İçeriğe git

Rekreasyon Lisans Programı (B.S., 4 Yıl)

Rekreasyon programları, son yıllarda, tüm dünyada en çok talep edilen eğitim programları içerisinde yer almaktadır. Mezunların sektörde oldukça yoğun bir talep göreceği varsayılmaktadır. Programlarımız, sektörün günümüz gereksinimlerinin karşılanmasının yanı sıra gelişimine de uygun olarak düzenlenmiş olup, öğrencileri yaratıcı ve yenilikçi fikirler üretmeye yönlendirirken, geleceğe hazırlamayı hedeflemektedir. Uygulama ile desteklenen eğitim programının sağlayacağı avantajla öğrenciler, mezuniyet sonrasında turizm sektörünün oldukça geniş kariyer seçeneklerinden tercih yapma olanağına sahip olacaklardır.

Rekreasyon Lisans Programının temel amaçları şunlardır:

  • Rekreasyon, dinlence ve spor yönetiminde yüksek kaliteli eğitim ve öğretim sağlamak.
  • Yönetim yeterliliğini geliştirirken toplumumuzda rekreasyon, dinlence ve spor hakkında geniş bir anlayış geliştirerek rekreasyon, dinlence ve spor yönetimi alanında profesyoneller yetiştirmek.
  • Toplumda hem kamu hem de özel sektörünün gerektirdiği şekilde yetkin ve etik açıdan sorumlu profesyoneller yetiştirmek.
  • İnsanları, çevrelerinin farkına varma ve zararlı etkilere neden olmadan kullanacak şekilde eğitmek gibi zorluklarla başa çıkmak ve rekreasyon zamanının olumlu kullanımı yoluyla yaşamı iyileştirmek.

Genel Bilgi

Eğitim dili İngilizcedir. Program, bilgiyi üreterek, geliştirerek, uygulayarak ve başkalarına ileterek ve çevre, sosyal ve ekonomik olarak faydalı rekreasyon, spor ve turizm kaynakları sağlamaya kendini adamış profesyonelleri eğiterek bireylerin ve toplulukların yaşam kalitesini iyileştirmek için tasarlanmıştır.

Eğitim / Öğrenim

Rekreasyon lisans programımız, seçkin akademisyen ve uzman kadrolarımız ile öğrencilerimizi geleceğin rekreasyon uzmanları olarak yetiştirmeye odaklanmaktadır. Lisans programımız, rekreasyon yönetimi alanındaki kaliteli eğitimi ile, öğrencilerini üstün beceri ve yetenekler kazanarak mezun eden lider bir eğitim kurumu olmayı hedeflemektedir.

Olanaklar

Mükemmel kapalı spor kompleksi ve uluslararası kalitede birçok açık hava tesisi ile üniversitemiz çok çeşitli spor olanakları sunmaktadır. Bu olanaklar arasında futbol, basketbol, voleybol, hentbol, atletizm, tenis, squash, JIU-JITSU, masa tenisi, bilardo, satranç, güreş, bisiklet, triatlon ve futbol tenisi faaliyetleri ile ilgili imkanlar yer almaktadır. Üniversiteyi liglerde temsil eden öğrencilerimize üniversite tarafından burs verilmektedir. Son olarak, kriket, bowling, dart, yüzme, futsal ve futbol takımları üniversiteler arası turnuvalarda ve liglerde üniversitemizi başarıyla temsil etmektedir.

Bilgisayar Laboratuvarları: CD-ROM, multimedya, internet ve elektronik posta olanakları ile donanımlı 3 bilgisayar laboratuvarı öğrencilerin kullanımına açıktır

Çoklu Ortam Bilgisayar Laboratuvarı: Çoklu ortam (Multimedya) ile entegre programlarla öğrencilerimizin kuramsal derslerde öğrendikleri desteklenmektedir.

Fidelio Laboratuvarı: Fidelio programı günümüzde dünyada ve ülkemizde konaklama işletmelerince tercih edilen popüler bir yazılım sistemidir. Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu'nda öğrencilerimiz, dünyanın en büyük otel zincirleri tarafından tercih edilen Fidelio programına yönelik eğitim alabilmektedirler.

Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu turizm sektöründe teorik bilgiyle beraber uygulamalara son derece önem vermektedir. Bu kapsamda, düzenlenmiş Demo Mutfağı tam donanımlı ve teknolojik alt yapıya sahip olup, öğrencilere profesyonel bir mutfağın çalışma ve işletme ilkelerini kavrama olanağını sağlamaktadır. Aynı şekilde, Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu yiyecek ve içecek derslerini de üniversitemize ait Tower ve L'Apprenti uygulama restoranlarında yürütmekte ve öğrencilerimiz servis tekniklerini uygulayarak öğrenme şansına sahip olmaktadırlar.

Uygulama Restoranları: Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu'nda verilen yiyecek ve içecek derslerinin pratik uygulamaları Yüksekokul bünyesinde faaliyet gösteren Tower Restoranda veya L'Apprenti uygulama restoranında yürütmekte, öğrencilerimiz yerel ve uluslararası yemek çeşitlerini öğrenmekte, derslerinde öğrendikleri servis tekniklerini uygulama imkanına sahip olmaktadırlar.

Kariyer Olanakları

Mezunlarımız rekreasyon ve turizm sektörünün farklı alanlarında iş bulma imkanına sahiptirler. Mezunlarımız, rekreasyon, eğlence ve spor endüstrisinin herhangi bir sektöründe kariyerlerine başlayabilirler. Olası işverenler arasında eğlence merkezleri, sağlık ve spor kulüpleri, turizm işletmeleri, spor bakanlıkları, turizm bakanlıkları, spor turizmi tesisleri, sağlık turizmi tesisleri, konaklama işletmeleri, sosyal tesisler, dinlenme tesisleri, huzurevleri, tatil köyleri, sosyal hizmet ve tesisler, çocuk rekreasyon tesisleri, spor ve rekreasyon tesisleri, sosyo-kültürel rekreasyon tesisleri, misafirperverlik ve idari hizmet alanları, animasyon işletmeleri, özel okullar, üniversiteler, özel eğitim merkezleri, spor tesisleri, yerel yönetimler (belediyeler), kayak merkezleri, sahil tesisleri, kumarhaneler, yaz kampları, turizm büroları, tur operatörleri, ticari rekreasyon işletmeleri, milli parklar, eğlence parkları, gençlik müdürlükleri ve gençlik kampları gösterilebilir. Mezunlarımız aynı zamanda, akademik kariyerlerine fakültemizin lisansüstü programlarına katılarak devam edebilmektedirler.

İletişim

Tel: +90 392 630 1269
Faks: +90 392 365 1584
E-posta: info@tourism.emu.edu.tr
Web: http://tourism.emu.edu.tr

Kayıt Büroları İletişim Numaraları ve İl Merkez Büroları İletişim Formu