İçeriğe git

DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi, Protez Ortez ve Biyomekanik Merkezi İle KKTC Sağlık Bakanlığı Arasında Önemli İş Birliği

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesinde hizmet veren Protez Ortez ve Biyomekanik Merkezi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Sağlık Bakanlığı arasında protez ortez uygulamalarının devlet tarafından karşılanmasına yönelik yapılan sözleşme yenilendi. 2010 yılında hasta kabulüne başlayan merkezde uzuv kaybı yaşayan hastalar için protez uygulamalarının yanı sıra, fiziksel engeli bulunan çocuk ve yetişkin bireyler için ortopedik cihaz uygulamaları ve rehabilitasyonu uzman bir ekip tarafından yapılıyor.

“Hastalar İçin Çok Önemli Bir Hizmet”

Protez ortez ihtiyacı olan kişilerin kurul raporu ile başvurmaları halinde cihazların ödemesinin devlet tarafından karşılandığını belirten DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehtap Malkoç, bunun hastalar için çok önemli bir hizmet olduğunu belirtti. Önceden benzer hizmetleri almak için Türkiye’ye gitmek zorunda kalan hastaların cihaz uygulamaları ve rehabilitasyon süreçlerinin burada takip edilmesinin önemli bir avantaj olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Malkoç, bu hizmetin devam edeceği müjdesini verdi.

En Sık Verilen Hizmetler

Protez Ortez ve Biyomekanik Merkezi Başkanı Doç. Dr. Yasin Yurt, merkezde en sık verilen hizmetlerin ortopedik, nörolojik veya diyabetik ayak problemlerinde analiz ve tabanlık uygulamaları, skolyozlu bireylerde korse ve Schroth egzersiz yaklaşımları, uzuv kaybı olan bireylerde teknolojik protez uygulamaları, çocuk ve yetişkin nörolojik hastalıklarda ortopedik cihaz ve ayakkabı uygulamaları olarak öne çıktığını bildirdi. Merkezin Türkiye ve diğer ülkelerin önde gelen kuruluşlarıyla yaptığı iş birlikleri sayesinde yapılan uygulamaların yüksek standartlarda ve bilimsel olması sağlanıyor.