İçeriğe git

Öğrenci Kulüpleri

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde öğrencilerin ilgi alanlarına göre boş zamanlarını değerlendirmeleri, yeni ilgi alanları, birlikte dinlenme ve eğlenme alışkanlığı kazanmaları, güzel sanatlarla ilgili faaliyetleri izlemeleri, kültürel ve sanatsal faaliyetlere katılmalarını teşvik etmek amacıyla öğrenci kulüpleri kurulmaktadır.

Üniversitemizde isteyen her öğrenci, ilgi alanına giren kulüplere üye olabildiği gibi yeni ilgi alanlarına dönük kulüp oluşturmak için de girişimde bulunabilmektedir. Bu sayede, öğrencilerin sosyo-kültürel ve mesleki açıdan gelişmeleri, iletişim ve kendilerini ifade etme becerisi kazanmaları, kulüp konularıyla ilgili veya ortak etkinlikler düzenlemeleri, düzenlenen etkinliklere katılmaları, boş zamanlarını iyi değerlendirme ve birlikte eğlenme alışkanlığı kazanmaları amaçlanmaktadır.

Sosyal ve Kültürel Aktiviteler Müdürlüğü, yıl boyunca öğrencilerin sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılamak ve pekiştirmek için çeşitli etkinlikler düzenler. Bu etkinlikler sadece öğencilerimize değil aynı zamanda bölge halkına da sunularak üniversite ve bölge halkı arasında iletişim köprüsü vazifesi de görür.

Kulüpler

AIESEC

Dünya’da +120 ülkede 1.600’ü aşkın üniversitede yer alan AIESEC, topluma pozitif etki edebilmek için gençlerin kendi potansiyellerini keşfedecekleri ve geliştirecekleri uluslararası bir platformdur. Bu amaç doğrultusunda AIESEC, yıl içerisinde 470’ten fazla konferans yürütür, üyelerine 10.000 yurtdışı tecrübesi sağlar ve 10.000’in üzerinde liderlik tecrübesi sunar. Dünya genelinde 1948 ve KKTC Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde 1992 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren AIESEC politika dışı, kar amacı gütmeyen, yenilikçi, din, dil, ırk ayrımı gözetmeyen ve tamamen gönüllü üniversite öğrencileri tarafından yönetilen “Dünya’nın En Büyük Öğrenci ve Değişim Organizasyonudur.” Ayrıca, Dünya gençliğinin temsilcisi olarak UNESCO, UNICEF ve BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’e gençlik danışmanlığı yapmaktadır.

Anime Kulübü

Kulüp 2018 yılında bir grup yabancı öğrenci tarafından anime kültürünü tanıtmak amacıyla kurulmuştur. Kulüp kendi içinde üyelerine teorik ve pratik eğitimler vermektedir. Üyelerinin animasyon becerilerini, zihinsel düşünce yapılarını geliştirmeyi hedefler. Yeni kurulmuş olmasına rağmen kısa sürede üye sayısını artırmış, yaptığı etkinliklerle öğrencilere animeyi sevdirmiştir. Üyelerine çizim teknikleri konusunda eğitimler aracıcılığı ile yardımcı olmaktadır.

Astronomi ve Uzay Bilimleri Kulübü

Atatürkçü Düşünce Kulübü

En çok üyesi olan kulüplerin başındadır. Kulüp “Atatürkçü Düşünce” çerçevesinde faaliyet gösterir. Amacı, Atatürk İlke ve İnkilaplarını yaymak, Atatürkçü Düşünce’ye uygun bir üniversite gençliği yaratmaktır.

Bayrak Futbolu Kulübü

Son yıllarda hızlı bir şekilde yayılmaya başlayan Bayrak Futbolu üniversitemizde bir grup kadın öğrenci tarafından kurulmuştur. Voleybol, basketbol ve futbol gibi spor dallarından ayrı olarak ekipmansız oynanan bir spordur. Ekipman yerine bir kemere bağlı bayraklar kullanılır, spor da ismini bel etrafında bulunan bu bayraklardan almıştır.

Beşiktaşlılar Kulübü

DAÜ BJK; 2003 yılında bir grup Beşiktaş taraftarı öğrenci tarafından kurulmuştur. Amaç başta Beşiktaş’ı tanıtmak, Beşiktaşlılığı yaymak ve tüm Beşiktaşlıları bir çatı altında toplamak ve Türk sporunun geleceğine katkı koyacak faaliyetler planlamaktadır.

Bilişim Teknolojileri Kulübü

Çocuk Hakları Kulübü

Çocuk hakları, insan hakları kavramının içinde ele alınması gereken bir konudur. Bugün, dünyanın birçok yerinde var olan insan hakları ihlalleri, çocuk boyutunda daha geniş kapsamlı ve büyüyerek, müdahale edilmesi daha zor şekilde yer almaktadır. Kulübümüzün amacı tüm farklılıkların içinde bulunduğu çalışmalar yapmak, çocuk haklarını savunmak, hak ihlalleri karşısında mücadele etmektedir.

Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü

Dans Topluluğu

Sosyal ve Kültürel Aktiviteler Müdürlüğü bünyesinde uzun yıllardan beridir faaliyet gösteren dans topluluğu, dansa gönül vermiş tüm DAÜ öğrencileri ile her türlü dans türünde çalışmalar yaparak, kendi içinde yetiştirdiği öğrencilerden profesyonel dansçılar ve eğitmenler çıkarmıştır. Dans Topluluğu üniversiteler arası dans festivallerinde, yurtiçi ve yurtdışıorganizasyonlarda üniversitemizi başarıyla temsil etmektedir.

DAÜ Arama ve Kurtarma Kulübü

DAÜ Arama Kurtarma Kulübü (DAÜ-KUT) 2000 yılında aktif olarak çalışmaya başlamıştır. Amacı; DAÜ öğrencilerinin herhangibir doğal afet veya kaza esnasında uygulanması gerekli ilk yardım konularında ndoğru ve bilinçli bir şekilde müdahale etmelerini sağlayacak şekilde yetiştirmeleri ve olası bir can ve mal kaybının en aza indirgenmesidir. DAÜ-KUT tamamı DAÜ’lü öğrencilerden oluşan bir topluluktur. Oldukça disiplinli ve yoğun çalışmaktadırlar. DAÜ-KUT Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı tarafından düzenli olarak organize edilen eğitim kamplarına ve tatbikatlarına katılmaktadır. Verilen Eğitimler; Temel Dağcılık İlk Yardım Doğal Afet Psikolojik Destek ve Travma Kamp Kurma Teknikleri

DAÜ Bilimsel Araştırma Topluluğu

Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi öğrencilerinin girişimiyle 2015 yılında kuurlmuştur. Tıp Fakültesi öğrencilerinin bilimsel gelişmeleri ve güncel yayınları takip etmeye yönlendirilmesi, bilimsel araştırmaları yorumlayabilecek eleştirisel bakış açısı kazandırılması, bilimsel araştırma ve derleme sunumu yapmak isteyen öğrencilerin ulusal ve uluslararası kongrelere katılımı konuusnda her türlü desteğin sağlaması amacıyla kurulmuştur.

Elektronik Spor Kulübü / E-Spor Kulübü

2019 yılında kurulmuştur. Online oyunlar üzerine kurulu bir spor dalıdır. Gençlerin sanal ortamda dünyanın bir çok yerinden e-spor oyuncuları ile rekabet ederek hem sosyalleşmeleri hem de profesyonel meslek olarak ileride devam etmeleri hedeflenmektedir. Üniversitemizde de kulübümüze olan ilgi hızla yayılmaktadır. Dileyen öğrencilerimiz e-spor kulübüne üye olabilir ve kulübümüzün faaliyetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilmektedir.

Endüstri Mühendisliği Kulübü

Doğu Akdeniz Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Kulübü (DAÜ EMK) 1999 yılında kurulmuştur. Kulüp kurulduğunda yıldan itibaren DAÜ öğrencilerinin kariyer gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla çeşitli sertifikalı eğitimler düzenlenmektedir. 2009 yılında Kesintisiz Eğitim Kampı-DAÜ KEK organizasyonunun ilkini gerçekleştirmiştir. Bugün söz konusu etkinlik ulusal organizasyon olarak kabul görmüş ve Türkiye’den birçok endüstri mühendisliği öğrencilerini üniversitemizde misafir etmiştir.
DAÜ Emt, Avrupa çapında Endüstri Mühendisliği ve İşletme alanında tek organizasyon olan Avrupa Endüstri Mühendisliği ve İşletme öğrencileri kısaca ESTIEM’in üyesidir. Ayrıca DAÜ EMT Türkiye’den bir çok seçkin üniversitenin Endüstri Mühendisliği Kulüpleri ile Topluluklarının da bir çatı altında toplayan Türkiye Endüstri Mühendisliği Toplulukları Birliği’nin de üyesidir.

Fenerbahçeliler Kulübü

2001 yılında bir grup Fenerbahçeli DAÜ öğrencisi tarafından kurulmuştur. Fenerbahçe taraftarlarını bir çatı altında toplayıp birlik, dayanışma ve sosyalleşmeyi hedefleyen kulüp sosyal sorumluluk projeleri ile de adından söz ettirmektedir.

Fikir ve Münazara Kulübü

Öğrencilerin genel kültürlerini artırmak, düşüncelerini özgürce ifade edebilecekleri bir ortam yaratmak, tarih bilgilerini ve ikna kabiliyetlerini artırmak amacıyla eğitimden, çevreye, spordan sanata, bilimden kültüre pek çok konu hakkında fikir alışverişinde bulunmalarını sağlayacak bir entelektüel ortam yaratmayı amaçlar.

Fotoğrafçılık Kulübü

Doğu Akdeniz Üniversitesi Fotoğrafçılık Kulübü’nün amacı fotoğraf sanatını sevdirmek, yaygınlaştırmak, fotoğraf severlere bilimsel yöntemlerle fotoğraf bilgisi verip daha ileri düzeye getirmek ve aynı zamanda Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin farklı kültürlerdeki öğrencileri arasında fotoğraf sanatı aracılığı ile sıcak, samimi ve sosyal ilişkiler kurulmasına yardımcı olmaktır. Kulüp belli aralıklarla eğitim gezileri düzenlemektedir. Öğrenciler Kıbrıs’ın tarihi güzellikleri ile tanışırken, bunları fotoğraflama şansı da elde etmektedirler. Ayrıca kulüp her dönem en az bir sergi organize etmektedir. Fotoğraf sanatına ilgi duyan tüm öğrenciler kulübe üye olabilmektedir.

Gastronomi Kulübü

Genetik Kulübü

Doğu Akdeniz üniversitesinde bu bilim alanında bilgi ve becerilerle donanmış, etik değerlere sahip, yaratıcı, girişimci, proje odaklı ve çok disiplinli çalışmalara yatkın, ulusal ve uluslararası yetkinliğe sahip moleküler biyologlar yetiştiren; yenilikçi ve girişimci bir kulüp olmaktır.

Girişimcilik Kulübü

Güzel Sanatlar Kulübü

Öğrencilerin boş vakitlerini en iyi şekilde geçirmeleri, toplumsal sorunlara farkındalıklarının artması, ve de en önemlisi sosyal risklerden uxzak bireyler olarak yetişmeleri için sanatsal faaliyetler düzenleyen bir kulüptür. Kulüp, kültür, sanatın herhangi bir dalıyla uğraşan bireylerin bir bilen-rehber hoca eşliğinde deneyip öğrenirken, üretirken daha duyarlı ve farkındalıkları daha açık bireyler olark gelişmelerine imkan sağladığına inanarak, heykel, gravür, seramik, cam ötölyelerinden oluşan bir dizi sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapar.

Halk Dansları Topluluğu

Halk Dansları Topluluğu 2004 yılında kurulmuştur. Kıbrıs Halk Dansları ve Türk Halk Dansları olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. 2009 yılında bünyesine farklı yörelerin oyunlarını da katmıştır. Halk Danslarına ilgi duyan tüm öğrenciler kulübe üye olabilmektedirler. Kulüp üyelerine profesyonel eğitmenler tarafından haftanın belirli günlerinde ücretsiz olarak eğitim verilmektedir. Halk Dansları Topluluğu üniversitemizi hem ülkemizde hem de uluslararası arenada başarıyla temsil etmektedir.

Hayvanlara Yardım Kulübü

Kulüp bir grup hayvansever öğretim elemanı ve öğrencilerin girişimiyle “ Gönüllülük Hareketi” olarak çalışmalara başlamıştır. Kulüp, DAÜ bünyesinde barınaklarda köpeklerin beslenmelerini, bakımlarını ve tedavilerini üstlenen, insan-hayvan ilişkisini olabilecek en iyi hale getirmeyi amaçlayan, hayvan sevgisini ve sokak hayvanlarına olan farkındalığı başta DAÜ öğrencileri olmak üzere tüm topluma aşılamayı amaçlayan bir gönüllüler kulübüdür.

Hukuk Kulübü

Hukuk fakültesi öğrencisi olan kulüp üyelerinin aldıkları hukuk eğitiminin yanı sıra; koordine bir şekilde kuramsal boyutta inceleme ve araştırma yapmaları, hukuk ve ilgili disiplinlerde bilimsel nitelikte çalışmalara katılmaları ve böylece mesleklerine daha iyi hazırlanmaları, yaptıkları çalışmalarla türk hukukuna kuramsal boyutta katkıda bulunmaları, hukuk öğrencilerine yönelik sosyal, kültürel ve bilimsel etkinliklere iştirak etmeleri ve tüm bunlarla hem türk hukuk öğrencilerinin mesleklerini daha nitelikli şekilde icra etmelerinin temeline, hem de hukuk bilimine katkıda bulunma amacına yönelik faaliyetlerde bulunur.

Kızılay Öğrenci Kulübü

2018 yılında, geleceğin kızılaycılarını yetiştirmek ve sosyal platformlarda evrensel kızılay ilkelerini ve yardımseverlik değerlerini tanıtmaya yönelik etkinlikler yapmak amacıyla kurulmuştur.

Kültürel Miras ve Arkeoloji Kulübü

Medya ve İletişim Kulübü

Müzik Kulübü

Model Birleşmiş Milletler Kulübü

Okçuluk Kulübü

2016 yılında kurulmuştur. Doğu Akdeniz Üniversitesi Okçuluk Kulübü, DAÜ’lü öğrencilerin okçuluk sporunu sevmesi, takım ruhunun disiplinli ve koordşneli hareket edebilme becerilerinin geliştirliebilmesi amacıyla Sosyal ve Kültürel Aktiviteler Müdürlüğü çatısı altında kurulmuştur. Kulüp, alanında uzman bir eğitmen yardımıyla teorik ve pratik eğitimler vererek profesyonel takımlar ile ulusal ve uluslararası yarışmalara katılarak DAÜ’yü bilimin yanısıra sportif faaliyetlerle de tanıtmayı hedefler.

Oyun Platformu

Özel Eğitim Kulübü

Kulübün temel hedefi özel gereksinimli bireylerin toplumsal sorunlarına farkındalık yaratmak, toplumun bilinçlenmesine yönelik eğitici faaliyetler düzenlemektir. Bir taraftan toplumu eğitirken diğer taraftan özel bireyleri topluma kazandırmayı hedefler.

Psikoloji Öğrencileri Kulübü

Psikoloji Öğrencileri Kulübü, Psikoloji Bölümü’nde okuyan öğrencilerin oluşturduğu bir kulüptür. Kulüp bünyesinde düzenlenen etkinliklerin ana hedefi psikoloji eğitimi alan öğrencilerin kariyer gelişimlerine yön verecek şekilde planlanmasıdır. Her yıl birbirinden farklı içeriklerde etkinlikler düzenleyen kulüp geleneksel olarak düzenlenen “Psikoloji Günleri” adlı konferansında ev sahipliğini üstlenmektedir. Kulüp düzenlediği etkinliklerin Türkçe ve İngilizce olarak yapılmasına önem vermektedir. Düzenlenen etkinliklere sadece bölüm öğrencileri değil psikolojiye ilgi duyan tüm öğrenciler katılabilmektedir.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Kulübü

PDR kulübü, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü öğrencilerinin yanı sıra diğer bölüm öğrencilerinin de kişisel gelişimlerini desteklemek, psikolojik danışma ve rehberlik alanındaki gelişmelerden haberdar ederek mesleki gelişimlerine katkı sunmak amacıyla kültürel, sosyal ve eğitsel alanda birçok etkinlik düzenlemektedir.

Sualtı Sporları Kulübü

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Kulübü

Tasarım Kulübü

Mimarlık Fakültesi’nden bir grup öğrencinin girişimi ile kurulmuştur. Düzenlenen birçok sosyal, sanatsal ve akademik etkinlikler yardımıyla öğrencilerin hayata ve kariyerlerine daha donanımlı bir şekilde hazırlanmaları, ve dünyaya daha geniş bir vizyondan bakabilen bireyler olarak yetişmeleri hadeflenmektedir. Mimarlık Fakültesi ve kulüp işbirliğinde geleneksel olarak düzenlenen ‘Uluslararası Tasarım Haftası’ çerçevesinde kulüp üyeleri ve ayni zamanda tasarıma gönül vermiş tüm öğrenciler farklı ve geniş ilgi alanlarını kapsayan atölyelelerde yurt dışından ve yurt içinden misafir edilen bir çok tanınmış tasarımcı ile buluşup birlikte çalışma olanağı bulurlar.

Tavla Kulübü

2018 yılında kurulmuştur. Asırlara dayanan geçmişi ile bugün halen dünyanın en yaygın masa oyunlarından biri olan “Geleneksel Tavla” oyunlarına gönül veren DAÜ’lü tavla sever öğrencileri bir çatı altında toplamak, dostluk ve dayanışmayı ön plana çıkaran turnuvalar düzenlemek amacıyla Sosyal ve Kültürel Aktiviteler Müdürlüğü bünyesinde kurulmuştur.

Teknoloji ve İnovasyon Kulübü

Tiyatro Topluluğu

Sosyal ve Kültürel Aktiviteler Müdürlüğü bünyesinde kurulan ve başarılı sahne performansları ve gösterileri ile dikkat çeken kulüplerdendir. Yılda 3 veya 4 kez oyun sergilemektedirler. Öğrencilerin kendilerini oyun, drama ve tiyatro yoluyla ifade ederek sosyalleşmelerini ve yeteneklerini geliştirmelerini sağlamak birincil amaçtır. Profesyonel eğitmen yardımıyla oyunculuk, etkili konuşma ve kalabalığa hitap edebilme konularında eğitim almaktadırlar.

Turizm Kulübü

ultrAslan DAÜ

ultrAslan Doğu Akdeniz Üniversitesi, Türkiye’nin en büyük taraftar topluluğu ve sivil toplum örgütü olan ultrAslan’ın üniversite temsilciliklerinden biridir. 2001 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde okuyan bir grup Galatasaray’lı öğrencinin girişimiyle kurulmuştur. Kulübün öncelikli amacı üniversite çatısı altında yer alan tüm Galatasaray taraftarlarını bir araya toplayarak, birlik ve beraberliğin sağlanmasıdır. Kulüp, pankart boyama yarışmaları, birlikte maç izleme organizasyonları yanısıra sosyal sorumluluk projeleri ile de öne çıkmıştır.

Yüzme Kulübü

Yüzme Kulübü 1995 yılında Öğrenci Aktivite Merkezi bünyesinde kurulmuştur. Kurulduğu yıldan bu yana yüzme sporuna gönül vermiş, deneyimli ve lisanslı yüzücülere düzenli olarak olimpik havuzda idman yapma şansı vermiştir. Katıldığı ilk yarışıma olan “Üniversiteler Arası Yüzme Yarışların’da bayanlar ve erkekler kategorisinde şampiyonluk elde etmiştir. O günden bu yana KKTC’deki en başarılı yüzme takımlarından biri olmuştur.

İletişim

Adres:
Sosyal ve Kültürel Aktiviteler Müdürlüğü,

Doğu Akdeniz Üniversitesi
Gazimağusa, 99628, Kuzey Kıbrıs
Mersin 10, Turkey

Tel: +90 392 630 2678 / +90 392 630 1612 / +90 392 630 4032
Web: https://activity.emu.edu.tr
E-posta: activity@emu.edu.tr