İçeriğe git

DAÜ Times Higher Education Dünya Üniversiteler Sıralaması’nda 601-800 Bandında Yer Aldı

Dünyada yaygın referans gösterilen üniversite sıralamalarının yayıncısı olan ve İngiltere’de yayınlanan Times Higher Education (THE), dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasını açıkladı. 108 ülkeden 1,904 üniversitenin sıralamaya girme başarısını gösterdiği sonuçlara göre, Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) dünyada 601-800 bandında yer aldı. THE Dünya Üniversiteler Sıralaması’nda birinci sırayı Oxford Üniversitesi elde ederken, ikinci sırayı Stanford Üniversitesi, üçüncü sırayı ise Massachusetts Institute of Technology aldı.

DAÜ KKTC’de 1.,Türkiye’de 3. Sırada

2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre; %94.65’lik yerleşme oranı ile Türkiye Cumhuriyeti’nden kuruluşundan bu yana elde ettiği en yüksek öğrenci yerleşme sayısını yakalayan DAÜ, THE Dünya Üniversiteler Sıralaması’na girme başarısını gösteren Türkiye üniversiteleri arasında en yüksek üçüncü bantta yer aldı. Toplamda 77 Türkiye üniversitesinin yer aldığı listede; Koç Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve Sabancı Üniversitesi 351-400 bandında yer alarak ilk sırayı paylaşırken, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) 501-600 bandında yer alarak ikinci sırayı elde etti. DAÜ 601-800 bandında üçüncü sırada yer aldı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden (KKTC) listeye yalnızca iki üniversite girerken DAÜ her zaman olduğu gibi yine 1. sırada yer aldı.

Araştırma Kalitesinde Öncülük Ediyor

THE verilerine göre DAÜ araştırma kalitesi ve uluslararası görünümde ön plana çıkıyor. Araştırma kalitesinde dünyanın en iyi 466’ncı üniversitesi olarak açıklanan DAÜ, uluslararası görünümde dünyanın en iyi 322'nci üniversitesi oldu. 100’ün üzerinde ülkeden 17 bine yakın öğrencinin kaliteli eğitim almakta olduğu DAÜ’de 35 farklı ülkeden akademik personel hizmet veriyor. DAÜ Round University Ranking (RUR) dünya üniversiteler sıralamasında da uluslararası öğrenci çeşitliliği alanında 99.417 puanla dünya 8’incisi olmuştu.