İçeriğe git

DAÜ Öğrencisinin Çalışması "Distopya" Kitabında Yayımlandı

DAÜ Öğrencisinin Çalışması "Distopya" Kitabında Yayımlandı

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İletişim Fakültesi, Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Yüksek Lisans öğrencisi Farrukh Safarzade’nin “Maraş:Umut” isimli çalışması İngiltere’de basımı gerçekleşen Distopya (Dystopia) kitabında yayımlandı.

Farrukh Safarzade’nin, Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Başkan Vekili Doç. Dr. Senih Çavuşoğlu tarafından yürütülen yüksek lisans dersi Atölye Çalışması-II kapsamında hazırladığı “Maraş: Umut” konulu eser 30’dan fazla dijital illüstrasyon sanatçısının eserlerinin yer aldığı “Distopya” kitabında yayımlandı. İnsanlığın şiddet içeren ve zorluklarla dolu dünyalara olan yüksek ilgisinin nedenlerini araştıran kitap 'Açlık Oyunları' isimli filmin yeni versiyonlarının bu ilgi ve takıntıyı nasıl artırdığını inceliyor. Kitapta yer alan fantastik tarzdaki çalışmalar yüksek teknolojiyle düşük yaşam şeklinde özetlenen “siberpunk” tarzı ile insanların kameralar tarafından sürekli izlenildiği distopik dünyaları ele alıyor.

“DAÜ’de öğrencilere becerilerini göstermeleri ve geliştirmeleri için ciddi şanslar veriliyor”

“Maraş: Umut” konulu projesinin barış temalı olduğunu vurgulayan Safarzade, Kuzey Kıbrıs’a geldikten sonra terkedilmiş bölgelerden etkilendiğini ve Kıbrıs tarihinden esinlendiğini belirtti. Projesinin yeni nesili temsil ettiğini dile getiren Safarzade, ayrıca karanlıktan aydınlığa yürüyüşü ve yeni bir dünya ile çözümü işaret ettiğini kaydetti. DAÜ’de eğitim almaktan dolayı duyduğu memnuniyeti ifade eden Safarzade, öğretim üyelerinin öğrencilere becerilerini göstermeleri ve geliştirmeleri için ciddi şanslar verdiklerini özellikle vurguladı. DAÜ’ye  geldikten sonra arkadaşları ve öğretim elemanlarıyla görüş alışverişleri gerçekleştirdiklerini ve yeni vizyon ile beceriler kazandığını dile getirdi. DAÜ’nün alt yapı olanaklarının güçlü olduğunu ifade eden Safarzade, öğrencilere alanlarında çalışma özgürlüğünün sağlandığını ve bunun çok önemli bir detay olduğunu da sözlerine ekledi.