İçeriğe git

Sık Sorulan Sorular

1- Eğitim ücretleriniz hakkında bilgi alabilir miyim?

Lisans ve ön lisans

Eğitim ücretlerimiz alacağınız burs veya indirim durumuna, yerleşeceğiniz programa göre değişkenlik gösterecektir. Aşağıdaki linki ziyaret ederek eğitim ücretinizi hesaplatabilirsiniz.

https://portal.emu.edu.tr/YeniOgrenciOgrenimUcreti.aspx

Lisansüstü

Lisansüstü eğitim ücretleri her dönem alınacak olan ders sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Aşağıdaki linki ziyaret ederek lisansüstü eğitim ücretlerimiz hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz.

http://grad.emu.edu.tr/tr/ucretler/harclar

2- 4 yıl boyunca aynı ücreti mi ödeyeceğim?

Eğitim ücretlerinde genellikle her yıl enflasyon oranında artış yapılmaktadır.

4- Burs birleştirmek mümkün müdür?

Burs birleştirmek mümkün değildir. Birden fazla burs ve/veya indirim hakkı kazanan öğrenciler bu hakların yalnızca birinden (öğrencinin lehine olacak olandan) yararlanabilir.

5- Kayıt Dondurma işlemi en fazla kaç dönem/yıl yapılabilir? Ne kadar ödenmesi gerekir?

Öğrenciler tekrar üniversiteye dönmek üzere, izin alarak öğrenimlerine ara verebilirler. Bir öğrenciye öğrenim süresi boyunca en çok 4 dönem izin verilebilir. Zorunlu hallerde bu süre üniversite yönetim kurulu kararıyla aşılabilir. Derslerin başlangıcından itibaren 5 hafta sonraki sürede sadece resmi bir Sağlık Kurulu Raporu ile belgelenmiş sağlık nedenleri veya zorlayıcı özel nedenleri olan öğrenciler izin almak için başvuru yapabilirler. Yurt dışından yapılan başvurularda tasdik tarihi esas alınır. Bu şekildeki başvurulara ilişkin kararlar,

 1. Fakültelerde ilgili Bölüm Kurulu görüşü, Fakülte Kurulu kararı uyarınca, dekanın önerisi ve Rektörlüğün onayı ile,
 2. Lisansüstü programlarda Bölüm Kurulu görüşü, Enstitü Kurulu kararı uyarınca, Enstitü Müdürü’nün önerisi ve Rektörlüğün onayı ile,
 3. İngilizce Hazırlık Okulu ve Yüksekokullarda ilgili Okul Kurulu kararı uyarınca, müdürün önerisi ve Rektörlüğün onayı ile işleme konur.

Kayıt dondurma ücretleri ile ilgili olarak Mali İşler Müdürlüğüne ulaşmanız gerekmektedir.

6- Bursum kesilir mi?

DAÜ’ye burslu olarak yerleştirilen öğrencilerin hazırlık eğitimi gerektiren programlar için ek bir yıl hazırlık sınıfı olmak üzere öğrencinin yerleştirildiği programın bursu normal eğitim süresi kadardır. Öngörülen sürede mezun olamayan %100 veya %75 burslu öğrenciler mezun oluncaya kadar her dönem o yıl yerleştirilen öğrencilerin ödemekle yükümlü oldukları yeni öğrenim harcı üzerinden %50 burslu ödeyerek kayıt yapabilirler. %25 veya %50 burslu öğrenciler ise mezun oluncaya kadar her dönem o yıl yerleştirilen öğrencilerin ödemekle yükümlü oldukları yeni öğrenim harcını %25 veya %50 burslu ödeyerek kayıt yapabilirler. Birden fazla burs ve/veya indirim hakkı kazanan öğrenciler bu hakların yalnızca birinden yararlanabilir.

7- Tercih bursu nedir? Hangi bölümlerde uygulanır? Burs süresi ne kadardır?

ÖSYM kılavuzunda belirtilen bazı burssuz veya indirimsiz programlara (Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık hariç tüm programlar) öncelikli tercihle yerleştirilen öğrencilerin, öğrenim ücretlerinde indirim yapılır. 2020-2021 Akademik Yılında üniversitemize de 1., 2., veya 3. Tercihiyle ücretli kontenjanlara kayıt yapacak öğrenciler %75, 4. ve 5. tercihiyle kayıt yapacak öğrenciler ise %50 tercih indiriminden yararlanacaktır. Hukuk ve Psikoloji Türkçe bölümlerinde ise 1. 2. veya 3 tercihiyle kayıt yapacak öğrenciler %50 tercih indiriminden yararlanacaktır. Daha detaylı bilgi için (https://www.emu.edu.tr/ogrenciadaylari) adresinin ziyaret edebilirsiniz.

8- Üniversitenizin kampüsü içinde yurtları var mıdır? Ücretleri ne kadardır?

Doğu Akdeniz Ünivesitesi'nin kampüsü içerisinde ve dışında DAÜ’ye ait 4 yurt, Türkiye Cumhuriyeti Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun 2 yurdu, 14 farklı Yap-İşlet-Devret Yurdu ve birde özel yurt vardır.

Bunların özelliklerini, görsellerini ve ücret tablosunu linkte (http://dormitories.emu.edu.tr/tr) bulabilirsiniz.

DAÜ Yurtlarından birini tercih etmeyi düşünüyorsanız 3 öğün yemek, eğitim ücreti ve yurt ücretini içeren paket program da tercih edebilirsiniz. DAÜ 2 ve 3 tek kişilik odalar ve DAÜ 2 özel iki kişilik odalara paket kayıt yapılamaz. Diğer tüm odalar oda/yatak sayılarına uygun olarak 2, 3 ve 4 kişilik paket kayıt yapılabilir. Paket program ücretine linkten (https://portal.emu.edu.tr/YeniOgrenciOgrenimUcreti.aspx) ulaşabilirsiniz.

9- İlk dönem paket program tercih etmezsem bir sonraki dönem veya yıl yurda veya paket programa kayıt yaptırabilir miyim?

İlk dönem paket program tercih etmeyen öğrenciler daha sonra paket programa dahil olabilirler veya DAÜ yurtlarına normal kayıt yapabilirler.

10- Herhangi bir bölümün İngilizcesini tercih edip Türkçesine geçiş yapabilir miyim?

Kurum içi yatay geçiş yapabilmek için en az 1 dönem o bölümde okumuş olmanız gerekiyor. Sonrasında portal üzerinden bölüm değiştirmek için başvuruda bulunabilirsiniz.

11- Hazırlıktan nasıl muaf olurum?

Doğu Akdeniz Üniversitesi'ndeki (DAÜ) İngilizce eğitim veren programlara kayıt yaptırmış fakat geçerli bir İngilizce yeterlik belgesi olmayan öğrencilerin, İngilizce Hazırlık Okulu (İHO) Yeterlik Sınavı'na girerek bölümlerinin gerektirdiği başarı koşullarını yerine getirmesi gerekmektedir.

Geçerli herhangi bir dil (İngilizce) yeterlik belgesi sahibi öğrenciler için Yabancı Diller ve İngilizce Hazırlık Okulu'nun öngördüğü muafiyet kriter değerleri ve eşdeğer İngilizce Hazırlık Okulu başarı koşulları linkte belirtilmiştir: https://fleps.emu.edu.tr/tr/ogrenci-adaylari/muafiyet-kriterleri

12- Yatay geçiş başvurusu yapmak istiyorum? Neler yapmam gerekiyor? Burs durumum nasıl olur?

Yatay geçiş başvurusunda bulunmak için yataygecis@emu.edu.tr e-posta adresine gerekli belgeleri göndermeniz gerekmektedir. Öğrenci İşleri Müdürlüğü tarafından yapılacak olan değerlendirme sonrasında tarafınıza e-posta yoluyla geri dönüş yapılacaktır. %25 veya %50 oranında burs alabilirsiniz, burs durumunuz ile ilgili detaylı bilgi tarafınıza öğrenci işleri müdürlüğü tarafından yapılacak olan değerlendirme sonrasında bildirilecektir.

Başvuru için gerekli Evraklar:

 1. ÖSYM (YKS) Puan kartı
 2. ÖSYM yerleştirme belgesi
 3. Not Dökümü (Transcript)
 4. Geçerli Öğrenci Belgesi
 5. Disiplin cezası olmadığına dair belge
 6. KKTC ve TC dışındaki ülkelerden başvuranlar için Üniversite tanınırlık belgesi.

13- Lisansüstü programlara nasıl başvuru yapabilirim?

Lisansüstü programlara başvuru online sistem üzerinden yapılmaktadır. Aşağıdaki linki ziyaret ederek online sisteme ulaşabilir, gerekli belgeleri sisteme yükleyerek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Değerlendirme yapıldıktan sonra sonuç yine aynı başvuru portalı üzerinden bildirilecektir.

http://www.emu.edu.tr/applyonline/default.aspx

14- Kayıt için gerekli evraklar nelerdir?

YKS ile Kayıt İçin Gerekli Belgeler

 • 2020 YKS sonuç belgesinin internet çıktısı ve 4 adet fotokopisi
 • Lise diplomasının aslı ve bu belgenin 6 adet fotokopisi,
 • Nüfus cüzdanının 2 adet fotokopisi,
 • 4 adet vesikalık resim,
 • Dönemlik eğitim harcının tümünün veya ilk taksitin Doğu Akdeniz Üniversitesi banka hesabına yatırıldığına ilişkin banka dekontu.
 • Sağlık Raporu (Akciğer Grafisi, HIV, Hepatit B ve Hepatit C, RPR ve PPD) ve 2 adet fotokopisi (Sağlık Raporunun, TC Sağlık Bakanlığına bağlı tam teşekküllü ihtisas veya üniversite hastanelerinden alınması gerekmektedir.)

DGS ile Kayıt İçin Gerekli Belgeler

 • 2020 DGS sonuç belgesinin internet çıktısı ve 4 adet fotokopisi
 • Ön lisans diplomasının aslı ve bu belgenin 6 adet fotokopisi,
 • Orijinal Transkript (Not Dökümü).
 • Nüfus cüzdanının 2 adet fotokopisi,
 • 4 adet vesikalık resim,
 • Dönemlik eğitim harcının tümünün veya ilk taksitin Doğu Akdeniz Üniversitesi banka hesabına yatırıldığına ilişkin banka dekontu.
 • Sağlık Raporu (Akciğer Grafisi, HIV, Hepatit B, Hepatit C, RPR ve PPD) ve 2 adet fotokopisi ( Sağlık Raporunun, TC Sağlık Bakanlığına bağlı tam teşekküllü ihtisas veya üniversite hastanelerinden alınması gerekmektedir.)

15- Doktor raporunun nereden alınması gerekiyor?

Sağlık raporunun TC sağlık bakanlığına bağlı tam teşekküllü ihtisas veya üniversite hastanelerinden alınması gerekmektedir. KKTC Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı’nın kararı ile 2005-06 öğretim yılından itibaren KKTC üniversitelerinde öğrenim görecek TC uyruklu öğrencilerin ilk kayıt işlemlerinde sağlık raporlarını ibraz etmeleri istenmektedir. KKTC makamlarınca istenen AKCİĞER GRAFİSİ, HIV, HEPATIT B, HEPATIT C ve RPR tetkiklerini içerir sağlık raporunu, T.C. Sağlık Bakanlığı’na bağlı tam teşekküllü ihtisas veya üniversite hastanesinden almaları gerekmektedir. Sağlık Raporu’nun aslı muhaceret işlemleri için gerekmektedir.

16- Üniversitenizde KYK yurdu var mı? Nasıl kayıt yaptırabilirim?

Üniversitemiz kampüsü içerisinde KYK yurdu bulunmaktadır. Başvurunuzu KYK’nın web sayfası üzerinden yapmanız gerekmektedir.

17- Üniversitenizde Erasmus/değişim programı var mıdır?

Erasmus değişim programı, yükseköğretim kurumu öğrencilerinin bir akademik yıl içerisinde eğitimlerinin bir veya iki dönemini Avrupa Birliği üyesi bir ülkedeki anlaşmalı bir yükseköğretim kurumunda gerçekleştirmesidir.

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin lisans öğrencileri için güçlü öğrenci değişim programları bulunuyor. Öğrenciler iş birliği içerisinde olduğumuz üniversiteden birinde bir veya iki akademik dönem değişim programına katılabilir, orada topladıkları kredileri DAÜ’deki eğitimlerine taşıyabilmektedirler. Üniversitemizin iş birliği içerisinde olduğu bir kuruma girileceği zaman öğrenciler ödemeyi üniversitemize yapaya devam edecektir.

Eğitimlerine farklı bir ülkede ve ortamda devam edebilme olanağının öğrenciler için akademik olarak çok çeşitli faydaları vardır. Bununla birlikte öğrenciler Kanada, ABD ve Avrupa genelinde bulunan anlaşmalı olduğumuz üniversitelerde zamanlarının bir kısmını geçirebilirler. Daha detaylı bilgi için lütfen öğrenci değişim web sayfasına https://studentexchange.emu.edu.tr/en veya studentexchange@emu.edu.tr e-posta adresine başvurunuz.

18- Sınavdan ***.*** Puan aldım X bölüme yerleşebilir miyim?

Üniversitemize yerleştirmeler ÖSYM üzerinden yapılmaktadır. Puanlar her yıl öğrencilerin tercihlerine göre değişkenlik gösterdiğinden herhangi bir öngörüde bulunmak doğru olmayacaktır. ÖSYM tarafından alınan karar uyarınca Hukuk 125,000, Tıp 50,000, Diş Hekimliği 80,000, Eczacılık 100,000, Mimarlık 250,000, Mühendislik ve Öğretmenlik Programlarında 300,000 başarı sırası altında yerleştirme yapılmayacaktır.

19- **** programınızın kontenjanı nedir? Bilgi alabilir miyiz?

2020-2021 yılı için ÖSYM tarafından onaylanan kontenjan tablosuna önümüzdeki günlerde aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

YKS Kontenjanları (2024)

20- DGS ile üniversitenize gelmem durumunda kaç dersden muafiyet alabilirim?

DGS ile DAÜ’ye kayıt yaptıran öğrenciler genellikle en az bir yıla denk gelecek şekilde muafiyet alırlar. Muafiyetlerden fakülte kurulları yetkili olduğundan dolayı ders notları, kredileri ve içerikleri gibi bilgileri inceleyerek bir karara varırlar. Daha detaylı bilgi için ders içeriklerinizle birlikte not dökümünüzü bize ulaştırmanız gerekmektedir.

21- Mavi Diploma veriyor musunuz? YÖK onayınız var mı?

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin tüm programları YÖK onaylıdır. DAÜ, Uluslararası

Üniversiteler Birliği, Avrupa Üniversiteler Birliği, Akdeniz Üniversiteler Topluluğu ve İslam Ülkeleri Üniversiteleri Federasyonu’nun tam üyesidir. Uluslararası akreditasyonlara büyük önem veren DAÜ’nün uluslararası bilimsel kurumlardan alınmış saygın akreditasyonları vardır. Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi’nin Amerika’da Teknoloji ve Mühendislik Programlarını denetleyen ABET’den akreditasyonu vardır. Bu akreditasyon mühendislik alanında dünyadaki en prestijli akreditasyondur ve DAÜ ile birlikte Türkiye’de sadece beş üniversite bu akreditasyona sahiptir. Ayrıca, Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü NAAB akreditasyonuna sahiptir. DAÜ Mimarlık Bölümü, dünyada bu akreditasyona sahip 8. program olmuştur. İşletme ve Ekonomi Fakültesi, İşletme ve Finans Yüksekokulu, Turizm Fakültesi, Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu ile Bilgisayar ve Teknoloji Yüksekokulu’nun Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Bölümü ile Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü ise FIBAA, Fen Edebiyat Fakültesi, Moleküler Biyoloji ve Genetik Programı AHPGS akreditasyonuna ayrıca Psikoloji programı TPD (Türk Psikologlar Derneği) üyeliğine sahiptir. Eğitim Fakültesi İngiliz Dili Eğitim Bölümü ile Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü ve Mimarlık Fakültesi, İç Mimarlık Bölümü’nün AQAS akreditasyonu bulunmaktadır. Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Programı (Türkçe) EPDAD akreditasyonuna sahiptir. Bunlara ek olarak Turizm Fakültesi TEDQUAL ve City&-Guilds, Bilgisayar ve Teknoloji Yüksekokulu programları ASIIN akreditasyonuna sahiptir. Yabancı Diller ve İngilizce Hazırlık Okulu’nun ise Pearson Assured akreditasyonu bulunmaktadır. Ayrıca, İşletme ve Ekonomi Fakültesi Türkiye’de sadece üç üniversitenin üye olduğu AACSB’ye üyedir.

Bunlarla birlikte, Sağlık Bilimleri Fakültemiz COHEHRE üyeliğine sahip KKTC’den ilk fakültedir. Ayrıca, Eczacılık Bölümü FIP üyeliğine sahiptir ve bu üyeliğe sahip olan KKTC’den ilk TC’den ise 2. bölümdür.

Üniversitemiz ayrıca İngiltere Merkezli Yükseköğretimi Derecelendirme Kurulu Times Higher Education Dünya Üniversiteler Sıralamasında, 801-1000 bandında yer almıştır. Türkiye ve Kuzey Kıbrıs genelindeki 200’ün üzerindeki üniversiteden 34 üniversitenin girebildiği THE Dünya Üniversite Sıralamasında, DAÜ de söz konusu 34 üniversite arasındaki yerini aldı. Doğu Akdeniz Üniversitesi KKTC’den listeye giren tek üniversitedir. Üniversiteleri öğretim, araştırma, bilgi transferi, uluslararası görünüm, akademik yayınlar, akademik yayınlara yapılan atıflar, uluslararası akademik kadro, uluslararası öğrenci sayısı, sosyal faaliyetler, topluma yapılan hizmetler gibi kriterlere göre sıralayan THE’nin hazırladığı listede Oxford Üniversitesi birinci sırada yer almaktadır. Listeyi Cambridge, California Institute of Technology, Stanford, MIT, Harvard, Princeton, Imperial College London, Chicago gibi dünyanın en iyi üniversiteleri takip etmektedir.

Doğu Akdeniz Üniversitesi QS bağımsız araştırma kurulu tarafından yapılan değerlendirmede de Eğitim-Öğretim, Tesisler ve İmkanlar Uluslararasılık, Farklılıklara Saygı alanında 5 üzerinden 5 yıldız aldı.

Akreditasyonlar, Denklikler, Sıralamalar, Üyelikler

22- Uzaktan eğitim hakkında bilgi alabilir miyim?

Üniversitemizde uzaktan eğitim veren sadece 3 tane yüksek lisans programı bulunmaktadır bunlar sırasıyla şöyledir; e-Bankacılık ve Finans Tezli Yüksek Lisans Programı, e-Bankacılık ve Finans Tezsiz Yüksek Lisans Programı ve e-Otel İşletmeciliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı. DAÜ uzaktan eğitim ile ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Uzaktan eğitim için başvurular online sistem üzerinden yürütülmektedir. Aşağıdaki linki ziyaret ederek online yüksek lisans başvuru sistemine ulaşabilir, gerekli belgeleri sisteme yükleyerek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Uzaktan Eğitim

http://emuonline.emu.edu.tr/WEBTR/genelbilgi.html

Yüksek Lisans başvuru sistemi

http://www.emu.edu.tr/applyonline/default.aspx

23- Özel öğrenci olarak gelebilir miyim? Ne kadar öderim? Herhangi bir burs veya indirimden yararlanabilir miyim?

TC Vatandaşları:

Özel Öğrenci statüsü ile sadece Yabancı Diller ve İngilizce Hazırlık Okuluna kayıt yaptırabilir burada 1 yıl boyunca eğitim alabilirisiniz. Bu statüdeki bir öğrenciye diploma veya unvan verilmez. Öğrenci İşleri Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve aldığı dersler ile bu derslerdeki başarısını gösteren bir belge verilir. Özel öğrenci olarak başvuranlardan en az lise diploması aranmaktadır.

Özel öğrenci statüsünde bulunan öğrenciler hiçbir burs veya indirimden yararlanamazlar.

KKTC Vatandaşları:

Özel Öğrenci statüsü ile kayıt yaptırabilir 1 yıl boyunca eğitim alabilirisiniz. Bu statüdeki bir öğrenciye diploma veya unvan verilmez. Öğrenci İşleri Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve aldığı dersler ile bu derslerdeki başarısını gösteren bir belge verilir. Özel öğrenci olarak başvuranlardan en az lise diploması aranmaktadır. 1. Yılın sonunda DAÜ Giriş ve Burs sınavına girerek ilgili bölüme kayıt hakkı kazanmanız beklenir.

Özel öğrenci statüsünde bulunan öğrenciler hiç bir burs veya indirimden yararlanamazlar. Özel öğrenci statüsünde kayıt yaptıran öğrenciler KKTC vatandaşları için belirlenmiş olan eğitim ücretini ödemekle yükümlü olurlar.

24- Çift-anadal hakkında bilgi alabilir miyim?

Mühendislik Fakültesi ile İşletme Fakültesi’ndeki bazı bölümlerde başarı ile yürüten öğrenciler çift anadal yapılabiliyor. Çift anadal programı kontenjanları ve programa başvuru ve kabul koşulları, ilgili bölüm başkanlıklarının görüşü alınarak ilgili fakülte dekanlıklarınca ortaklaşa olarak, her akademik dönemde kayıtların ilk gününden en az 5 iş günü önce duyurulur. Çift anadal programına başvurular, kabul duyurusunu takip eden akademik dönem kayıtlarının son gününe kadar başvuru formu ve “Transcript” (karne) ile Öğrenci İşleri Müdürlüğü’ne yapılır. Çift Anadal Programına başvurusu kabul edilen öğrenciler, kayıtlı olduğu bölümün öğretim ücretinden ayrı olarak, İkinci anadal programından alacakları birinci anadal programı ile ortak olmayan her bir ders için o yıla ait belirlenen kredi başına ücreti öderler. Birinci Anadal programında “Doğu Akdeniz Üniversitesi Öğrenci Bursları Uygulama Yönetmeliği”’nde belirtilen burs veya indirimlerden yararlanan öğrenciler, ikinci anadal yaptıkları bölüm/programda da bu haklarından yararlanırlar. Bursluluk süresi birinci anadal mezuniyetinden sonra iki yarıyıldır.

Çift Anadal Programına başvurabilmesi için öğrencinin başvuru sırasında;

(a) Çift anadal programını oluşturan bölümlerden birinde en az bir dönem kayıtlı olması ve başvuru yaptığı dönemde kayıt yenilemiş olması,

(b) Birinci anadal programının en erken üçüncü döneminin başında en geç ise dört yıllık programlarda beşinci yarıyılın başında, beş yıllık programlarda yedinci yarıyılın başında, anadal ön lisans diploma programında en erken ikinci yarıyılın başında, en geç ise üçüncü yarıyılın başında olması,

(c) Başvurduğu döneme kadar birinci anadal programında aldığı tüm kredili dersleri en az D notu ile geçmiş olması,

 1. Genel not ortalamasının (CGPA) en az 3.00 ve anadal diploma programının ilgili sınıfında başarı sırası itibarıyla en üst %20’sinde olması gerekir. Ancak başarı sırası itibarıyla ilgili gerekli şartları sağlayamayan öğrencilerden çift anadal yapılacak programın ilgili yıldaki taban puanından az olmamak üzere puana sahip olanlar da çift anadal programına başvurabilir.
 2. Türkçe bölümde okuyup, İngilizce bölümlerde yan dal yapmak isteyen öğrencilerin, İngilizce Yeterlik Sınavına girerek başarılı olmaları veya İngilizce Yeterlik Sınavına eşdeğerliği kabul edilen uluslararası veya ulusal sınavlarda başarılı olduklarını belgelemeleri gerekir.
 3. Ana dili Türkçe olmayan yabancı uyruklu öğrenciler, Türkçe yürütülen programlarda yandal yapmak istedikleri taktirde, Türkçe bilgilerinin yeterli düzeyde olduğunu, konuyla ilgili kurumların/birimlerin Türkçe yeterlilik sınavlarına katılarak belgelendirmek zorundadırlar.
 4. Üniversitesinin özel yetenek gerektiren programlarına başvuran adayların, sözü edilen programlar tarafından yapılacak özel yetenek sınavlarına girip başarılı olmaları gerekir.

Daha detaylı bilgi için linki ziyaret edebilirsiniz. (http://mevzuat.emu.edu.tr/5-1-7Yonetmelik-CiftAnaDalProgramlari%20Kayit.htm )

Anadal Programı

2.Dal Programı

Endüstri Mühendisliği (26) -Industrial Eng.

İşletme (11)

Endüstri Mühendisliği (26)- Industrial Eng.

Makine Mühendisliği (23)

İşletme (11)- Business

Ekonomi (12)

Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri (35)- Information Technology

Yönetim Bilişim Sistemleri (C2)

Yönetim Bilişim Sistemleri (C2) Management Information System

Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri (35)

Makine Mühendisliği (23) -Mechanical Eng.

Mekatronik Mühnedisliği (2a)

Mekatronik Mühnedisliği (2a)- Mechatronics Eng.

Makine Mühendisliği (23)

Mekatronik Mühnedisliği (2a)- Mechatronics Eng.

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği (27)

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği (27) -Electrical And Electronic Eng.

Mekatronik Mühnedisliği (2a)

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği (27)- Electrical And Electronic Eng.

Bilişim Sistemleri Mühendisliği (28)

Bilişim Sistemleri Mühendisliği (28)- Information System Eng

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği (27)

Bilişim Sistemleri Mühendisliği (28) -Information System Eng

Bilgisayar Mühendisliği (25)

Bilgisayar Mühendisliği (25)- Computer Eng

Bilişim Sistemleri Mühendisliği (28)

Bilgisayar Mühendisliği (25) -Computer Eng

Yazılım Mühendisliği (29)

Yazılım Mühendisliği (29) -Software Eng

Bilgisayar Mühendisliği (25)

Bankacılık ve Finans (C5)- Banking And Finance

Ekonomi (12)

Bankacılık ve Sigortacilik (C8) -Banking And Insurance

Ekonomi (12)

İşletme (11) -Business Administration

Ekonomi (12)

İnsan Kaynakları Yönetimi (C4) -Human Resources Management

Ekonomi (12)

Uluslararası Finans (C7) -International Finance

Ekonomi (12)

Uluslararası İlişkiler (13) -International Relations

Ekonomi (12)

Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik (C1) -International Trade And Business

Ekonomi (12)

Pazarlama (C3) -Marketing

Ekonomi (12)

Yönetim Bilişim Sistemleri (C2) -Management Information System

Ekonomi (12)

Siyaset Bilimi (1a) -Political Science

Ekonomi (12)

Kamu Yönetimi (1b) -Public Administration

Ekonomi (12)

Makine Mühendisliği (23) -Mechanical Eng.

Endüstri Mühendisliği (26)

Ekonomi (12) -Economics

Bankacılık ve Finans (C5)

Ekonomi (12) -Economics

Uluslararasi Finans (C7)

Matematik ve Bilgisayar Bilimleri (4d) -Mathematics & Computer Science

Aktüerya Bilimleri (4a)

Aktüerya Bilimleri (4a) -Actuarial Science

Matematik ve Bilgisayar Bilimleri (4d)

Aktüerya Bilimleri (4a) -Actuarial Science

Bankacılık ve Finans (C5)

Bankacılık ve Finans (C5) -Banking And Finance

Aktüerya Bilimleri (4a)

Mimarlik (71) – Architecture

İç Mimarlik (72)

İç Mimarlik (72)- Interior Architecture

Mimarlik (71)

25- Yandal hakkında bilgi alabilir miyim?

Anadal lisans ön lisans programlarını başarı ile yürüten öğrenciler ilgi duydukları başka bir alanda eğitim görebilmektedir. Yandal Programına başvurusu kabul edilen öğrenciler, kayıtlı olduğu bölümün öğretim ücretinden ayrı olarak, yan dalda alacakları anadal programı ile ortak olmayan her bir ders için o yıla ait belirlenen kredi başına ücreti öderler. Anadal programında “Doğu Akdeniz Üniversitesi Öğrenci Bursları Uygulama Yönetmeliği”nde belirtilen burs veya indirimlerden yararlanan öğrenciler, yandal yaptıkları bölüm/programda da bu haklarından yararlanırlar. Bursluluk süresi anadal mezuniyetinden sonra bir yarıyıldır. Yandal programı en az 18 krediden oluşur.

Yandal Programına Başvuru, Kabul ve Kayıt Koşulları

 1. İlgili bölüm her dönem başında kontenjanları belirterek yandal programlarını duyurur.
 2. Yandal programına başvurular Üniversite Senatosu'nca belirlenen tarihte, başvuru formu ve resmi not belgesi ile Öğrenci İşleri Müdürlüğüne yapılır.
 3. Öğrencinin yandal programına başvurabilmesi için başvuru sırasındaki genel not ortalamasının en az 2.50 olması ve başvurduğu yarıyıla kadar aldığı lisans programındaki tüm kredili dersleri başarıyla tamamlamış olması gerekir.
 4. Öğrenci, duyurulmuş olan yandal programına anadal lisans programının en erken 3. fiili döneminin başında, en geç altıncı yarıyılın başında başvurabilir.
 5. Türkçe bölümde okuyup, İngilizce bölümlerde yan dal yapmak isteyen öğrencilerin, İngilizce Yeterlik Sınavına girerek başarılı olmaları veya İngilizce Yeterlik Sınavına eşdeğerliği kabul edilen uluslararası veya ulusal sınavlarda başarılı olduklarını belgelemeleri gerekir.
 6. Ana dili Türkçe olmayan yabancı uyruklu öğrenciler, Türkçe yürütülen programlarda yandal yapmak istedikleri taktirde, Türkçe bilgilerinin yeterli düzeyde olduğunu, konuyla ilgili kurumların/birimlerin Türkçe yeterlilik sınavlarına katılarak belgelendirmek zorundadırlar.
 7. Üniversitesinin özel yetenek gerektiren programlarına başvuran adayların, sözü edilen programlar tarafından yapılacak özel yetenek sınavlarına girip başarılı olmaları gerekir.
 8. Gerekli koşullarını sağlayan başvurular Öğrenci İşleri Müdürlüğünce işleme konulur.
 9. Kabul işlemi başvurulan bölümün önerisi ve ilgili Fakülte Kurulu kararıyla tamamlanır.
 10. Bir öğrenci aynı anda birden fazla yandal programına ya da hem bir çift anadal hem de bir yandal programına kayıt yaptıramaz.

Daha detaylı bilgi için linki ziyaret edebilirsiniz. (http://mevzuat.emu.edu.tr/5-1-8Yonetmelik-YandalProgram%C4%B1.htm )

Yandal Programi

Kimler Kabul Edilir

Hukuk

Tüm Fakülteler

Ekonomi

Tüm Fakülteler

Bankacılık ve Finans

Tüm Fakülteler

Uluslararası Finans

Tüm Fakülteler

İşletme

İşletme ve Ekonomi Fakültesi Dışındakı Tüm Fakülteler (Fakülte Dışı)

Ekonomi/ Bankacılık ve Finans/ Bankacılık ve Sigortacilik/ Uluslararasi İlişkiler/ Siyaset Bilimi/ Kamu Yönetimi/Avrupa Birliği İlişkileri (Fakülte İçi)

Uluslararasi Ticaret ve İşletmecilik

İşletme ve Ekonomi Fakültesi Dışındaki Tüm Fakülteler (Fakülte Dışı)

Ekonomi/ Bankacılık ve Finans/ Uluslararası Finans/ şletme /İnsan Kaynakları Yönetimi/ Pazarlama/ BankacılıkVe Sigortacılık/ Uluslararası İlişkiler/Siyaset Bilimi/Kamu Yönetimi/Avrupa Birliği İlişkileri (Fakülte İçi)

Uluslararsi Ticaret ve İşletmecilik (Türkçe)

İşletme (Türkçe)

İnsan Kaynakları Yönetimi

İşletme ve Ekonomi Fakültesi Dışındaki Tüm Fakülteler (Fakülte Dışı)

Ekonomi / Bankacılık ve Finans/ Uluslararası Finans / İşletme / Pazarlama / Bankacılık ve Sigortacılık/ Uluslararası İlişkiler /Siyaset Bilimi /Kamu Yönetimi/ Avrupa Birliği İlişkileri (Fakülte İçi)

Pazarlama

İşletme ve Ekonomi Fakültesi Dışındaki Tüm Fakülteler (Fakülte Dışı)

Ekonomi/ Bankacılık ve Finans / Uluslararası Finans /İşletme /İnsan Kaynakları Yönetimi / Bankacılık ve Sigortacılık/ Uluslararası İlişkiler /Siyaset Bilimi /Kamu Yönetimi /Avrupa Birliği İlişkileri (Fakülte İçi)

Uluslararası İlişkiler

Tüm Fakülteler

Moleküler Biyoloji ve Genetik

Mühendislik Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Tıp Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Psikoloji, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri

Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri

Siyaset Bilimi/Kamu Yönetimi/İşletme/Ekonomi/Uluslararası İlişkiler/Bankacılık ve Finans

Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik/Pazarlama/İnsan Kaynakları Yönetimi/Uluslararası Finans/Bankacılık ve Sigortacılık/Yönetim Bilişim Sistemleri

Radyo-Tv ve Sinema (İngilizce)

Tüm Fakülteler

Radyo-Tv ve Sinema (Türkçe)

Tüm Fakülteler

Halkla İlişkiler ve Reklamcilik (İngilizce)

Tüm Fakülteler

Halkla İlişkiler ve Reklamcilik (Türkçe)

Tüm Fakülteler

Gazetecilik (Türkçe)

Tüm Fakülteler

Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarimi

Tüm Fakülteler

Matematik ve Bilgisayar Bilimleri 4d

Ekonomi, Mühendislik Fakültesi

27- Sınavsız girebilir miyim?

TC uyruklu öğrencilerin yerleştirmeleri ÖSYM üzerinden yapılmaktadır. Dolayısıyla sınava girerek tercih etmeniz ve ÖSYM tarafından yerleştirilmeniz gerekiyor. Puansız olarak sadece özel öğrenci statüsünde kayıt yaptırılabilmektedir. Özel Öğrenci statüsü ile sadece Yabancı Diller ve İngilizce Hazırlık Okuluna kayıt yaptırabilir burada 1 yıl boyunca eğitim alabilirisiniz. Bu statüdeki bir öğrenciye diploma veya unvan verilmez. Öğrenci İşleri Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve aldığı dersler ile bu derslerdeki başarısını gösteren bir belge verilir. Özel öğrenci olarak başvuranlardan en az lise diploması aranmaktadır. Özel öğrenci statüsünde bulunan öğrenciler hiçbir burs veya indirimden yararlanamazlar.

2 yıllık ön lisans programlarını tercih edebilmek için TYT puanının en az 150 ve üzeri olması gerekir. Yani ÖNLİSANS programlarını tercih edebilecekleri puan türü TYT’dir.

Özel yetenek ile öğrenci alan programlara kayıt yapabilmek için TYT puanının en az 150 ve üzeri (engelli öğrenciler için 100 ve üzeri) olması gerekir. Yani ÖZEL YETENEK gerektiren programları (Müzik Öğretmenliği) tercih edebilecekleri puan türü TYT’dir. Sonrasında ise belirlenen tarihlerde yetenek sınavına girerek burada gösterilen başarı doğrultusunda kayıt hakkı kazanılabilir.