İçeriğe git

Abhazya Eğitim ve Bilim Bakanı DAÜ'yü Ziyaret Etti

Abhazya Eğitim ve Bilim Bakanı DAÜ'yü Ziyaret Etti

Abhazya Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakanı Kakoba Adgur ve İstanbul yetkili temsilcisi İnar A. Gitsba Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Rektör Vekili Prof. Dr. Necdet Osam’a nezaket ziyareti gerçekleştirdi. Söz konusu görüşme 7 Eylül 2015 Pazartesi günü, saat 10:00’da gerçekleşti.

Eğitim sistemleri hakkında bilgiler veren Bakan Kakoba Adgur, kısıtlı imkanlara sahip olduklarını ve tanıtımın önemli olduğunu ifade ederek bu yönde çalışmalar yaptıklarını vurguladı. Bir devlet üniversitesine sahip olduklarını kaydeden Adgur, DAÜ’de eğitim alan Abhazya’lı öğrencilerle irtibat halinde olduğunu kaydetti. Adgur, öğrenci ve ailelerinden KKTC ve DAÜ hakkında bilgiler aldığını ve öğrencilerin DAÜ’de kaliteli bir eğitim aldıklarını dile getirerek, öğrencilerin burada çok mutlu olduklarını da ifade etti. Abhazya Devlet Üniversitesi hakkında bilgiler veren Adgur, söz konusu üniversitenin Avrupada’ki eğitim sistemine yakın bir eğitim sistemine sahip olduğunu dile getirdi.

Prof. Dr. Necdet Osam ise konuşmasında, DAÜ’nün 122 farklı ülkeden öğrencisinin bulunduğunu ve böylece KKTC’nin eğitim bağlamında dünyanın her yerinde olmayı başardığını kaydetti. DAÜ’nün dünyada saygın bir eğitim sistemine sahip olduğunu kaydeden Prof. Dr. Osam, bu başarının da kaliteli bir eğitim sistemine sahip olunduğunun kanıtı olduğunu ifade etti. Başarı ve kalitenin akreditasyonlar sayesinde sağlandığını kaydeden Prof. Dr. Osam, “Akreditasyonlar, öğrencilerin diplomalarının dünyanın her yerinde geçerli olmasını sağlıyor.” ifadelerini kulandı.

Gerçekleşen ziyaretten ötürü duyduğu memnuniyeti dile gitiren Prof. Dr. Osam, misafirlere günün anısına DAÜ logolu Lefkara işi hediye takdim etti. Ayrıca söz konusu görüşmede DAÜ Halkla İlişkiler ve Basın Müdürü Murat Aktuğralı da hazır bulundu.