İçeriğe git

Paramedik Lisans Programı (Türkçe) (B.S., 4 Yıl)

Genel Bilgi

Paramedik Lisans Programı’nın hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde acil tıbbi durumdaki hasta ve yaralılara güncel ve bilimsel ilk ve acil yardım uygulamalarını yapabilen, gerektiğinde bu hasta ve yaralıların ambulanslarla güvenli ve hızlı bir şekilde sağlık kurumlarına ulaşmalarını sağlayabilen Paramedik yetiştirmektir. Doğu Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Paramedik Lisans programı, 4 yıllık bir lisans eğitimi ile paramedik mesleğini uygulayabilecek adaylara teorik ve uygulamalı kapsamlı bir acil bakım hizmetleri eğitimi vermektir.

Eğitim / Öğrenim

Programımızda; güncel bilgi ve çağdaş teknolojiler ışığında, yenilikçi,girişimci, vizyon ve sorumluluk sahibi, ahlaki değerlere ve küresel bilgi düzeyine sahip, kendini sürekli geliştiren, bilgi üreten ve üretilen bilgiyi uygulamaya geçirerek katma değer meydana getirebilecek öğrenciler yetiştirmek için; kendi üniversite kadromuzla birlikte Türkiye’deki diğer seçkin üniversitelerin akademik ve mesleki alanda uzmanlaşmış, deneyimli eğitimcilerinden ders ve staj konularında profesyonel destek almaktadır. Bilim ve teknolojiye dayalı yaklaşım ve yöntemlerle, mesleki ilke ve standartlarıyla, ulusal ve uluslararası düzeyde tanınan ve tercih edilen bir eğitim vermeyi amaçlayan programımızdan mezun olacak nitelikli sağlık elemanı; Hastane öncesi acil bakım ve kurtarma ile ilgili temel ve klinik tıp bilgilerine, lk ve Acil Yardım alanında ileri düzeyde araç ve gereçlerinin kullanımı hakkında bilgiye, İlk ve Acil Yardım alanında edindiği teorik ve uygulamalı bilgilere, Olay yerini değerlendirme becerisine ve bilgisine, Ön tanı ve hastane öncesi acil tedavi için gereken mesleksel becerilerine, mesleğini en iyi şekilde yapacak bilgi ve beceriye ulaşmayı amaç edinir ve mesleki gelişimini sağlayacak donanıma sahip olur.

Olanaklar

Üniversitemizde yeterli düzeyde internet destekli, bilgisayar laboratuvarı mevcuttur. DAÜ’nün kütüphanesi eğitim, öğretim ve araştırmalar açısından yeterli donanıma sahiptir. Ayrıca Üniversitemiz; Kültür ve Aktivite Merkezi, kapalı spor salonu, açık tenis kortları, halı saha, futbol ve atletizim için saha ve deniz tesisleriyle, öğrencilerine boş zamanlarda sosyal, kültürel ve sportif etkinlik gösterebilecekleri geniş rekreasyon olanakları sunmaktadır.

Kariyer Olanakları

Mezunlar üniversite, devlet ve özel hastanelerin acil servis triaj alanlarında ve ambulans hizmetlerinde, 112 Ambulanslarında ve Özel Ambulans şirketlerinde, Afet ve Acil Durumu (AFAD) ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekipler (UMKE) arama kurtarma birimlerinde, Sağlık Turizm uygulamalarında, Hava, Deniz, Kara ambulanslarında çalıştırılabilirler ve Üniversitelerde lisansüstü eğitim sonrası akademisyen olarak istihdam edilebilir.

İletişim

Tel: +90 392 630 1084
Faks: +90 392 365 3940
E-posta: sbf@emu.edu.tr
Web: http://sbf.emu.edu.tr

Kayıt Büroları İletişim Numaraları ve İl Merkez Büroları İletişim Formu