İçeriğe git

Müzik Öğretmenliği Lisans Programı (Türkçe) (B.A., 4 Yıl)

Önemli! Sınav başvuruları 14 Eylül Pazartesi Gününe kadar uzatılmıştır. Yetenek Sınavı ise 15-16 Eylül günleri çevrim içi olarak Teams üzerinden yapılacaktır.

DAU Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Programı 2020-2021 Akademik Yılı Güz Dönemi için T.C. Vatandaşlarına yönelik Online yetenek sınavı düzenleyecektir.

Yetenek Sınavı Başvuru Koşulları:

  1. T.C. Vatandaşı olmak
  2. Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavında ilk 800,000 de olmak

Yetenek Sınavına başvuru yapacak olan adayların en yakın tanıtım bürolarına 14 Eylül 2020 Pazartesi gününe kadar kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Kayıt sırasında adayın kullandığı ve kendisine ulaşılabilecek e-mail adresi ve cep telefon numaralarını eksiksiz olarak tanıtım bürolarına vermeleri gerekmektedir.

Microsoft Teams üzerinden gerçekleştirilecek olan sınav 15 ve 16 Eylül 2020 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Online sınav ile ilgili detaylar ve randevu saatleri başvuran adaylara e-mail ile bildirilecektir.

Not: Sınav ile ilgili sorular için Aleksandr Zabolotkov'u (05338680300) arayabilirsiniz

Yetenek Sınavında;

  • İşitme: piyanodan verilen 1-2-3 ve 4 ses duyabilmek, ezgi ve ritim tekrarı yapabilmek.
  • Şan: 2 tane şarkı ve İstiklal Marşı söyleme.
  • Enstrüman: 2 tane farklı şarkı çalma.
  • Mülakat.

2020 YKS Kontenjanları

Program Adı

2020 Kontenjanı

Tercih Bursu

MÜZİK ÖĞRETMENLİĞİ (Türkçe) (Ücretli)

7

%75 İndirimli

MÜZİK ÖĞRETMENLİĞİ (Türkçe) (%100 Burslu)

5

MÜZİK ÖĞRETMENLİĞİ (Türkçe) (%50 Burslu)

4

Amacı; gerekli yeteneğe sahip oldukları özel yetenek giriş sınavlarıyla saptanarak kabul edilen öğrencileri, bilimsel esasa dayalı bir müzik eğitiminden geçirerek evrensel normlara uygun donanıma sahip müzik öğretmenleri olarak yetiştirmektir. Hedef; katılımcı ve uygulamalı bir eğitim yoluyla, topluma bilimsel düşünen, evrensel müzik kültürünü özümsemiş müzik öğretmenleri kazandırmaktır. Gelişen bilgi ve teknoloji ile geliştirilecek materyallerin kullanıldığı dersler aracılığıyla; bilgiye nasıl ulaşacağını bilen, teknolojiyi tanıyan ve kullanan, en yeni öğretim tekniklerini sınıf ortamında uygulayabilen, yaratıcı,kültürlü, kişilikli genç öğretmenlerin yetiştirilmesini hedefleyen Müzik Öğretmenliği Lisans Programı 4 yıllıktır ve eğitim dili Türkçe’dir.

Genel Bilgi

Özel yetenek sınavına girebilmenin ön koşulu, T.C. uyruklu adayların, Yükseköğretime Geçiş Sınavı puan türlerinin herhangi bir dalından ÖSYM’nin belirlediği baraj puanını veya daha üzerini almaktır. Böylece, Müzik Öğretmenliği Programının düzenlediği özel yetenek sınavına girme hakkı kazanır. KKTC uyruklu adaylar ise Müzik Öğretmenliği Programı özel yetenek sınavı ve ayrıca YÖDAK sınavında başarılı olma kriterini yerine getirmelidir. Müzik Öğretmenliği Programı özel yetenek sınavı ve YÖDAK sınavı birleşik puanlama sistemindedir. Türkiye ve KKTC dışından gelecek öğrenciler içinde ön koşul, YGS veya YÖS sınavlarının puan türlerinin herhangi birinden, ÖSYM’nin belirlediği baraj puanını veya daha üzerini almak ve Müzik Öğretmenliği Programı özel yetenek sınavından başarılı olmaktır. Ayrıca, çok iyi derecede Türkçe bilmek ön koşuldur.

Eğitim / Öğrenim

Müzik Öğretmenliği Programı, Türkiye Cumhuriyeti Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylı akademik programı, seçkin öğretim üyesi kadrosu, çeşitli ulusal ve uluslararası akademik etkinlikleri ve çağdaş teknolojik olanakları ile, tüm müzik öğretmeni adaylarını bilgi dünyası ile bütünleştirmek için kucak açmaktadır. Ayrıca, bölümümüz öğrencileri, işbirliği anlaşmaları bulunan İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı, CAKA, diğer bazı bölümler, orkestra ve bandolarla kapsamlı çalışmalar yapabilme imkanı da bulmaktadır.

Olanaklar

Programda öğrencilerin toplu derslerinin yapıldığı klimalı, video ve DVD çalar’lı 5 adet derslik, her 3 öğrenciye 1 adet olmak üzere 10 tanesi piyanolu, aynalı çalışma odaları, konserde kullanılmak üzere 1 adet Petrof tam kuyruklu, 2 adet Yamaha yarım kuyruklu piyano, bilgisayar destekli müzik eğitimi için 9 dijital piyano, tepegöz ve projeksiyon bulunan 2 adet derslik ve öğrencilerin derslerinde kullanmaları amacıyla gitarlar, viyolonseller, kemanlar, viyolalar, flüt ve blokflütler, org, akordeonlar, mandolinler, orff çalgıları, perküsyon aletleri, davul ve zil setleri, bando zilleri ve bağlamalar bulunmaktadır.

Kariyer Olanakları

Amacımız, mezunlarımızın, ilk günden iş dünyasına değer yaratacak bir donanımla atılmaları, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti eğitim sistemleri içerisinde etkin ve başarılı olabilecek bir bilgi birikimi ve tecrübeyle yetişmeleridir. Mezunlarımız Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki devlet okullarında ve özel okullarda öğretmen olabilecekleri gibi, üniversite kadrolarında da görev alabileceklerdir. Ayrıca, Kültür Bakanlığı ve Belediyelere bağlı orkestra ve korolarda çalışabilme imkanına sahip olabileceklerdir.

İletişim

Tel: +90 392 630 1467
Faks: +90 392 365 4038
E-posta: fedu@emu.edu.tr
Web: http://fedu.emu.edu.tr​