İçeriğe git

DAÜ İletişim Fakültesi Wilbert Skip Norman’ı Andı

DAÜ İletişim Fakültesi Wilbert Skip Norman’ı Andı

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İletişim Fakültesi 18 Mart 2015 tarihinde yaşama gözlerini yuman, fakültenin eski öğretim üyelerinden, fotoğraf sanatçısı ve film yönetmeni Wilbert Skip Norman için bir anma töreni düzenledi.

DAÜ İletişim Fakültesi’nde uzun yıllar görev yapan ve vasiyeti üzerine külleri Kuzey Kıbrıs’ta denize dökülen Skip Norman için düzenlenen törende, mesai arkadaşları ve eski öğrencileri Norman ile ilgili anılarını paylaştılar.

Vasiyeti üzerine Norman’ın küllerini ABD’den alarak Kuzey Kıbrıs’a getiren fotoğraf sanatçısı ve DAÜ İletişim Fakültesi öğretim görevlisi İsmail Gökçe, “Şunu bilmenizi istiyorum. Kıbrıs’ı çok sevdi. Her zaman ‘Benim küllerimi Kıbrıs’ta denize dökün’ derdi. Ben bu vasiyetini yerine getirmek için gittim, küllerini aldım ama onun benden önce Kıbrıs’a geldiğine inanıyorum. 8 Nisan’da dünyada ilk kez bir siyah flamingo görülmüş ve bu flamingo Kıbrıs’ta görülmüş. O flamingonun o olduğunu düşünmek istiyorum” dedi. Norman’ın yüzünde bir gülümsemeyle hayattan ayrıldığını anlatan Gökçe, “Benden önce o buraya zaten geldi. Mutludur umarım, hep burada olmak isterdi” diye konuştu.

Skip Norman’ın eski öğrencilerinden olan Emre Oskay, “Çok güzel bir insan. Onun burada olduğuna inanıyorum. Onu çok özleyeceğiz, çok iyi bir insandı” derken eski mesai arkadaşlarından Serra İnci Çelebi de, “O olduğu gibi görünen, göründüğü gibi olan, en temiz haliyle kalabilen insanlardandı. Peki, onu gerçekten kaybettik mi? Ölüm her canlının yaşaması gereken bir son. Beden bir giysiden başka bir şey değil. Skip, giysisini bırakarak nuruyla ışığıyla aramızdan ayrıldı” diye konuştu.

Fakülteye gaz maskesiyle gelmişti

Skip Norman ile kardeş gibi olduklarını anlatan DAÜ İletişim Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Tuğrul İlter de Norman ile ilgili bir anısını paylaştı. Geçmişte fakültede sigara içildiğini anlatan İlter, Norman’ın bunu protesto etmek için bir gün okula gaz maskesiyle geldiğini ifade etti. İlter, “Ben kardeşimi kaybettim” diye konuştu.

DAÜ İletişim Fakültesi’nin eski dekanlarından Prof. Dr. Süleyman İrvan da, “Bir gün Skip’in odama gaz maskesiyle birlikte daldığını hatırlıyorum. O zaman sigara içiyordum. Skip gelince sigaraları saklardım. DAÜ’ye çok katkısı olduğunu düşünüyorum” dedi.

Anma töreninden sonra, Wilbert Skip Norman’ın adı verilen DAÜ İletişim Fakültesi Fotoğraf Stüdyosu’nun açılışı yapıldı.