İçeriğe git

DAÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Ulaş Dağlı’dan Dünya Müzeler Haftası Mesajı

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Ulaş Dağlı, 18 Mayıs Dünya Müzeler Günü ve Haftası dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Prof. Dr. Dağlı, “Müzeler Ülkelerin Toplumsal Hafızalarıdır!” başlıklı yazısında şu ifadelere yer verdi:

“Müzeler, teması ne olursa olsun geçmişi günümüze taşıyan ölümsüz hafızalardır. Geçmiş ile ilgili bilgi sunan bu binalar toplumsal hafızayı oluşturmaktadır. İçinde bulunduğumuz çağın ve coğrafyanın bize dayattığı hızlı değişim ve geçmişi unutturma olgusu, müzelerin önemini bir kere daha ortaya koymaktadır.

Çağdaş Müzeler belli bir tema üzerinden, sistematik bir kurgu ile ele alınarak gerçekleştirilmektedir. Sadece ürünün sergilenmesi üzerine odaklanmamakta; araştırma, eğitim, keyif alma amacına yönelik yapılmış yerler olma özelliğini de taşımaktadır.  Ayrıca insanların sosyalleşeceği, tüm yaş gruplarının eğlenerek öğrenebileceği kamusal mekanlar durumundadır. Müzeler, sergilenen ürünleri kapalı vitrinler içinde saklama ve hakkında sadece küçük bir bilgi verme yerine, 5 duyuyla algılatmayı sağlamaktadır. Sergilenen ürün aslında bir amaç değil araçtır; ve arkasındaki hikayeler önemlidir. Sergilenen ürün üzerinden toplumun siyasi tarihi gibi okumalar söz konusudur. Müzelerin sürekli kendilerini yenilemesi bir diğer özelliktir. Çağdaş ve güncel taleplere hitap edecek şekilde sürekliliğe imkan vermesi önemlidir.

DAÜ Mimarlık Fakültesi olarak bugüne kadar kentlerimizi ileriye taşıma vizyonu ile gerek kentsel ölçekte olsun, gerek bina ölçeğinde olsun sayısız proje geliştirmiş bulunmaktayız. Farklı temalara ait Çağdaş Müze projeleri de bunlar arasında yer almaktadır.

İşte bu anlamda; evrensel normlara hitap eden çağdaş bir müzenin kentlerimize kazandırılmasının zamanın geldiğine inancımızla Eski Eserler ve Müzeler Dairesi ile iş birliğine hazır olduğumuzu iletir; Dünya Müzeler Günümüzü kutlarız.”