İçeriğe git

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Önlisans Programı (A.A.S., 2 Yıl)

Hava ulaşımı günümüzün küreselleşen dünyasında ulaşım ihtiyacının karşılanmasında çok önemli roller üstlenmektedir. Toplumumuzun ve ekonomimizin hayati bir sektörüdür. Havacılık sektörü hızla gelişirken, sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli personel sayısı da artmaktadır. Yolcu ilişkileri, acil durum kuralları, ilk yardım, iletişim becerileri ve yabancı dilde donanımlı kabin görevlileri ihtiyacı da bu gelişim doğrultusunda artmaktadır.

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programı, uçuş güvenliğini en üst düzeyde tutan, müşteri memnuniyeti odaklı, etkili iletişim becerilerine sahip, çözüm üreten ve yüksek nitelikli insan kaynağı yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Mezunlarımız, deneyimli eğitim kadrosunun sağladığı güncel bilgiler ile donatılmış olarak sorunları etkili bir şekilde çözebilecek, kaynakları en verimli şekilde kullanabilecektir.

Genel Bilgi

Eğitim dili İngilizcedir. Ayrıca öğrencilerimiz, sektöre özgü kavramları öğrenmek ve İngilizce dil bilgilerini geliştirebilmek amacıyla programların tümünde eğitimleri süresince İngilizce dersleri almaktadırlar. İngilizce dışında, turizm sektörü için son derece önemli olan ikinci bir yabancı dil programlarımıza dahil edilmiştir.

Derslerimizde uluslararası havayollarına ve sivil havacılık kurumlarında uygulama imkânları da sunulmaktadır.

Eğitim / Öğrenim

Programımız; bölgemizde ve dünyada önde gelen sivil havacılık işletmelerinin ihtiyaç duyduğu, konusunda bilgili, lider ve dünyadaki sivil havacılık sektörünü takip eden pek çok beceri ve yeteneklerle donanımlı kabin ekibi adaylarını yetiştirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sunduğumuz ön lisans eğitim programız, seçkin akademisyen ve uzman kadrolarımız ile öğrencilerimizi geleceğin sivil havacılık sektörüne hazırlamaktadır.

Olanaklar

  • Bilgisayar Laboratuvarları: Çoklu ortam (Multimedya), internet ve elektronik posta olanakları ile donanımlı bilgisayar laboratuvarları öğrencilerimizin kullanımına açıktır.
  • Havacılık Sistemleri Laboratuvarı: Öğrencilerimiz, dünyanın en önde gelen havayolları tarafından tercih edilen Galileo ve Amadeus gibi havacılık programlarına yönelik uygulamalı eğitim alabilmektedirler.
  • Uygulama Laboratuvarları: Kabinde yiyecek ve içecek servisi konusunda da uzmanlaşan öğrencilerimiz uygulama laboratuvarlarımızda servis tekniklerini uygulayarak öğrenme şansına sahip olmaktadırlar.

Kariyer Olanakları

Gelişen havacılık sektörü yeni yapılan havalimanları, filosu genişleyen havayolları ve hava ulaşımının kullanılmasındaki artışla birlikte sektör içinde çok çeşitli istihdam olanağı sağlayabilmektedir.

Mezunlarımız Havayollarında kabin memuru, kabin amiri, eğitmen kabin amiri, kontrol kabin amiri, kabin eğitim müdürü, kabin hizmetleri müdürü, yolcu hizmetleri memuru olarak çalışabilmektedir. Dünyanın en büyük havayolu topluluğu olan Star Alliance üyesi Türk Hava Yolları ile yapılan anlaşma ile öğrencilerimizin eğitim seviyeleri en üst düzeye çıkarılacak ve bu seviye sertifikalanacaktır. Üniversitemiz sivil havacılık sektörü ile ilişkili birçok kamu ve özel kurum (örneğin KKTC Sivil Havacılık Dairesi, Ercan Devlet Havalimanı, Ercan Havalimanı Meydan İşletmesi, Türk Hava Yolları, Pegasus Hava Yolları, Atlasglobal, Lufthansa Hava Yolları vs.) ile işbirliği yapmaktadır. Bu çerçevede yapılan ortak projeler ve çeşitli çalışmalar sayesinde öğrencilerimiz eğitim, staj ve istihdam imkânlarına sahip olmaktadırlar. Mezunlarımız aynı zamanda, akademik kariyerlerine fakültemizin lisans programına katılarak devam edebilmektedirler.

İletişim

Tel: +90 392 630 1269
Faks: +90 392 365 1584
E-posta: info@tourism.emu.edu.tr
Web: http://tourism.emu.edu.tr