İçeriğe git

Mimarlık Fakültesi

Programlar

ProgramDereceYılBölüm
MimarlıkLisans / B.Arch.4 Mimarlık
Mimarlık (Tezsiz)Yüksek Lisans / M.Arch.1 - 1.5 Mimarlık
Mimarlık (Tezli)Yüksek Lisans / M.S.1 - 2 Mimarlık
İç MimarlıkLisans / B.Int.Arch.4 İç Mimarlık
İç Mimarlık (Türkçe)Lisans / B.Intarch.4 İç Mimarlık
İç Mimarlık (Tezli)Yüksek Lisans / M.S.1 - 2 İç Mimarlık
İç Mimarlık (Tezsiz)Yüksek Lisans / M.Int.Arc.1 - 1.5 İç Mimarlık
Kentsel Tasarım (Tezli)Yüksek Lisans / M.S.1 - 2 Mimarlık
MimarlıkDoktora / Ph.D.2 - 5 Mimarlık
Kentsel Tasarım (Tezsiz)Yüksek Lisans / M.U.D.1 - 1.5 Mimarlık
Kültürel Miras Çalışmaları (Tezli)Yüksek Lisans / M.S.1 - 2 Mimarlık
İç Mimarlık (Türkçe Tezli)Yüksek Lisans / M.S.1 - 2 İç Mimarlık
Koruma ve Restorasyon (Türkçe Tezli)Yüksek Lisans / M.S.1 - 2 Mimarlık
Koruma ve Restorasyon (Türkçe Tezsiz)Yüksek Lisans / M.S.1 - 1.5 Mimarlık

Fakülte Hakkında

1991 yılında Mühendislik Fakültesi altında Mimarlık Bölümü olarak eğitim vermeye başlayan Mimarlık Fakültesi 1997’de Mimarlık ve İç Mimarlık Bölümleri ile Fakülte’ye dönüştürülmüştür. Bugün Mimarlık, İç Mimarlık, yüksek lisans programları (Mimarlık Bölümü: 2 yıllık M.S. in Architecture; 1 yıllık-tezsiz- M.Arch. in Architecture; 2 Yıllık M.S. in Urban Design; 1 Yıllık- tezsiz –M.U.D Urban Design; 2 yıllık M.A. in Cultural Heritage Studies, İç Mimarlık: 2 yıllık M.S. in Interior Architecture; 1 yıllık -tezsiz- M.Int.Arch) ve Mimarlık Doktora Programı ile hizmet vermektedir.

Fakülte, eğitime 39 tam zamanlı öğretim üyesi (12 profesör, 15 doçent, 11 yardımcı doçent ve 1 öğretim görevlisi), 29 yarı-zamanlı öğretim elemanı ve 30 araştırma görevlisi ile devam etmektedir.

Mimarlık Bölümü, MIAK: Türkiye Ulusal Mimarlık Akreditasyon Kurulu, NAAB: National Architectural Accreditation Board, İç Mimarlık Bölümü, AQAS: Agency for Quality Assurance through Accreditation of Study Programs. Fakülte, ENHR (Avrupa Konut Araştırmaları Ağı), EAAE (Avrupa Mimarlık Eğitimi Birliği) ve IFI (Uluslararası İç Mimarlar Federasyonu) üyesidir. Mimarlık Fakültesinin misyonu, uluslararası standartlara uygun olarak seçkin bir müfredat geliştirmek ve değişik öğrenci gruplarına disiplinlerarası bir tasarım eğitimi fırsatı sunmak; geleceğin mimarlarını ve tasarımcılarını, yenilikçi, yaratıcı, kültür ve çevreye duyarlı; yüksek derecede eleştirel düşünce yeteneği olan ve mimarlıkta diğer tasarım dallarında kullanılmakta olan güncel teknolojileri bilen; aynı zamanda başka disiplinlinlerle işbirliği yapabilen meslek insanları olarak yetiştirmektir. DAÜ Mimarlık Fakültesi vizyonu ise, uluslararası akredite programları ile tasarım eğitimi alanında ulusal ve uluslararası düzeyde lider olmak ve seçkin akademik altyapı ve destekleyici olanaklarla, öğrencilerin kendilerini yönlendirmeleri ve yaratıcı ve verimli bir kariyer elde etme yolunda gerekli olan bilgi ve beceri elde etmelerini sağlamaktır. Kalitenin yükseltilmesi, motivasyonun, paylaşımın ve çeşitliliğin artması ile etik değerlerin yükseltilmesi Fakülte’nin gelecekteki hedefleri arasındadır.

Mimarlık Fakültesi bütüncül ve uluslararası bir eğitim vermekte ve yerel değerler ile gerçek hayat problemlerini ön plana çıkartmaktadır. Mimarlık Fakültesi eğitim programları dışında pek çok akademik etkinlik de düzenlemektedir. 2010 yılından bugüne her yıl düzenlenen Uluslararası Tasarım Haftası bunlardan bir tanesidir. Görsel eğitim ön planda olduğu için bol miktarda teknik gezi yapılmasına önem verilmektedir. Üniversite bünyesinde yer alan Kentsel Araştırma ve Geliştirme Merkezi (Kent-AG) ile Fakülte bünyesinde yer alan Tasarım Araştırma Merkezi (TASAR), İnşa edilmiş çevrede Disiplinlerarası Çalışmalar Araştırma Merkezi (ISBE) ve Konut Eğitim, Danışma ve Araştırma Merkezi (KEDA-M) hem akademik personelin hem de öğrencilerin yararlanacağı imkanlar sağlamaktadır.

Fakülte bünyesinde fotoğraf, maket, bilgisayar, seramik, yapı ve malzeme laboratuvarları ve işlikleri bulunmaktadır. Fakülte genelinde kablosuz internet erişimi olan donanımlı tasarım stüdyoları öğrencilere en iyi imkanları sunmaktadır.

Mimarlık Fakültesinde hem bireysel hem de grup halinde araştırmalar teşvik edilmektedir. Mimarlık Fakültesi Döner Sermaye Birimi akademik personelin ve öğrencilerin gerçekten inşaa edilecek mimari ve iç mimari projeler tasarlamasına olanak sunmaktadır. Bu sayede topluma servis verilebilmekte ve öğrencilerin sosyal sorumluluğunu geliştirmek mümkün olmaktadır.

Fakülte Broşürü (PDF) Fakülte Broşürü (issuu)Lisansüstü Broşürü (PDF) Lisansüstü Broşürü (issuu) Tanıtım Filmi Web Sitesi

Yönetim

Dekan:
Prof. Dr. UĞUR DAĞLI

Dekan Yardımcıları:
Prof. Dr. MUKADDES POLAY
Doç. Dr. AFET COŞKUN

Rakamlarla Fakültemiz

Açılış Yılı 1997
Bölüm Sayısı 2
Akademik Personel Sayısı 56
Program Sayısı
Lisans 3
Yüksek Lisans 7
Doktora 1

Akreditasyonlar

NAAB: National Architectural Accrediting Board
DAÜ Mimarlık Lisans Programı NAAB akreditasyonuna sahiptir.
http://www.naab.org

MİAK: Mimarlık Akreditasyon Kurulu
DAÜ Mimarlık Bölümü MİAK akreditasyonuna sahiptir.
http://www.miak.org

AQAS: Agency for Quality Assurance through Accreditation of Study Programs
DAÜ İç Mimarlık Bölümü AQAS akreditasyonuna sahiptir.
http://www.aqas.de

Uluslararası Üyelikler

ACSA: Association of Collegiate Schools of Architecture​
DAÜ Mimarlık Fakültesi ACSA üyesidir.
https://www.acsa-arch.org

EAAE: European Association for Architectural Education
DAÜ Mimarlık Fakültesi EAAE üyesidir.
http://www.eaae.be

IFI: International Federation of Interior Architects/Designers
DAÜ İç Mimarlık Bölümü IFI üyesidir.
http://www.ifiworld.org

İletişim

Adres:
Mimarlık Fakültesi,
Albert Einstein Caddesi
Doğu Akdeniz Üniversitesi
Gazimağusa, 99628, Kuzey Kıbrıs
Mersin 10, Turkey

Tel: +90 392 630 1346
Faks: +90 392 630 2365
E-posta: faculty.arch@emu.edu.tr
Web: https://farc.emu.edu.tr

Fakülte Sosyal Medya:
Facebook