İçeriğe git

DAÜ 2020-2021 Akademik Yılı Bahar Dönemi Ön Lisans ve Lisans Mezuniyet Töreni’nde 1,400’e Yakın Mezun Diploma Aldı

DAÜ 2020-2021 Akademik Yılı Bahar Dönemi Ön Lisans ve Lisans Mezuniyet Töreni’nde 1,400’e Yakın Mezun Diploma Aldı

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) 2020 – 2021 Akademik Yılı Bahar Dönemi Ön Lisans ve Lisans Mezuniyet Töreni, 8 Temmuz 2021 Perşembe günü, saat 19:00’da, DAÜ Yasin Düşüner Stadyumu’nda gerçekleştirildi. Törende 1,400’e yakın ön lisans ve lisans mezunu diplomalarını aldı. Törene; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Erhan Arıklı, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Resmiye Eroğlu Canaltay, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, UBP Genel Sekreteri ve Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, Cumhuriyetçi Türk Partisi Milletvekili Erkut Şahali, DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu Başkanı Dr. Erdal Özcenk, DAÜ Rektörü Prof. Dr. Aykut Hocanın, DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu Üyeleri, UKÜ Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı ve DAÜ Eski Rektörü Prof. Dr. Abdullah Öztoprak’ın yanı sıra, ilçe mülki amirleri, akademisyenler, mezunlar ve aileleri katıldı. Her geçen yıl mezun sayısını artıran DAÜ’nün, 2020 – 2021 Akademik Yılı Bahar Dönemi’nde verdiği mezunları ile toplam mezun sayısı 66 bine yaklaşmış oldu.

Pandemi kuralları çerçevesinde gerçekleştirilen tören, DAÜ Senato Üyeleri ve mezunların stadyuma girişi ve aileleri selamlayışı ile başladı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından 2020-2021 Akademik Yılı Bahar Dönemi Ön Lisans ve Lisans Mezunları adına; Eğitim Fakültesi, Müzik Öğretmenliği Bölümü Birincisi Sultan Ayça Sungur ile Bilgisayar ve Teknoloji Yüksekokulu, Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bölümü Birincisi Omid Taghipour birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından Sungur ile Taghipour sembolik ağaç dikimi gerçekleştirildi. Ağaç dikimi sonrasında DAÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Mustafa Kırılmaz, DAÜ Rektörü Prof. Dr. Aykut Hocanın, DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu Başkanı Dr. Erdal Özcenk, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar birer konuşma gerçekleştirdi.

Aykut Hocanın

Törende konuşan DAÜ Rektörü Prof. Dr. Aykut Hocanın, DAÜ’de eğitimini başarıyla tamamlayan mezunları ve ailelerini kutlayarak, “Dünyanın neresinde olursanız olun, hangi mesleği icra ederseniz edin, burada aldığınız kaliteli eğitimin size kazandırdıklarıyla her zaman başarılı olacaksınız. Unutmayın ki DAÜ mezunu olmak sizlere pek çok ayrıcalıklar sağlayacaktır” diye konuştu.

Erdal Özcenk

DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu Başkanı Dr. Erdal Özcenk, konuşmasında mezunları ve ailelerini tebrik ederek, “Sevgili mezunlarımız, artık üniversite eğitimini tamamladınız ve bugünden itibaren yeni bir yolculuğa yelken açacaksınız. Bu yolculukta sevgiyi kalbinizden hiç eksik etmeyiniz. Sizlerin yeni yolculuğunuzda göstereceğiniz başarı bizlerin gururu olacaktır.  Yolunuzun her zaman açık ve başarılarla dolu olmasını diliyor, sizleri sevgi ile kucaklıyorum” diye konuştu.

Olgun Amcaoğlu

KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, yükseköğretim alanının ülke tanıtımı ve ekonomisi için çok önemli olduğuna dikkat çekerek, “DAÜ’nün başını çektiği yükseköğrenimde, bakanlık olarak ülkemizdeki tüm mezunlarımızı kucaklıyoruz. Değerli DAÜ mezunları, burası sizin eviniz. KKTC’nin kapıları her zaman, kalbinin kapılarıyla birlikte sizlere açık olacaktır” şeklinde konuştu.

Ersin Tatar

“DAÜ Ailesi’nin Bir Parçası Olmak Zenginliktir”

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Yeni mezunlarımızı yürekten tebrik etmek istiyorum. Gösterdiğiniz başarıyı kutluyorum. Hiçbir zaman çalışmak, üretmek ve insanlığa katkı koymaktan vazgeçmeyin. Devamlı surette insanlığa hizmet edin. Üniversitenizle ve arkadaşlarınızla irtibatınızı koparmayın. DAÜ ailesinin bir parçası olmak; zenginliktir, ayrıcalıktır ve hayat boyu sizlere destek olacak bir fırsattır. Sizlere başarılar diliyorum” diye konuştu.

53 Farklı Ülkeden 1,608 Mezun

Konuşmaların ardından, pandemi dolayısıyla çevrim içi olarak gerçekleştirilen 2019-2020 Akademik Yılı Bahar Dönemi ve 2020-2021 Akademik Yılı Güz Dönemi mezunlarına sembolik diplomaları takdim edildi. Sonrasında, 1,400’e yakın DAÜ 2020-2021 Akademik Yılı Bahar Dönemi Ön Lisans ve Lisans Mezunu diplomalarına kavuştu. 53 farklı ülkeden toplamda 1,608 ön lisans ve lisans mezununun katıldığı tören, DAÜ Rektörü Prof. Dr. Aykut Hocanın’ın geri sayımı eşliğinde mezunların keplerini havaya atması ve müzik gösterileri ile coşkulu bir şekilde sona erdi.  

Tören, mezuniyete katılamayan öğrenciler için DAÜ’nün sosyal medya hesaplarından (Youtube, Instagram ve Facebook) ve DAÜ TV sosyal medya hesabından tüm dünyadan canlı olarak izlendi. Ayrıca BRT 2 HD, Kıbrıs Genç TV, Kanal T ve Ada TV de töreni canlı olarak yayınladı.

İletişim Numaraları İletişim Numaraları ve İl Merkez Büroları İletişim Formu