İçeriğe git

DAÜ 3. Fone Film Festivali'nde Ödüller Sahiplerini Buldu

DAÜ 3. Fone Film Festivali'nde Ödüller Sahiplerini Buldu

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema (RTVS) Bölümü tarafından 2012 yılında ilki düzenlenen Fone Film Festivali’nin üçüncüsü DAÜ İletişim Fakültesi’nde yapılan ödül töreniyle sona erdi.

Uluslararası Yarışma Kategorisi jürisi üç filme mansiyon verdi: Elvan Toprak’tan Yusuf; İbrahim Eren’den Cızırtı; Mutaz Qanabita’dan Beauty of the Sea (Denizin Güzelliği). Jüri, üçüncülük ödülünü iki film arasında paylaştırdığını açıkladı: Soner Sert’in yönettiği Burdayım Burdayım; Onur Çınar’ın yönettiği We are Watching. Deniz Özden’in yönettiği Bir Maç Günlüğü filmi ikinciliğe layık görülürken, birinciliği Soner Sert’in yönettiği Ses filmi aldı.

Lise kategorisindeki yarışmasındaysa birincilik ödülünü Oğuzhan Çakmak ve Bedirhan Atlıhan’ın yönettiği Darağacı filmi kazandı. İkinciliği Zeynep Naz Ercan’ın Döngü filmi; üçüncülüğü ise Yusuf Faruk Tunç’un Komşu filmi  aldı.

Fone Film Festivali’nin bu yılki teması “Benim Meselem”di. Üç yıldır HALKBANK sponsorluğunda gerçekleştirilen festivalin uluslararası kategorisinde, birincilik ödülü 4000 TL; ikincilik ödülü 2500 TL ve üçüncülük ise 1500 TL olarak açıklanmıştı. Lise kategorisinde ise biriniciye 2000 TL, ikinciye 1500 TL üçüncüye ise 1000 TL para ödülü verildi.

Bu yıl daha çok film yarıştı!

DAÜ RTVS Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hanife Aliefendioğlu, katılım sayısından ve katılımcıların çeşitliliğinden ve başka festivallerde işbirliği yapılmış olmasından çok memnun olduklarını belirtti. Doç. Dr. Aliefendioğlu, üçüncü yaşına gelmiş Fone Film Festivali’nin amacının, Kıbrıs’ın kuzeyinde bir kısa film kültürü oluşturmak, kısa film yapmayı özendirmek olduğunu söyledi. Festival Komitesi’nden, RTVS Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Yetin Arslan, 23’ü lise kategorisinden olmak üzere toplam 100 filmin festivale başvurduğunu, bu yoğun ilginin gelecek yıllarda artarak devam etmesini umduklarını belirtti.

Üçüncü Fone Film Festivali’nde ‘Uluslararası Yarışma Kategorisi’nde ön elemeden geçmiş filmleri Kıbrıs’lı Türk Sinema Yönetmeni Derviş Zaim, sanatçı Anber Onar, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Radyo TV ve Sinema Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Birsel Matara, kısa filmci ve gazeteci Vasvi Çiftçioğlu ile aktivist ve antropolog Olga Demetriou’dan oluşan jüri değerlendirdi. ‘Liselerarası Yarışma Kategorisi’nde yarışan filmler ise, DAÜ İletişim Fakültesi RTVS bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Mashoed Bailie, kısa filmci ve köşe yazarı Elvan Levent ve DAÜ İletişim Fakültesi RTVS Bölümü öğretim görevlisi Ahmet Goran’dan oluşan jüri tarafından değerlendirildi. Festival ile ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki linklerden ulaşılabiliyor.

http://fonefilmfest.emu.edu.tr/

https://www.facebook.com/groups/fonefilmfest

Size Ulaşalım Sorularınızı Cevaplayalım