İçeriğe git

Müzik Öğretmenliği Lisans Programı (Türkçe) (B.A., 4 Yıl)

Müzik Öğretmenliği Yetenek Sınavı

Sınav, 9-10 Eylül 2021 tarihlerinde hem Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) hem de Türkiye Cumhuriyeti uyruklu öğrencilere yönelik, MS Teams üzerinden çevrim içi (online) olarak gerçekleştirilecek. Türkiye Cumhuriyeti uyruklu öğrencilerin özel yetenek sınavına girebilmeleri için, Temel Yeterlilik Testi’nden (TYT) en düşük 800 bininci başarı sırasına sahip olması gerekiyor.

Yetenek sınavında adaylardan tek, iki, üç ve dört ses duyma, ezgi ve ritim tekrarı, İstiklal Marşı ve kendi seçecekleri bir şarkıyı söyleme, çaldığı bir çalgı ile istediği parçaları seslendirmeleri istenecek.

Sınava başvurular KKTC vatandaşları için 0392 630 1982/1420 numaralı telefonlardan ya da cemil.tugcan@emu.edu.tr e-mail adresinden yapılabilir. Türkiye vatandaşı öğrenciler için ise başvurular DAÜ Türkiye Tanıtım Bürolarına telefon ve e-posta aracılığıyla ya da yüz yüze yapılabiliyor.

Bölümümüz hakkında daha detaylı bilgi için web sitemizi http://fedu.emu.edu.tr ziyaret edebilir, Bilgi Talep Formu'nu doldurabilir veya 0392 630 19 82 numaralı telefonu arayarak bize ulaşabilirsiniz.

2021 YKS Kontenjanları

Program Adı

2021 Kontenjanı

MÜZİK ÖĞRETMENLİĞİ (Türkçe) (Ücretli)

7

MÜZİK ÖĞRETMENLİĞİ (Türkçe) (%100 Burslu)

9

Program Hakkında

Amacı özel yetenek sınavıyla bilgi ve becerileri saptanarak programa kabul edilen öğrencileri, bilimsel esasa dayalı bir müzik eğitiminden geçirerek evrensel normlara uygun donanıma sahip müzik öğretmenleri olarak yetiştirmektir. Hedef; topluma katılımcı ve uygulamalı bir eğitim yoluyla, bilimsel düşünen, evrensel müzik kültürünü özümsemiş müzik öğretmenleri kazandırmaktır. Gelişen bilgi ve teknoloji ile geliştirilecek materyallerin kullanıldığı dersler aracılığıyla; bilgiye nasıl ulaşacağını bilen, teknolojiyi tanıyan ve kullanan, en yeni öğretim tekniklerini sınıf ortamında uygulayabilen, yaratıcı, kültürlü, kişilikli genç öğretmenlerin yetiştirilmesini hedefleyen Müzik Öğretmenliği Lisans Programı 4 yıllıktır ve eğitim dili Türkçe'dir.

Genel Bilgi

Özel yetenek sınavına girebilmenin ön koşulu, T.C. uyruklu adayların, Yükseköğretime Geçiş Sınavı puan türlerinin herhangi bir dalından ÖSYM'nin belirlediği baraj puanını veya daha üzerini almaktır. Böylece, Müzik Öğretmenliği Programının düzenlediği özel yetenek sınavına girme hakkı kazanılır. KKTC uyruklu adaylar ise Müzik Öğretmenliği Programı özel yetenek sınavı ve ayrıca DAÜ giriş sınavında başarılı olma kriterini yerine getirmelidir. Müzik Öğretmenliği Programı özel yetenek sınavı ve DAÜ giriş sınavı birleşik puanlama sistemindedir. Türkiye ve KKTC dışından gelecek öğrencilere uygulanacak koşullara Undergraduate Admission linkinden ulaşılabilir. Türkiye ve KKTC dışından gelecek öğrenciler için çok iyi derecede Türkçe bilmek ön koşuldur.

Eğitim / Öğrenim

Müzik Öğretmenliği Programı, Türkiye Cumhuriyeti Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylı akademik programı, seçkin öğretim üyesi kadrosu, çeşitli ulusal ve uluslararası akademik etkinlikleri ve çağdaş teknolojik olanakları ile, tüm müzik öğretmeni adaylarını bilgi dünyası ile bütünleştirmek için kucak açmaktadır. Ayrıca, bölümümüz öğrencileri, işbirliği anlaşmaları bulunan değerli üniversiteler ve bazı kurum/kuruluşlarla, orkestra ve bandoları ile kapsamlı çalışmalar yapabilme imkanı da bulmaktadır.

Olanaklar

Bölümümüzde öğrencilerin toplu derslerinin yapıldığı video ve DVD çalarlı, klimalı, projektöre sahip derslikler, piyanolu, aynalı çalışma odaları, tam ve yarım kuyruklu piyanolar, bilgisayar destekli müzik eğitimi için dijital piyanolar ve öğrencilerin derslerinde kullanmaları amacıyla gitar, keman, viyola, viyolonsel, flüt ve blokflütler, org, akordeon, mandolin, orff çalgıları, perküsyon aletleri, davul ve zil setleri, bando zilleri ve bağlamalar bulunmaktadır.

Kariyer Olanakları

Amacımız, mezunlarımızın, çalışma yaşamlarına ilk günden değer yaratacak bir donanımla atılmaları, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti eğitim sistemleri içerisinde etkin ve başarılı olabilecek bir bilgi birikimi ve tecrübeyle yetişmeleridir. Mezunlarımız Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki devlet okullarında ve özel okullarda öğretmen, müzik eğitimi verilen özel kurs, dersane ve kuruluşlarda eğitmen olabilir, belediye, diğer kamu kurumlan ve özel kuruluşlar kültür-sanat birimlerinde ve lisans üstü eğitimlerine devam ederek üniversite kadrolarında görev alabilirler

İletişim

Tel: +90 392 630 1982
Faks: +90 392 365 4038
E-posta: fedu@emu.edu.tr
Web: http://fedu.emu.edu.tr​