İçeriğe git

Uluslararası Ex-Libris Yarışma Jürisi DAÜ’de Gerçekleşti

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İletişim Fakültesi, Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümü ile Polonya’nın Silesia Üniversitesi iş birliğinde düzenlenen Uluslararası Ex-libris Yarışması’nın jüri değerlendirmesi 1 Kasım 2019 tarihinde gerçekleşti. Yoğun bir katılımın olduğu yarışmada 35 farklı ülkeden 200 sanatçının 600 ex-libris çalışması uluslararası jüri tarafından değerlendirildi.

Değerlendirme sonucuna göre “Spirit” konulu birincilik özel ödülü Anna Trojanowska (Polonya), diğer birincilik ödülü Xingting Li (Çin), ikincilik ödülü Ozan Uyanık (Türkiye), üçüncülük ödülü ise Xin Yi Hong (Çin) olarak belirlendi.

Jüri ayrıca Alperen Güldü (Türkiye), Christine Deboosere (Belçika), Alexsandra Hachula (Polanya), Murat Ertürk (Türkiye), Olexandra Kalinska (Ukrayna), Jiang Lu (Çin), Shaghayegh Ghasemzadeh (İran), Tezcan Bahar’ı (Türkiye) mansiyon ödülüne layık gördü. 

1 Kasım 2019’da DAÜ Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümü, Sergi Platformu’nda gerçekleştirilen değerlendirme jürisinde DAÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam, Belçikalı ünlü sanatçı ve aynı zamanda DAÜ Rektörlük Sanat Danışmanı Prof. Martin R. Baeyens, Türkiye Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi, Çizgi Film ve Animasyon Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hasip Pektaş, Silesia Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Krzysztof Marek Bak ve DAÜ Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Senih Çavuşoğlu yer aldı.

220 eserin de sergilenmeye değer bulunduğu söz konusu yarışma sergisi Ocak 2020’de Polonya Silesia Üniversitesi’nde basılı bir katalogla izleyici karşısına çıkacak. Sergi daha sonra Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde izleyicilerle buluşacak.