İçeriğe git

Hukuk Fakültesi

Programlar

2 yıllık Ön Lisans programlarını görmek için Adalet Meslek Yüksekokulu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

ProgramDereceYılBölüm
Hukuk (Türkçe)Lisans / LL.B.4 Hukuk
Hukuk (Türkçe Tezli)Yüksek Lisans / LL.M.1 - 2 Hukuk
Karşılaştırmalı Hukuk (Tezsiz) (Bologna Üniversitesi Ortak Programı)Yüksek Lisans / LL.M.1 - 1.5 Hukuk

Fakülte Hakkında

Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi eğitim-öğretime 1996 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’yle yaptığı işbirliğiyle başlamış; Fakülte’nin kurucu dekanlığını Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Aydoğan ÖZMAN üstlenmiştir.

183 öğrenci ile eğitime başlayan Fakültemiz ilk mezunlarını 2000 yılında vermiş; bugüne kadar da 3000’e yakın mezun vermiş ve 2013-2014 Akademik yılında ise 1500'ü geçen öğrenci sayısıyla güçlenmeye devam etmiştir.

On sekiz yılı geride bırakan Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi, seçkin, güçlü ve nitelikli akademik ve idari kadrosuyla kurumsallaşma konusunda önemli mesafeler kaydetmiştir.

Fakültemizde lisans eğitimi dört yıl (sekiz yarıyıl) olup eğitim dili Türkçedir.

Çok sayıda hukuk fakültesinin bulunduğu ve sayıları her geçen gün artan hukukçuların yetiştiği bir ortamda, Fakültemizin temel hedefi, nitelikli, muhakeme gücü gelişmiş, akılcı ve analitik düşünebilen, öğrenmeyi öğrenmiş hukukçu profiline ulaşmaktır. Bu anlamda özellikle lisans eğitiminin hukuk formasyonu kazandırma gücü ve işlevi bizim için belirleyicidir. Öğrencilerimizin temel hukuk bilgilerini özümsemesi, kavramlara, kurallara, ilkelere ve kaynaklara hâkim olabilmesi iyi bir lisans eğitimi ile mümkün olabilecektir.

Öğrencilerimizin iyi birer hukukçu olarak yetişmeleri dışında Fakültemizin öğrencilerimiz bakımından son derece büyük önem verdiği bir başka husus ise, onların adalete inançlarını geliştirmek ve etik değerleri anlamış ve içselleştirmiş hukukçular olarak hukuk yaşamına uğurlamaktır.

Bunun dışında hukukun gelişen pek çok alanına ilgi duyan öğrencilerimizin bu merak, ilgi ve beklentilerini karşılamak üzere de çok sayıda ve gelişmekte olan, güncel alanlarla ilgili seçmeli dersler sunmaktayız.

Öte yandan ne yalnızca hukuk fakültesi mezunu olmanın ne de yalnızca yabancı bir dil bilmenin yeterli olmadığı günümüz koşullarında yabancı dile de önem vermekteyiz. Bu anlamda 1 ve 2. sınıflarda diğer Hukuk Fakültelerine oranla daha yoğun bir yabancı dil uygulaması gerçekleştirmekte ve her akademik yılbaşında yapılan seviye tespit sınavı sonuçlarına göre birinci sınıfta haftada 5 saat; ikinci sınıfta haftada 4 saat İngilizce veya Hukuk İngilizcesi zorunlu ders olarak yer almaktadır.

Ayrıca DAÜ Hukuk Fakültesi Kıbrıs’ta bir ilke imza atarak üçüncü sınıfta İngilizce bilgisi ileri düzeyde olan öğrencilerimizin uluslararası bir sınav olan ve İngilizce konuşulan ülkelerde hukuk alanında meslek icra etmek için başarılması zorunlu olan TOLES sınavına hazırlanmalarını sağlayan bir seçmeli ders sunmaktadır. İleride bu tür planları olan ve İngilizcesi üst düzeyde olan öğrencilerimizin bu fırsatı kaçırmamalarını tavsiye ediyoruz.

Hukuk Fakültesi mezunlarına tanınan iş olanakları oldukça geniştir. Fakültemiz bugüne dek 3000’e yakın mezunları arasında yarışma sınavlarında başarılı olmak ve mesleğin icrası için gereken bazı şartları (örneğin staj gibi) yerine getirmek koşuluyla, kamu veya özel sektörün her kademesinde rahatlıkla iş bulabilmişlerdir.

Öğrencilerimiz arasında avukatlık mesleğinin yanı sıra kaymakamlık, Türkiye ve KKTC’de hâkimlik-savcılık ve öğretim üyeliği (akademisyenlik) mesleklerini icra eden önemli sayıda mezunumuz da bulunmaktadır. Mezunlarımız, kaymakamlık, valilik gibi kamu kesiminde üst düzey yöneticilik yapabildiği gibi; Sermaye Piyasası Kurulu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu gibi üst kurul ve düzenleyici kurullarda da uzmanlık, müfettişlik gibi görevler yapabilmekte, dilerlerse kurum avukatlığı veya bankacılık sektöründe de yer alabilmektedirler.

Akademik Kariyer yapmayı hedefleyen mezunlarımız için Fakültemizde Özel Hukuk, Kamu Hukuku ve Uluslararası Hukuk alanlarında yüksek lisans yapabilme olanağı da mevcuttur. Bugüne kadar 45 öğrencimiz yüksek lisans eğitimi tamamlamıştır. Bu anlamda Fakültemizin Yüksek Lisans programı hukuk eğitimi alarak akademik kariyer tercihinde bulunan mezunlarımız için önemli bir kariyer başlangıcı sunmaktadır.

https://www.youtube.com/watch?v=f1GfKhBQTCQHukuk Fakültesi ve Adalet Meslek Yüksekokulu

Fakülte Broşürü (PDF)Lisansüstü Broşürü (PDF)Web Sitesi

Yönetim

Dekan:
Doç. Dr. ARZU ALİBABA

Dekan Yardımcıları:
Doç. Dr. ARZU ALİBABA
Doç. Dr. DEMET ÇELİK ULUSOY

Uluslararası Üyelikler

ELFA: European Law Faculties Association
https://elfa-edu.org
Üye Olan Birimler: Hukuk

İletişim

Adres:
Hukuk Fakültesi,
Albert Einstein Caddesi
Doğu Akdeniz Üniversitesi
Gazimağusa, 99628, Kuzey Kıbrıs
Mersin 10, Turkey

Tel: +90 392 630 1171
Faks: +90 392 365 4910
E-posta: emine.soykara@emu.edu.tr
Web: https://hukuk.emu.edu.tr