İçeriğe git

DAÜ Fizik Doktora Öğrencisinin Hawking Işımasıyla İlgili Makalesi Yayınlandı

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Fen ve Edebiyat Fakültesi, Fizik Bölümü doktora öğrencilerinden Ali Övgün, Amerika’nın kuramsal fizik alanında önemli dergilerinden olan ve 1968 yılından itibaren makale kabul eden  International Journal of Theoretical Physics, Springer dergisinde yalnız başına yazdığı ‘Entangled Particles Tunneling From a Schwarzschild Black Hole immersed in an Electromagnetic Universe with GUP’ (DOI: 10.1007/s10773-016-2923-0 ) başlıklı makalesini yayınladı.

Övgün’ün, doktora eğitiminin üçüncü senesinde olan birisi olarak toplamda 15 yayınının olması (bunlardan 8’i SCI İndeksli dergilerde yayınlanmış, diğer 7’si ise SCI İndeksli dergilerde hakem kontrolünde yayınlanmayı bekliyor) gerek DAÜ gerekse akademik alanda büyük bir başarı  olarak değerlendiriliyor. Her yayınlanan makalenin ülkeye ve ünversiteye ekstra puan kazandırdığını hatırlatan Övgün, yapılan yayınların aynı zamanda DAÜ’nün kalitesinin birer ürünü olduğunu da ifade etti. Buradaki başarısında danışmanı Prof. Dr. Mustafa Halilsoy`un ve Doç. Dr. İzzet Sakallı`nın desteklerinin de etkisi olduğunu belirten Övgün, çalışması hakkında da bilgiler verdi.

Söz konusu çalışmada donanımlı iki parçacığın elektromanyetik bir evrende bulunan bir karadelikten tünelleme yaparak yaydığı Hawking ışımasını incelediğini belirten Övgün, kuantum yerçekimi etkilerinin bu hawking ışımasına nasıl etki yapacağını gösterdiğini belirtiyor. Bilindiği üzere Hawking ışıması gerek kara deliklerin gerekse daha önce Doç. Dr. İzzet Sakallı’yla yaptıkları çalışmalarında da gösterdikleri gibi solucan deliklerinden de bir ışıma gelmesine verilen isimdir. Kuantum alan kuramının genel görelilik ile beraberce uygulanması sonucu ortaya çıkmış bir olgudur. Ünlü İngiliz bilim adamı Stephen Hawking 1975 yılında yayınlanan makalesinde kara deliklerin parçacık yaydığını ve bu sayede kütle kaybettiğini ifade etmiştir. Genel görelilik kuramına göre kara delikler sadece parçacıkları yutarlar ve kesinlikle hiçbirşey, ışık bile kara deliklerden kurtulamaz; çünkü normal şartlarda çok yüksek bir kütle çekim gücü vardır ve etrafındaki tüm maddeyi yutarlar, yani kara delikler küçülemezler. Hawking Işınımı bir çeşit termal radyasyonun açığa çıkmasıdır, fakat günümüz teknolojisiyle bu değişikliği gözleyemeyiz. Çünkü çok küçük enerjide ışınımlardır.

Bu bağlamda Hawking’in bulduğu sonuç 40 sene geçmesine rağmen halen daha çok şaşırtıcıdır ve üzerinde on binlerce makale yazılmış bir konudur. Özellikle geçtiğimiz günlerde Hawking’in bu konu üzerinde diğer 2 meslektaşıyla yeni yazmış oluğu makalenin deneysel olarak kanıtlanırsa ona Nobel Fizik ödülünü getirebileceğine inanılıyor.