İçeriğe git

DAÜ, Nature Index 2020 Sıralamasında Tüm Adanın Birincisi

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ), Nature Index'in 2020 üniversiteler sıralamasının Fiziksel Bilimler kategorisinde Kuzey ve Güney Kıbrıs’ın en iyi üniversitesi oldu.

DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi, böylece son beş yılda Nature Index’de önemli başarılara imza koymuş oldu. Nature Index, dünyanın en saygın 82 akademik dergisinde yayımlanan Tıp, Sağlık, Kimya, Fiziksel Bilimler, Dünya ve Çevre Bilimleri ile ilgili makaleleri tarayarak aylık ve yıllık başarı sıralamalarını yapıyor.

Elde edilen başarıda DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi çatısı altında yer alan Fizik ve Biyolojik Bilimler Bölümleri'nin çok büyük katkısı olduğuna dikkat çeken DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Özarslan, prestijli akademik dergilerde yayımlanan 8 üst düzey bilimsel makalenin 6'sının Fizik Bölümü, 2’sinin ise Biyolojik Bilimler Bölümü öğretim üyeleri tarafından yapıldığını belirtti. Prof. Dr. Özarslan, Fen ve Edebiyat Fakültesi’nin başarılarının her yıl artarak devam ettiğini ve bu sonuçların fakültenin stratejik planının bir parçası olduğuna ve kaliteden ödün vermeden eğitim, öğretim ve araştırma çalışmalarına devam edildiğini vurguladı.

DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi, Fizik Bölümü'nün, adanın tamamında en yüksek puanı elde ettiğini ve birinci sırada yer aldığını belirten Fizik ve Kimya Bölümleri Başkanı Prof. Dr. İzzet Sakallı ise elde edilen başarının özelde bölümün genelde fakültenin ve DAÜ’nün misyon ve vizyonunu yansıttığının altını çizdi.

DAÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi, Fizik ve Biyolojik Bilimler Bölümleri öğretim üyeleri tarafından yapılan yayınlara https://www.natureindex.com/country-outputs/Cyprus adresinden ulaşılabilir.