İçeriğe git

Yabancı Diller Eğitimi Bölümü

Yabancı Diller Eğitimi Bölümü

Misyonumuz

Eğitim Fakültesi’nin kurucu bölümü olan Yabancı Diller Eğitimi Bölümü bugüne kadar, 14 farklı ülkeden 1000’in üzerinde Lisans, Master ve Doktora mezun vermenin haklı gururunu yaşamaktadır. Şubat 2014’de İngiliz Dili Eğitimi Bölümü’nün lisans programı AQAS (Agency for Quality Assurance through Accreditation of Study Programs, Koln, Almanya) tarafından akredite oldu.

Yabancı Diller Eğitimi Bölümü’nün misyonu nitelikli İngilizce öğretmenleri yetiştirmektir. Gerekli kuramsal bilgi, beceri ve stratejilerle donatılarak çağdaş standartlara uygun bir şekilde yetiştirilecek geleceğin İngilizce öğretmenleri, hem yerel hem de uluslararası bağlamda yabancı dil eğitiminin iyileştirilmesine katkı koyacaklardır.

Bölümümüzün mezunları bilgi birikimleri, yaratıcılıkları, yenilikçi ve özgür profesyonel yaklaşımlarıyla,dil eğitimi veya benzer iş alanlarında karşılaşacakları olası zorlukları göğüsleyecek nitelikte olacaklardır.

Yönetim

Bölüm Başkanı:
Yrd. Doç. Dr. FATOŞ EROZAN

Bölüm İmkanları

Yabancı Diller Eğitimi Bölümü, seçkin öğretim üyesi kadrosu, çeşitli ulusal ve uluslararası akademik faaliyetleri, teknolojik donanımı ve olanakları ile öğrencilerine dünyadaki çağdaş eğitim sistemine uygun eğitim sunmaktadır. Bölüm, DAÜ üniversite öncesi eğitim kurumları ve Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile işbirliği içerisinde öğretmen adaylarına okul deneyimi olanakları sağlamaktadır. Ayrıca, bölüm çok amaçlı kütüphanesi sayesinde öğrencilere bireysel çalışma ve araştırmalarında zengin kaynaklara ulaşabilecekleri bir ortam sunmaktadır. Bunlara ek olarak, bölüm tarafından düzenlenen seminer ve atölye çalışmaları ile öğrencilerin akademik bilgilerinin geliştirilmesine katkı konmakta, öğrencilere yurtdışındaki yaz okulları ve lisansüstü eğitim konularında bilgi verilmekte ve çeşitli sosyal aktivitelerle birbirleriyle kaynaşmalarına olanak sağlanmaktadır.

Akreditasyonlar

AQAS: Agency for Quality Assurance through Accreditation of Study Programs
http://www.aqas.de
Akredite Edilmiş Programlar: İngilizce Öğretmenliği (B.A.)

Eğitimde Farklılık

Yabancı Diller Eğitimi Bölümü kuramsal bilgiyle deneyimi birleştiren bir yaklaşımla öğretmen yetiştirmektedir. Sunulmakta olan dil eğitimi, katılımcılık ve etkileşime dayalı dersler yanında, sınıf içi ve sınıf dışında uygulanan bireysel ve grup çalışmalarıyla desteklenmektedir.

Yabancı Diller Eğitimi Bölümü’nün müfredatı öğrencilerin dil yetilerini ve becerilerini artırmayı, ve onlara etkin öğretim yöntemleri, teknikleri ve stratejilerinden oluşan uygulanabilir bir donanım kazandırmayı amaçlamaktadır. Kuramsal bilgi, deneyim ve üst düzeydeki dil becerileriyle donatılmış öğretmen adayları sınıf içinde veya benzer koşullara haiz ortamlardaki görevlerini etkin bir biçimde yerine getireceklerdir. Öğretmen adayları problem çözme ve farklı özelliklere sahip öğrencilere nasıl yaklaşacakları konusundaki becerileri sayesinde meslek hayatlarında başarılı olacaklardır.

Kariyer Olanakları

Mezunlarımız, Yabancı Diller Eğitimi Bölümü’nün sunduğu kaliteli eğitim sayesinde işe girmek için önkoşul olan sınavlarda üstün başarı göstermekte ve meslek hayatlarında ve ilgili çalışmalarında tercih edilmekte ve iyi yerlere gelmektedirler. Mezunlarımız hem Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı her kademede hem de özel kurum ya da kuruluşlarda görev alabilmektedirler. Ayrıca, gerekli kriterleri yerine getiren mezunlar gerek bölümümüzde gerekse yurtdışında lisansüstü eğitimlerine devam edebilmektedirler. Bu da onların rekabet şanslarını artırmakta ve onlara daha iyi iş olanakları sağlamaktadır. Mezunlarımız çeşitli kamu veya özel kurumda çevirmen, iletişim uzmanı ve öğretim danışmanı olarak da görev alabilmektedirler.

İletişim

Adres:
Yabancı Diller Eğitimi Bölümü
Yabancı Diller Eğitimi Bölümü, Socrates Caddesi
Doğu Akdeniz Üniversitesi
Gazimağusa, Kuzey Kıbrıs
Mersin 10 Turkey

Tel: +90 392 630 1467
Faks: +90 392 630 4038
E-posta: fedu@emu.edu.tr
Web: http://fedu.emu.edu.tr