İçeriğe git

DAÜ'de Muhteşem Festival

DAÜ'de Muhteşem Festival

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen DAÜ Bahar Festivali`nin 22.’si 18 Mayıs 2016 tarihinde gerçekleştirilen kortej yürüyüşü ile başladı. Bu yıl 18 – 21 Mayıs 2016 tarihlerinde DAÜ Kampüsü`nde, Kuzey Kıbrıs Turkcell ana sponsorluğunda gerçekleştirilen 22. DAÜ Bahar Festivali’nin teması ise “Bütünlük İçinde Çeşitlilik; Çeşitlilik İçinde Bütünlük” olarak belirlendi. Bu tema ile tasarlanan festivalde, her biri birbirinden zengin içerikli birçok sosyal, kültürel ve sportif etkinlik yer alıyor. 

18 Mayıs 2016 Çarşamba günü, saat 17:00’de, Mağusa Gençlik Akademisi önünden başlayıp DAÜ Festival Alanı’nda sona eren kortej birbirinden renkli görüntülere sahne oldu. Kortejde, DAÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Necdet Osam, Rektör Yardımcıları, öğrenci kulüpleri, öğrenci birlikleri, akademik ve yönetsel personel rengarenk bir ortamda festival alanına yürüyerek festivalin açılışını gerçekleştirdiler.

Dilek Sabancı, Necdet Osam

Saat 19:00’da, Festival Alanı’nda, DAÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Necdet Osam, Rektör Yardımcıları ve DAÜ Özel Olimpiyatlar Birleştirme Projesi için ülkeye gelen Özel Olimpiyatlar Türkiye Onursal Başkanı Dr. Dilek Sabancı’nın katılımları ile festivalin resmi açılışı yapıldı. Açılış sonrası Dilek Sabancı’ya Kıbrıs’a özgü yiyecek ikramında bulunuldu. Açılışta ayrıca iki toplumlu folklor gösterisi de yapıldı.

Rachid Taha

İlk Gecenin Konuğu Rachid Taha

Festivalin ilk gecesi Cezayirli sanatçı Rachid Taha konser verdi. Fransızca, İngilizce ve Arapça şarkılardan oluşan bir repertuarla sahne alan Taha, yaklaşık bir buçuk saat sahnede kalarak müzikseverlere keyifli bir konser verdi. Rachid Taha’nın konseri öncesinde ise Zumba Şov, The Consonats konseri, Uluslararası Öğrenci Toplulukları’nın gösterileri, Rookfour+1 konseri ve DJ Ümit Akdeniz’in performansı festivale renk kattı.

Medya Duayenlerinden Panel

Festivalin ilk gün programı kapsamında KKTC basınının güçlü isimleri Süleyman Ergüçlü, Mete Tümerkan ve Rasıh Reşat, Mustafa Afşin Ersoy Salonu’nda, “Çeşitliliğin Güçlenmesinde Medyanın Rolü” konulu bir panele katıldılar. DAÜ İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Metin Ersoy moderatörlüğünde gerçekleşen panelde, toplumdaki siyasi, kültürel ve cinsiyet çeşitliliği, bu alanlarda medyanın demokrasi içerisinde çeşitliliği desteklemekteki rolü, medyada kullanılan dil ve ifadeler, Kıbrıs sorunu ve medya gibi konulara değinildi. 

Gripin

Gripin’den Muhteşem Konser 

19 Mayıs 2016 Perşembe günü çeşitli etkinliklerle devam eden DAÜ Bahar Festivali’nde, saat 22:00’de, DAÜ Stadyumu’nda, Türkiye’nin sevilen gruplarından Gripin sahne alarak muhteşem bir konser verdi. “Sen Gidiyorsun”, “Yalnızlığın Çaresini Bulmuşlar”, “Dalgalandım da Duruldum”, “Muhtemel Aşk” gibi eski ve yeni şarkılarından oluşan bir repertuarla öğrencileri ve halkı coşturan grup, yaklaşık iki saat sahnede kaldı. DAÜ Özel Olimpiyatlar Birleştirme Projesi için Türkiye’den gelen özel çocuklar da konsere katılarak keyifli saatler geçirdiler ve grupla hatıra fotoğrafı çektiler.