İçeriğe git

Turizm ve Otel İşletmeciliği Önlisans Programı (A.A.S, 2 Yıl)

Turizm ve Otel İşletmeciliği önlisans programı öğrencilerimizi turizm ve otel sektöründeki orta düzey yöneticilik görevlerine en iyi şekilde hazırlamayı amaçlamaktadır. Programımız sektörün, günümüz gereksinimlerinin karşılanmasının yanı sıra, gelişimine de uygun olarak düzenlenmiş olup, öğrencileri yaratıcı ve yenilikçi fikirler üretmeye yönlendirirken geleceğe hazırlamayı hedeflemektedir. Uygulama ile desteklenen eğitim programının sağlayacağı avantajla öğrenciler, mezuniyet sonrasında turizm sektörünün oldukça geniş kariyer seçeneklerinden tercih yapma olanağına sahip olacaktır.

Genel Bilgi

Eğitim dili İngilizce'dir. Ayrıca öğrencilerimiz, sektöre özgü kavramları öğrenmek ve İngilizce dil bilgilerini geliştirebilmek amacıyla programların tümünde eğitimleri süresince İngilizce dersleri almaktadırlar. İngilizce dışında, turizm sektörü için son derece önemli olan ikinci bir yabancı dil programlarımıza dahil edilmiştir. Akdeniz çanağındaki ülkelerin turizm potansiyeli göz önüne alınarak öğrencilerimize Almanca, Fransızca ya da Rusça dillerinden birisini seçerek kendilerini geliştirmeleri teşvik edilmektedir. Seçmeli dersleri aracılığıyla üçüncü bir dili de öğrenme şansına sahiptirler. Derslerimizde ülkemizin seçkin otellerinde ve kurumlarında uygulama imkanları da sunulmaktadır.

Akreditasyonlar

TedQual: Teaching Education Quality in Tourism
https://www.unwto.org/UNWTO-ted-qual

Eğitim / Öğrenim

Programımız; bölgemizde ve dünyada önde gelen otel işletmelerinin ihtiyaç duyduğu, konusunda bilgili, lider ve dünyadaki otel sektörünü takip eden pek çok beceri ve yeteneklerle donanımlı orta ve alt kademe yönetici adaylarını yetiştirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sunduğumuz lisans ve ön lisans eğitim programlarımız, seçkin akademisyen ve uzman kadrolarımız ile öğrencilerimizi geleceğin turizm sektörüne hazırlamaktadır.

Olanaklar

Bilgisayar Laboratuvarları

CD-ROM, multimedya, internet ve elektronik posta olanakları ile donanımlı 3 bilgisayar laboratuvarı öğrencilerin kullanımına açıktır.

Çoklu Ortam Bilgisayar Laboratuvarı

Çoklu ortam (Multimedya) ile entegre programlarla öğrencilerimizin kuramsal derslerde öğrendikleri desteklenmektedir.

Galileo ve Amadem Laboratuvarı

Galileo ve Amadeus dünyada yaygın olarak kullanılan en gelişmiş ve etkileyici seyahat ve biletleme paket programlarıdır. Uluslararası havayolları ve seyahat acenteleri tarafından kullanılmaktadır.

Uygulama Mutfağı

Uygulama Mutfağı, öğrencilere profesyonel bir mutfağın çalışma ve işletme ilkelerini kavrama olanağını sağlayacak donanıma sahiptir.

Uygulama Restorantı

Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu bünyesinde yer alan Tower Restoranda, öğrencilerin servis derslerinde uygulama yapabilecekleri bir donanım mevcuttur. Böylece öğrenciler, meslek yaşamlarında karşılaşacakları mutfak ile restoranın işbirliği içerisinde işleyişini de görme olanağına sahip olacaktır.

Kariyer Olanakları

Mezunlarımız turizm sektörünün farklı alanlarında iş bulma imkanına sahip olmaktadırlar. Ulaştırma şirketlerinde özellikle havayolları (kabin memurluğu, yer hostesliği) ve deniz işletmelerinde (kruvaziyer gemilerde), uluslararası zincir otellerde, tur operatörleri ve acentelerde çalışabilirler. Öğrencilerimiz, öğrenimleri sırasında 5 veya 4 yıldızlı konaklama işletmeleriyle, ulaştırma şirketlerinde gerçekleştirecekleri sektör stajları ile, işletmeleri yerinde tanıma fırsatı bulmaktadırlar. Arzu eden öğrencilerimiz için, yurt dışındaki konaklama işletmelerinde staj yapma olanağı mevcuttur. Üniversitemize ait Deniz Kulübü tesisleri de öğrencilerimizin staj yapabileceği işletmeler arasında yer almaktadır. Yüksekokulumuzdan stajyer kabul eden işletmeler arasında; Hilton, Sheraton, Swissotel, Marriott, Kempinski, Radisson SAS, Holiday Inn, Merit, Dedeman, Kaya Hotels, Noahs Ark, Arkın Group Hotels gibi konaklama işletmeleriyle Türk Hava Yolları, AtlasJet, ETS Tur, Puzzle Travel gibi havayolu ve seyahat işletmeleri bulunmakta ve mezun öğrencilerimiz staj yaptıkları bu işletmelerden iş teklifleri almaktadırlar. Mezunlarımız aynı zamanda, akademik kariyerlerine fakültemizin lisans programına katılarak devam edebilmektedirler.

İletişim

Tel: +90 392 630 1269
Faks: +90 392 365 1584
E-posta: info@tourism.emu.edu.tr
Web: http://tourism.emu.edu.tr