri istenmektedir. KKTC makamlarınca istenen AKCİĞER GRAFİSİ, HIV, HEPATIT B, HEPATIT C ve RPR tetkiklerini içerir sağlık raporunu, T.C. Sağlık Bakanlığı’na bağlı tam teşekküllü ihtisas veya üniversite hastanesinden almaları gerekmektedir. Sağlık Raporu’nun aslı muhaceret işlemleri için gerekmektedir.

15- Üniversitenizde KYK yurdu var mı? Nasıl kayıt yaptırabilirim?

Üniversitemiz kampüsü içerisinde KYK yurdu bulunmaktadır. Başvurunuzu KYK’nın web sayfası üzerinden yapmanız gerekmektedir.

16- Üniversitenizde Erasmus/değişim programı var mıdır?

Erasmus değişim programı, yükseköğretim kurumu öğrencilerinin bir akademik yıl içerisinde eğitimlerinin bir veya iki dönemini Avrupa Birliği üyesi bir ülkedeki anlaşmalı bir yükseköğretim kurumunda gerçekleştirmesidir.

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin lisans öğrencileri için güçlü öğrenci değişim programları bulunuyor. Öğrenciler iş birliği içerisinde olduğumuz 32 üniversiteden birinde bir veya iki akademik dönem değişim programına katılabilir, orada topladıkları kredileri DAÜ’deki eğitimlerine taşıyabilmektedirler. Eğitimlerine farklı bir ülkede ve ortamda devam edebilme olanağının öğrenciler için akademik olarak çok çeşitli faydaları vardır. Bununla birlikte öğrenciler Kanada, ABD ve Avrupa genelinde bulunan anlaşmalı olduğumuz üniversitelerde zamanlarının bir kısmını geçirebilirler. Daha detaylı bilgi için lütfen öğrenci değişim web sayfasına https://studentexchange.emu.edu.tr/en veya studentexchange@emu.edu.tr e-posta adresine başvurunuz.

17- Sınavdan ***.*** Puan aldım X bölüme yerleşebilir miyim?

Üniversitemize yerleştirmeler ÖSYM üzerinden yapılmaktadır. Puanlar her yıl öğrencilerin tercihlerine göre değişkenlik gösterdiğinden herhangi bir öngörüde bulunmak doğru olmayacaktır. ÖSYM tarafından alınan karar uyarınca Hukuk 190,000, Tıp 50,000, Mimarlık 250,000, Mühendislik bölümlerinin tümünde ve Öğretmenlik Programlarında 300,000 başarı sırası altında yerleştirme yapılmayacaktır.

18- **** programınızın kontenjanı nedir? Bilgi alabilir miyiz?

2019-2020 yılı için ÖSYM tarafından onaylanan kontenjan tablosuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

YKS Kontenjanları (2020)

19- DGS ile üniversitenize gelmem durumunda kaç dersden muafiyet alabilirim?

DGS ile DAÜ’ye kayıt yaptıran öğrenciler en az bir yıla denk gelecek şekilde muafiyet alırlar. Muafiyetlerden fakülte kurulları yetkili olduğundan dolayı ders notları, kredileri ve içerikleri gibi bilgileri inceleyerek bir karara varırlar. Daha detaylı bilgi için ders içeriklerinizle birlikte not dökümünüzü bize ulaştırmanız gerekmektedir.

20- Mavi Diploma veriyor musunuz? YÖK onayınız var mı?

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin tüm programları YÖK onaylıdır. DAÜ, Uluslararası Üniversiteler Birliği, Avrupa Üniversiteler Birliği, Akdeniz Üniversiteler Topluluğu ve İslam Ülkeleri Üniversiteleri Federasyonu’nun tam üyesidir. Uluslararası akreditasyonlara büyük önem veren DAÜ’nün uluslararası bilimsel kurumlardan alınmış saygın akreditasyonları vardır. Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi’nin Amerika’da Teknoloji ve Mühendislik Programlarını denetleyen ABET’den akreditasyonu vardır. Bu akreditasyon mühendislik alanında dünyadaki en prestijli akreditasyondur ve DAÜ ile birlikte Türkiye’de sadece beş üniversite bu akreditasyona sahiptir. Ayrıca, Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü NAAB akreditasyonuna sahiptir. DAÜ Mimarlık Bölümü, dünyada bu akreditasyona sahip 8. program olmuştur. İşletme ve Ekonomi Fakültesi, İşletme ve Finans Yüksekokulu, Turizm Fakültesi, Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu ile Bilgisayar ve Teknoloji Yüksekokulu’nun Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Bölümü ile Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü ise FIBAA, Fen Edebiyat Fakültesi, Moleküler Biyoloji ve Genetik Programı AHPGS akreditasyonuna ayrıca Psikoloji programı TPD (Türk Psikologlar Derneği) üyeliğine sahiptir. Eğitim Fakültesi İngiliz Dili Eğitim Bölümü ile Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü ve Mimarlık Fakültesi, İç Mimarlık Bölümü’nün AQAS akreditasyonu bulunmaktadır. Bunlara ek olarak Turizm Fakültesi TEDQUAL ve City&-Guilds, Bilgisayar ve Teknoloji Yüksekokulu programları ASIIN akreditasyonuna sahiptir. Yabancı Diller ve İngilizce Hazırlık Okulu’nun ise Pearson Assured akreditasyonu bulunmaktadır. Ayrıca, İşletme ve Ekonomi Fakültesi Türkiye’de sadece üç üniversitenin üye olduğu AACSB’ye üyedir.

Üniversitemiz ayrıca İngiltere Merkezli Yükseköğretimi Derecelendirme Kurulu Times Higher Education Dünya Üniversiteler Sıralaması’nda, 601-800 bandında yer almıştır. Listenin 1000 bandında 17, 1001+ bandında 6 olmak üzere Türkiye’den 23 üniversite yer aldı. Doğu Akdeniz Üniversitesi KKTC’den listeye giren tek üniversitedir. Üniversiteleri öğretim, araştırma, bilgi transferi, uluslararası görünüm, akademik yayınlar, akademik yayınlara yapılan atıflar, uluslararası akademik kadro, uluslararası öğrenci sayısı, sosyal faaliyetler, topluma yapılan hizmetler gibi kriterlere göre sıralayan THE’nin hazırladığı listede Oxford Üniversitesi birinci sırada yer almaktadır. Listeyi Cambridge, California Institute of Technology, Stanford, MIT, Harvard, Princeton, Imperial College London, Chicago gibi dünyanın en iyi üniversiteleri takip etmektedir.

Doğu Akdeniz Üniversitesi QS bağımsız araştırma kurulu tarafından yapılan değerlendirmede de Eğitim-Öğretim, Tesisler ve İmkanlar Uluslararasılık, Farklılıklara Saygı alanında 5 üzerinden 5 yıldız aldı.

Akreditasyonlar, Denklikler, Sıralamalar, Üyelikler

21- Uzaktan eğitim hakkında bilgi alabilir miyim?

Üniversitemizde uzaktan eğitim veren sadece 3 tane yüksek lisans programı bulunmaktadır bunlar sırasıyla söyledir; e-Bankacılık ve Finans Tezli Yüksek Lisans Programı, e-Bankacılık ve Finans Tezsiz Yüksek Lisans Programı ve e-Otel İşletmeciliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı. DAÜ uzaktan eğitim ile ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki likten ulaşabilirsiniz. Uzaktan eğitim için başvurular online sistem üzerinden yürütülmektedir. Aşağıdaki linki ziyaret ederek online yüsek lisans başvuru sistemine ulaşabilir, gerekli belgeleri sisteme yükleyerek başrunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Uzaktan Eğitim
http://emuonline.emu.edu.tr/WEBTR/genelbilgi.html

Yüksek Lisans başvuru sistemi
https://applyonline.emu.edu.tr/grad/

22- Özel öğrenci olarak gelebilir miyim? Ne kadar öderim? Herhangi bir burs veya indirimden yararlanabilir miyim?

TC Vatandaşları:

Özel Öğrenci statüsü ile sadece Yabancı Diller ve İngilizce Hazırlık Okuluna kayıt yaptırabilir burada 1 yıl boyunca eğitim alabilirisiniz. Bu statüdeki bir öğrenciye diploma veya unvan verilmez. Öğrenci İşleri Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve aldığı dersler ile bu derslerdeki başarısını gösteren bir belge verilir. Özel öğrenci olarak başvuranlardan en az lise diploması aranmaktadır.

Özel öğrenci statüsünde bulunan öğrenciler hiçbir burs veya indirimden yararlanamazlar.

KKTC Vatandaşları:

Özel Öğrenci statüsü ile kayıt yaptırabilir 1 yıl boyunca eğitim alabilirisiniz. Bu statüdeki bir öğrenciye diploma veya unvan verilmez. Öğrenci İşleri Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve aldığı dersler ile bu derslerdeki başarısını gösteren bir belge verilir. Özel öğrenci olarak başvuranlardan en az lise diploması aranmaktadır. 1. Yılın sonunda DAÜ Giriş ve Burs sınavına girerek ilgili bölüme kayıt hakkı kazanmanız beklenir.

Özel öğrenci statüsünde bulunan öğrenciler hiç bir burs veya indirimden yararlanamazlar. Özel öğrenci statüsünde kayıt yaptıran öğrenciler KKTC vatandaşları için belirlenmiş olan eğitim ücretini ödemekle yükümlü olurlar.

23- Çift-anadal hakkında bilgi alabilir miyim?

Mühendislik Fakültesi ile İşletme Fakültesi’ndeki bazı bölümlerde başarı ile yürüten öğrenciler çift anadal yapılabiliyor. Çift anadal programı kontenjanları ve programa başvuru ve kabul koşulları, ilgili bölüm başkanlıklarının görüşü alınarak ilgili fakülte dekanlıklarınca ortaklaşa olarak, her akademik dönemde kayıtların ilk gününden en az 5 iş günü önce duyurulur. Çift anadal programına başvurular, kabul duyurusunu takip eden akademik dönem kayıtlarının son gününe kadar başvuru formu ve “Transcript” (karne) ile Öğrenci İşleri Müdürlüğü’ne yapılır. Çift Anadal Programına başvurusu kabul edilen öğrenciler, kayıtlı olduğu bölümün öğretim ücretinden ayrı olarak, İkinci anadal programından alacakları birinci anadal programı ile ortak olmayan her bir ders için o yıla ait belirlenen kredi başına ücreti öderler. Birinci Anadal programında “Doğu Akdeniz Üniversitesi Öğrenci Bursları Uygulama Yönetmeliği”’nde belirtilen burs veya indirimlerden yararlanan öğrenciler, ikinci anadal yaptıkları bölüm/programda da bu haklarından yararlanırlar. Bursluluk süresi birinci anadal mezuniyetinden sonra iki yarıyıldır.

Çift Anadal Programına başvurabilmesi için öğrencinin başvuru sırasında;

 1. Çift anadal programını oluşturan bölümlerden birinde en az bir dönem kayıtlı olması ve başvuru yaptığı dönemde kayıt yenilemiş olması,
 2. Birinci anadal programının en erken üçüncü döneminin başında en geç ise dört yıllık programlarda beşinci yarıyılın başında, beş yıllık programlarda yedinci yarıyılın başında, anadal önlisans diploma programında en erken ikinci yarıyılın başında, en geç ise üçüncü yarıyılın başında olması,
 3. Başvurduğu döneme kadar birinci anadal programında aldığı tüm kredili dersleri en az D notu ile geçmiş olması,
 4. Genel not ortalamasının (CGPA) en az 3.00 ve anadal diploma programının ilgili sınıfında başarı sırası itibarıyla en üst %20’sinde olması gerekir. Ancak başarı sırası itibarıyla ilgili gerekli şartları sağlayamayan öğrencilerden çift anadal yapılacak programın ilgili yıldaki taban puanından az olmamak üzere puana sahip olanlar da çift anadal programına başvurabilir.
 5. Türkçe bölümde okuyup, İngilizce bölümlerde yan dal yapmak isteyen öğrencilerin, İngilizce Yeterlik Sınavına girerek başarılı olmaları veya İngilizce Yeterlik Sınavına eşdeğerliği kabul edilen uluslararası veya ulusal sınavlarda başarılı olduklarını belgelemeleri gerekir.
 6. Ana dili Türkçe olmayan yabancı uyruklu öğrenciler, Türkçe yürütülen programlarda yandal yapmak istedikleri taktirde, Türkçe bilgilerinin yeterli düzeyde olduğunu, konuyla ilgili kurumların/birimlerin Türkçe yeterlilik sınavlarına katılarak belgelendirmek zorundadırlar.
 7. Üniversitesinin özel yetenek gerektiren programlarına başvuran adayların, sözü edilen programlar tarafından yapılacak özel yetenek sınavlarına girip başarılı olmaları gerekir.

Daha detaylı bilgi için linki ziyaret edebilirsiniz. (http://mevzuat.emu.edu.tr/5-1-7Yonetmelik-CiftAnaDalProgramlari%20Kayit.htm )

ANADAL PROGRAMI

2. DAL PROGRAMI

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ

İŞLETME, MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ

İŞLETME

EKONOMİ

BİLGİSAYAR TEKNOLOJİSİ VE BİLİŞİM SİSTEMLERİ

YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ

YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ

BİLGİSAYAR TEKNOLOJİSİ VE BİLİŞİM SİSTEMLERİ

MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ

MEKATRONİK MÜHNEDİSLİĞİ

MEKATRONİK MÜHNEDİSLİĞİ

MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ

MEKATRONİK MÜHNEDİSLİĞİ

ELEKTRİK VE ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

ELEKTRİK VE ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

MEKATRONİK MÜHNEDİSLİĞİ

ELEKTRİK VE ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

BİLİŞİM SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİĞİ

BİLİŞİM SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİĞİ

ELEKTRİK VE ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

BİLİŞİM SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİĞİ

BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ

BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ

BİLİŞİM SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİĞİ

BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ

YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ

YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ

BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ

MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ

EKONOMİ

BANKACILIK VE FİNANS, ULUSLARARASI FİNANS

BANKACILIK VE FİNANS

EKONOMİ

BANKACILIK VE SİGORTACILIK

EKONOMİ

İŞLETME

EKONOMİ

İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ

EKONOMİ

ULUSLARARASI FİNANS

EKONOMİ

ULUSLARARASI İLİŞKİLER

EKONOMİ

ULUSLARARASI TİCARET VE İŞLETMECİLİK

EKONOMİ

PAZARLAMA

EKONOMİ

YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ

EKONOMİ

SİYASET BİLİMİ

EKONOMİ

KAMU YÖNETİMİ

EKONOMİ

24- Yandal hakkında bilgi alabilir miyim?

Anadal lisans ön lisans programlarını başarı ile yürüten öğrenciler ilgi duydukları başka bir alanda eğitim görebilmektedir. Yandal Programına başvurusu kabul edilen öğrenciler, kayıtlı olduğu bölümün öğretim ücretinden ayrı olarak, yan dalda alacakları anadal programı ile ortak olmayan her bir ders için o yıla ait belirlenen kredi başına ücreti öderler. Anadal programında “Doğu Akdeniz Üniversitesi Öğrenci Bursları Uygulama Yönetmeliği”nde belirtilen burs veya indirimlerden yararlanan öğrenciler, yandal yaptıkları bölüm/programda da bu haklarından yararlanırlar. Bursluluk süresi anadal mezuniyetinden sonra bir yarıyıldır. Yandal programı en az 18 krediden oluşur.

Yandal Programına Başvuru, Kabul ve Kayıt Koşulları

 1. İlgili bölüm her dönem başında kontenjanları belirterek yandal programlarını duyurur.
 2. Yandal programına başvurular Üniversite Senatosu'nca belirlenen tarihte, başvuru formu ve resmi not belgesi ile Öğrenci İşleri Müdürlüğüne yapılır.
 3. Öğrencinin yandal programına başvurabilmesi için başvuru sırasındaki genel not ortalamasının en az 2.50 olması ve başvurduğu yarıyıla kadar aldığı lisans programındaki tüm kredili dersleri başarıyla tamamlamış olması gerekir.
 4. Öğrenci, duyurulmuş olan yandal programına anadal lisans programının en erken 3. fiili döneminin başında, en geç altıncı yarıyılın başında başvurabilir.
 5. Türkçe bölümde okuyup, İngilizce bölümlerde yan dal yapmak isteyen öğrencilerin, İngilizce Yeterlik Sınavına girerek başarılı olmaları veya İngilizce Yeterlik Sınavına eşdeğerliği kabul edilen uluslararası veya ulusal sınavlarda başarılı olduklarını belgelemeleri gerekir.
 6. Ana dili Türkçe olmayan yabancı uyruklu öğrenciler, Türkçe yürütülen programlarda yandal yapmak istedikleri taktirde, Türkçe bilgilerinin yeterli düzeyde olduğunu, konuyla ilgili kurumların/birimlerin Türkçe yeterlilik sınavlarına katılarak belgelendirmek zorundadırlar.
 7. Üniversitesinin özel yetenek gerektiren programlarına başvuran adayların, sözü edilen programlar tarafından yapılacak özel yetenek sınavlarına girip başarılı olmaları gerekir.
 8. Gerekli koşullarını sağlayan başvurular Öğrenci İşleri Müdürlüğünce işleme konulur.
 9. Kabul işlemi başvurulan bölümün önerisi ve ilgili Fakülte Kurulu kararıyla tamamlanır.
 10. Bir öğrenci aynı anda birden fazla yandal programına ya da hem bir çift anadal hem de bir yandal programına kayıt yaptıramaz.

Daha detaylı bilgi için linki ziyaret edeblirsiniz. (http://mevzuat.emu.edu.tr/5-1-8Yonetmelik-YandalProgram%C4%B1.htm )

YANDAL PROGRAMI

KİMLER KABUL EDİLİR

HUKUK

TÜM FAKÜLTELER

EKONOMİ

TÜM FAKÜLTELER

BANKACILIK VE FİNANS

TÜM FAKÜLTELER

ULUSLARARASI FİNANS

TÜM FAKÜLTELER

İŞLETME

İŞLETME VE EKONOMİ FAKÜLTESİ DIŞINDAKİ TÜM FAKÜLTELER (FAKÜLTE DIŞI)

EKONOMİ/BANKACILIK VE FİNANS/BANKACILIK VE

SİGORTACILIK/ULUSLARARASI İLİŞKİLER/SİYASET

BİLİMİ/KAMU YÖNETİMİ/AVRUPA BİRLİĞİ İLİŞKİLERİ (FAKÜLTE İÇİ)

ULUSLARARASI TİCARET VE

İŞLETMECİLİK

İŞLETME VE EKONOMİ FAKÜLTESİ DIŞINDAKİ TÜM FAKÜLTELER (FAKÜLTE DIŞI)

EKONOMİ/BANKACILIK VE FİNANS/ULUSLARARASI

FİNANS/İŞLETME/İNSAN KAYNAKLARI

YÖNETİMİ/PAZARLAMA/BANKACILIK VE

SİGORTACILIK/ULUSLARARASI İLİŞKİLER/SİYASET

BİLİMİ/KAMU YÖNETİMİ/AVRUPA BİRLİĞİ İLİŞKİLERİ (FAKÜLTE İÇİ)

ULUSLARARSI TİCARET

VE İŞLETMECİLİK

(TÜRKÇE)

İŞLETME (TÜRKÇE)

İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ

İŞLETME VE EKONOMİ FAKÜLTESİ DIŞINDAKİ TÜM FAKÜLTELER (FAKÜLTE DIŞI)

EKONOMİ/BANKACILIK VE FİNANS/ULUSLARARASI FİNANS/İŞLETME/PAZARLAMA/BANKACILIK VE

SİGORTACILIK/ULUSLARARASI İLİŞKİLER/SİYASET

BİLİMİ/KAMU YÖNETİMİ/AVRUPA BİRLİĞİ İLİŞKİLERİ (FAKÜLTE İÇİ)

PAZARLAMA

İŞLETME VE EKONOMİ FAKÜLTESİ DIŞINDAKİ TÜM FAKÜLTELER (FAKÜLTE DIŞI)

EKONOMİ/BANKACILIK VE FİNANS/ULUSLARARASI

FİNANS/İŞLETME/İNSAN KAYNAKLARI

YÖNETİMİ/BANKACILIK VE

SİGORTACILIK/ULUSLARARASI İLİŞKİLER/SİYASET

BİLİMİ/KAMU YÖNETİMİ/AVRUPA BİRLİĞİ İLİŞKİLERİ (FAKÜLTE İÇİ)

ULUSLARARASI

İLİŞKİLER

TÜM FAKÜLTELER

MOLEKÜLER BİYOLOJİ VE GENETİK

MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ, ECZACILIK FAKÜLTESİ,

TIP FAKÜLTESİ, SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ,

PSİKOLOJİ, MATEMATİK VE BİLGİSAYAR BİLİMLERİ

BİLGİSAYAR

TEKNOLOJİSİ VE

BİLİŞİM SİSTEMLERİ

SİYASET BİLİMİ/KAMU

YÖNETİMİ/İŞLETME/EKONOMİ/ULUSLARARASI İLİŞKİLER/BANKACILIKVE FİNANS

ULUSLARARASI TİCARET VE

İŞLETMECİLİK/PAZARLAMA/İNSAN KAYNAKLARI

YÖNETİMİ/ULUSLARARASI FİNANS/BANKACILIK VE

SİGORTACILIK/YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ

RADYO-TV VE SİNEMA

(İNGİLİZCE)

TÜM FAKÜLTELER

RADYO-TV VE SİNEMA

(TÜRKÇE)

TÜM FAKÜLTELER

HALKLA İLİŞKİLER VE

REKLAMCILIK

(İNGİLİZCE)

TÜM FAKÜLTELER

HALKLA İLİŞKİLER VE REKLAMCILIK (TÜRKÇE)

TÜM FAKÜLTELER

GAZETECİLİK (TÜRKÇE)

TÜM FAKÜLTELER

GÖRSEL SANATLAR VE GÖRSEL İLETİŞİM TASARIMI

TÜM FAKÜLTELER

MATEMATİK VE BİLGİSAYAR BİLİMLERİ

EKONOMİ, MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

Formu Doldurun, Sizi Arayalım