İçeriğe git

DAÜ Animasyon ve Oyun Tasarımı Alanında Öğrenci Yetiştirecek

DAÜ Animasyon ve Oyun Tasarımı Alanında Öğrenci Yetiştirecek

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İletişim Fakültesi bünyesinde yeni açılan Animasyon ve Oyun Tasarımı Lisans Programı, 2016 – 2017 Akademik Yılı Güz Dönemi’nde eğitime başlıyor.

Bölüm, dijital teknolojilerin günlük hayatımıza girmesiyle, popülerliğini iyice artıran animasyon ve oyun tasarımı ile ilgili, sektörde ihtiyaç duyulan teknik ve teorik bilgileri, en etkin şekilde öğrencilerine aktarmayı hedefliyor.

Animasyon ve Oyun Tasarımı Bölümü, öğrencilerinin dünya standartlarında iki ve üç boyutlu çizgi film ve dijital oyunlar üretmesini sağlayacak gelişmiş teknolojik olanakları ile şimdiden dikkat çekiyor.

Bölümde son teknoloji ile donatılmış Mac ve PC tabanlı bilgisayar laboratuvarlarına ek olarak, özellikle Hollywood filmlerinde sıklıkla kullanılan ve gerçekçi insan animasyonları yaratmaya yardımcı olan bir adet de hareket yakalama (motion capture) stüdyosu bulunuyor. Bölümde, ayrıca, televizyon ve film sektörlerinde yine sıklıkla kullanılan tam donanımlı bir yeşil ekran stüdyosuna ek olarak tam donanımlı bir profesyonel fotoğraf görüntüleme stüdyosu öğrencilerin kullanımına sunuluyor. Bu zengin altyapı sayesinde, öğrencilerin animasyon ve oyun tasarımı üretimi ile ilgili tüm taleplerini karşılayabilecek profesyonel bir ortam hazırlanmış durumda.

Program müfredatında bulunan 2 ve 3 boyutlu modelleme ve animasyon, karakter ve mekan tasarımı, oyun konsept geliştirme ve oyun teknolojileri derslerine ek olarak, ses tasarımı, geleneksel çizim, illüstrasyon ve temel sanat konuları üzerine de dersler verilecek. Teorik ve uygulamaya dayalı bir eğitimin ön planda olacağı söz konusu programda öğrenciler, animasyon ve oyun tasarımı alanındaki önemli kavramlar hakkında bilgi sahibi olarak, seçtikleri alanda edindikleri bilgileri uygulamalarını sağlayacak becerilerle de donanmış olacak.

Animasyon ve Oyun Tasarımı Bölümü’nden mezun olacak öğrenciler, animasyon ve oyun tasarımı firmaları, reklam ajansları, prodüksiyon şirketleri ve televizyon kanallarında, animatör, karakter tasarımcısı, arayüz tasarımcısı, ve görsel efekt tasarımcısı olarak çalışabilecekler. Mezunlar, ayrıca, animasyon ve oyun tasarım alanında kendi prodüksiyon şirketlerini kurarak küresel pazarda yerlerini alabilecek.