Deutsch Pусский العربية فارسی English
İçeriğe Git Sitede Arama Yap Deutsch Pусский العربية فارسی English
Doğu Akdeniz Üniversitesi

Turizm Fakültesi

Programlar

Fakülte Hakkında

Turizm Fakültesi, uluslararası rekabetin arttığı, ekonominin geliştiği, teknolojik gelişmelerin hızlandığı çağımızda, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti turizm sektörüne, ekonomik ve sosyal katkıda bulunacak, günümüzün gerektirdiği bilgi, beceri ve bilinç düzeyine sahip üst ve ara kademe, nitelikli insangücü yetiştirmeyi kendisine misyon edinmiştir.

1990 yılında sadece ön lisans eğitimi ile başlayan eğitim, 1992 yılında turizm ve otel işletmeciliği ile lisans eğitimi ile devam etmiştir. Uygulama mutfakları, Tower Restoran ve Beach Club'ın yanı sıra, dünya çapında geniş kullanım alanı olan bilgisayar programları FIDELIO, GALILEO ve AMADEUS ile öğrenciler, teorik bilgilerin yanı sıra pratik bilgiler de alarak, çağdaş bilim ve teknolojinin ihtiyaçlarına uygun, en üst düzeyde eğitim ve öğretimle hayata hazırlanmaktadır.

Misyonu, çağdaş, yenilikçi, gelişimci ve değişimci, öğrenci odaklı, rekabetçi koşullara uygun nitelikte insangücü yetiştiren, sektörün beklentilerini karşılayacak ve yaşama hazırlayan bir eğitim vermek olan Fakültemiz bu hedeflere ulaşabilmek ve eğitim kalitesini yükseltebilmek amacıyla, uluslararası bilimsel dergilerde makaleleri yayımlanmış akademisyenlerle beraber, uzun yıllar sektörde görev almış deneyimli bir akademik kadro oluşturmuştur.

Turizm ve Otel işletmeciliği lisans programı, bölgemizde ve dünyada önde gelen turizm işletmelerinin ihtiyaç duyduğu, konusunda bilgili, lider ve dünyadaki konaklama sektörünü takip eden pek çok beceri ve yeteneklerle donanımlı üst, orta ve alt kademe yönetici adaylarını yetiştirmeye yönelik hazırlanmıştır.

Yönetim

Dekan:
Prof. Dr. HASAN KILIÇ

Dekan Yardımcıları:
Doç. Dr. ALİ ÖZTÜREN
Yrd. Doç. Dr. MEHMET GÜVEN ARDAHAN

Rakamlarla Fakültemiz

Açılış Yılı 2012
Öğrenci Sayısı 155
Mezun Sayısı 133
Akademik Personel Sayısı
Tam Zamanlı 18
Yarı Zamanlı 6
Program Sayısı
Yüksek Lisans 4
Doktora 1

Fakültemiz, vizyon ve misyon doğrultusunda KKTC ve Türkiye’nin yanısıra diğer ülkelerde tanıtımını, yeni öğrenme teknikleri kullanarak müfredatı geliştirmeyi ve böylece eğitim kalitesini en üst seviyeye çıkararak dünyada saygın eğitim kurumları arasında yer almayı hedeflemektedir. Uygulama ile desteklenen eğitim programının sağlayacağı avantajla öğrenciler, mezuniyet sonrasında turizm sektörünün oldukça geniş kariyer seçeneklerinden tercih yapma olanağına sahip olacaklardır.

Fakültemizin olanaklarına bakıldığında CD-ROM, multimedya, internet ve elektronik posta olanakları ile donanımlı 3 bilgisayar laboratuvarı öğrencilerin kullanımına açıktır. Çoklu ortam (Multimedya) ile entegre programlarla öğrencilerimizin kuramsal derslerde öğrendikleri desteklenmektedir. Fidelio programı günümüzde dünyada ve ülkemizde konaklama işletmelerince tercih edilen popüler bir yazılım sistemidir. Öğrencilerimiz, dünyanın en büyük otel zincirleri tarafından tercih edilen Fidelio programına yönelik eğitim alabilmektedirler. İki adet Demo Mutfağı tam donanımlı ve teknolojik alt yapıya sahip olup, öğrencilere profesyonel bir mutfağın çalışma ve işletme ilkelerini kavrama olanağını sağlamaktadır. Aynı şekilde, yiyecek ve içecek servisi ve yönetimi dersleri de Tower Restoran’da yürütülmekte ve öğrencilerimiz servis tekniklerini uygulayarak öğrenme şansına sahip olmaktadırlar.

Uygulama ile desteklenen eğitim programının sağlayacağı avantajla öğrenciler, mezuniyet sonrasında turizm sektörünün oldukça geniş kariyer seçeneklerinden tercih yapma olanağına sahip olacaklardır.

Turizm ve Otelcilik ön lisans (Ağırlama hizmetleri) programı öğrencilerimizi turizm ve otelcilik sektöründeki orta kademe yöneticilik görevlerine en iyi şekilde hazırlamayı amaçlamaktadır. Programımız sektörün, günümüz gereksinimlerinin karşılanmasının yanısıra, gelişimine de uygun olarak düzenlenmiş olup, öğrencileri yaratıcı ve yenilikçi fikirler üretmeye yönlendirirken geleceğe hazırlamayı hedeflemektedir. Ağırlıklı uygulama ile desteklenen eğitim programının sağlayacağı avantajla öğrenciler, mezuniyet sonrasında turizm sektörünün oldukça geniş kariyer seçeneklerinden tercih yapma olanağına sahip olacaktır.

Aşçılık Ön Lisans Programı’nın amacı, yiyecek ve içecek sektörüne mutfak şefi olmaya aday, ulusal ve uluslararası mutfaklardan örnekler sunabilecek aşçı yetiştirmenin yanısıra, konaklama ve yiyecek-içecek sektörlerinde eksikliği hissedilen, nitelikli, eğitimli eleman sayısının artmasına katkı sağlamaktır.

Akreditasyonlar

FIBAA: Foundation for International Business Administration Accreditation
DAÜ Turizm Fakültesi FIBAA akreditasyonuna sahiptir.
http://www.fibaa.org

TEDQUAL: Teaching Education Quality in Tourism
DAÜ Turizm ve Otelcilik Yüksek Okulu TEDQUAL akreditasyonuna sahiptir.
http://themis.unwto.org

Üyelikler

ATLAS: Association for Tourism and Leisure Education
DAÜ Turizm ve Otelcilik Yüksek Okulu ATLAS üyesidir.
http://www.atlas-euro.org

EDEXCEL: Higher National Diploma-HND-UK
DAÜ Turizm ve Otelcilik Yüksek Okulu yetkili EDEXCEL merkezidir.
http://www.edexcel.com

LCCI: London Chamber of Commerce Industrial Qualifications
DAÜ Turizm ve Otelcilik Yüksek Okulu LCCI yetkili sınav merkezidir.
http://www.lcci.org.uk

İletişim Bilgileri

Adres:
Turizm Fakültesi, William Shakespeare Caddesi
Doğu Akdeniz Üniversitesi
Gazimağusa, Kuzey Kıbrıs
Mersin 10, Turkey

Tel: +90 392 630 1269
Faks: +90 392 365 1584
E-posta: tourism@emu.edu.tr
Web: http://tourism.emu.edu.tr

Akademik Personel

Ünvan Adı Soyadı Bölüm Tel
Prof. Dr. HABİB ALİPOUR TURİZM FAKÜLTESI 1392
Prof. Dr. HASAN KILIÇ TURİZM FAKÜLTESI 1270
Prof. Dr. HÜSEYİN ARASLI TURİZM FAKÜLTESI 2019
Prof. Dr. OSMAN MÜBİN KARATEPE TURİZM FAKÜLTESI 1116
Prof. Dr. TURGAY AVCI TURİZM FAKÜLTESI 1687
Doç. Dr. ALİ ÖZTÜREN TURİZM FAKÜLTESI 1683
Doç. Dr. MİNE HAKTANIR TURİZM FAKÜLTESI 1057
Yrd. Doç. Dr. İLKAY YORGANCI MALONEY TURİZM FAKÜLTESI 2910
Yrd. Doç. Dr. MEHMET GÜVEN ARDAHAN TURİZM FAKÜLTESI 1693
Yrd. Doç. Dr. RÜÇHAN KAYAMAN TURİZM FAKÜLTESI 1685
Öğr. Gör. CAHİT EZEL TURİZM FAKÜLTESI 2912
Öğr. Gör. HÜLYA ÖZKAYA TURİZM FAKÜLTESI 1391
Öğr. Gör. KURTULUŞ ÖZBAŞAR TURİZM FAKÜLTESI 1181
Öğr. Gör. NECATİ AHMET ÖZKAN TURİZM FAKÜLTESI 1684
Öğr. Gör. NEJLA ÇANCI TURİZM FAKÜLTESI 1388
Uzman PINAR BARUT TURİZM FAKÜLTESI

Yarı Zamanlı Akademik Personel

Ünvan Adı Soyadı Bölüm Tel
Dr. ALİ ÖZDURAN
(Öğretim Üyesi)
TURİZM FAKÜLTESI 2913
Öğr. Gör. NAZANIN NADERIADIB ALPLER
(Öğretim Görevlisi)
TURİZM FAKÜLTESI 2923