İçeriğe git

Enerji Ekonomisi ve Finansı Yüksek Lisans Programı (Tezli) (M.S., 1 - 2 Yıl)

Enerji Ekonomisi ve Finansı Yüksek Lisans programının amacı, enerji ekonomisi ve finans alanı ile ilgili ekonomik sorunların analizi için kantitatif yöntemler ve ekonomi politikalarının tasarımı konusunda ileri düzeyde eğitim vermektir. Enerji Ekonomisi ve Finansı alanında Yüksek Lisans derecesi ile ilgili adayların yedi ders (21 kredi-saat), Seminer ve tezlerini tamamlaması gerekmektedir. Program, beş önemli zorunlu ders olan ECON 540 Enerji Mikroekonomisi, ECON 541 Enerji Ekonomisi, FINA511 Enerji Piyasalarında İşletme Finansmanı ve FINA 512 Enerji Piyasasında Değerleme ve Risk Yönetimi ve ECON 542 Kantitatif Enerji Ekonomisi derslerini içermektedir. Buna ek olarak, öğrencilerin enerji ya da ilgili bir alanda iki seçmeli ders tamamlaması gerekir. Başka bir alanda lisans derecesini tamamlayan ve Enerji Ekonomisi ve Finansı alanında yüksek lisans programını tamamlamak isteyen öğrenciler, Ekonomi ve Finans alanında belirlenmiş önkoşul lisans derslerini başarıyla tamamlamak koşuluyla bu programa kabul edilebilirler.

Kayıt - Kabul Koşulları

Yüksek Lisans (M.S.) programına başvuran lisans diplomasına sahip olmaları gerekmektedir. Adayların genel not ortalamasının 4.0 üzerinden en az 2.5 olması beklenir. Başvuran adayların yabancı dil sınavlarından TOEFL (en az 548), IELTS (en az 6.5), YDS/ÜDS/KPDS (en az 66 puan) veya Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce Yeterlik Sınavını başarı ile geçmesi gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti uyruklu adayların en az 55 eşit ağırlıklı ALES puanı olması gerekmektedir.

Araştırma Alanları

Enerji Ekonomisi ve Finansı yüksek lisans programda ders veren DAÜ öğretim üyeleri enerji piyasaları, enerji politikası, makroekonomi, mikroekonomi, yatırım değerlemesi, finans, finansal ekonomi, risk yönetimi, doğal kaynaklar ekonomisi, enerji piyasası modellemesi ve yenilenebilir enerji konusunda aktif araştırmacılar yürütmektedir.

İletişim

Tel: +90 392 630 1291
Faks: +90 392 365 1017
E-posta: fbe@emu.edu.tr
Web: economics.emu.edu.tr