İçeriğe git

DAÜ 5. Tanıtım Günleri

DAÜ 5. Tanıtım Günleri

1. Gün

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı’nın işbirliği ile Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) tarafından düzenlenen “Geleneksel DAÜ Tanıtım Günleri” etkinliğinin beşincisi bugün (25 Şubat 2015 Çarşamba) DAÜ Lala Mustafa Paşa Spor Sarayı’nda başladı. Bu yıl 25 – 26 – 27 Şubat 2015 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan “DAÜ Tanıtım Günleri”nin ilk gününe Polat Paşa Lisesi, Karpaz Meslek Lisesi, Doğu Akdeniz Doğa Koleji, Gazimağusa Ticaret Lisesi, Gazimağusa Meslek Lisesi, İskele Bekir Paşa Lisesi, Geçitkale Cumhuriyet Lisesi, İskele Ticaret Lisesi, Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi, Haspolat Meslek Lisesi, Namık Kemal Lisesi, Gazimağusa Türk Maarif Koleji ve Erenköy Lisesi’nden 700 civarında lise son sınıf öğrencisi, rehber öğretmenleri ve okul yetkilileri katıldı.

Üç gün boyunca 09:30 – 12:00 saatleri arasında ziyaret edilecek olan “DAÜ 5. Tanıtım Günleri” kapsamında akademik etkinliklerin yanısıra lise son sınıf öğrencilerinin ilgisini çekecek çeşitli aktiviteler ve ödüllü yarışmalar da yer alıyor. Etkinlikte, lise son sınıf öğrencileri bir taraftan 120 farklı ülkeden 19 bini aşkın öğrencinin eğitim gördüğü DAÜ’deki uluslararası öğrenci profili ve kampüs yaşamını yakından görme fırsatı yakalarken, bir taraftan da mesleki konularda alanında uzman kişiler tarafından hem akademik birimler hem de meslekler ve kariyer planları hakkında bilgilendiriliyorlar.  

Kuzey Kıbrıs Turkcell, Heyday Müzik, Ektam Ltd. sponsorluğunda gerçekleştirilen “DAÜ 5. Tanıtım Günleri” kapsamında 26 Şubat 2015 Perşembe günü Lefkoşa Bölgesi liseleri ve 27 Şubat 2015 Cuma günü Girne ve Güzelyurt Bölgesi liseleri DAÜ’yü ziyaret ederek yakından tanıma fırsatı bulacaklar.

DAÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Osam: “Gurur duyduğumuz bir Üniversitemiz var.”

Etkinliğe katılarak standları gezen DAÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Necdet Osam güzel bir kalabalık yaratıldığını ifade ederek “Çocukların ilgisini çekiyoruz ve umutluyuz. Çok kültürlü bir ortamı yakalamak kolay değildir. Bu bakımdan öğrencilerin kendilerine sunulan bu fırsatı iyi değerlendirmelerinde yarar vardır. Çok kültürlü bir ortamın yanı sıra, bir de dünyada iyi bir noktaya gelmiş bir üniversitedir. Yapacakları tercihlerde bu konuyu dikkate almaları gerekir. Gurur duyduğumuz bir üniversitemiz vardır. Bu gurur da boş bir laftan oluşmuyor. Yılların birikimi, gayreti ve başarının öyküsüdür DAÜ. Lise öğrencilerini iyi bir eğitim almaya davet ediyorum.” şeklinde konuştu.

DAÜ Tanıtım İşlerinden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Amca ise DAÜ’nün dünyanın 120 farklı ülkesinden gelen 19.100 civarı öğrenciyi barındırdığını hatırlatarak, “Tüm dünyaya bu kadar önem vermişken kendi ülkemizin öğrencilerini de unutmuyoruz. Özellikle yerli çocukların yetişmesi için DAÜ’nün uluslararası ortamında yetişip bir dünya insanı olmaları için de en büyük çabayı harcıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı her zaman destek veriyor. Onlara da teşekkür ediyoruz.” dedi.  

2. Gün

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı’nın işbirliği ile Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) tarafından düzenlenen “Geleneksel DAÜ Tanıtım Günleri” etkinliğinin beşincisi devam ediyor. 25 Şubat 2015 Çarşamba günü başlayan etkinlik, 27 Şubat 2015 Cuma günü sona erecek. Etkinliğin ikinci günü olan bugün (26 Şubat 2015 Perşembe) Bülent Ecevit Anadolu Lisesi, Türk Maarif Koleji, Lefkoşa Türk Lisesi, Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi, Güzelyurt Meslek Lisesi, Değirmenlik Lisesi ve TED Koleji’nden 500’ü aşkın lise son sınıf öğrencisi, rehber öğretmenleri ve okul yetkilileri ile DAÜ’yü ziyaret etti.

Etkinlikte, lise son sınıf öğrencileri bir taraftan 120 farklı ülkeden 19 bini aşkın öğrencinin eğitim gördüğü DAÜ’deki uluslararası öğrenci profili ve kampüs yaşamını yakından görme fırsatı yakalarken, bir taraftan da mesleki konularda alanında uzman kişiler tarafından hem akademik birimler hem de meslekler ve kariyer planları hakkında bilgilendiriliyorlar.  

Kuzey Kıbrıs Turkcell, Heyday Müzik, Ektam Ltd. sponsorluğunda gerçekleştirilen “DAÜ 5. Tanıtım Günleri” kapsamında 27 Şubat 2015 Cuma günü ise Girne ve Güzelyurt Bölgesi liseleri DAÜ’yü ziyaret ederek yakından tanıma fırsatı bulacaklar.

3. Gün

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı’nın işbirliği ile Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) tarafından düzenlenen “DAÜ 5. Tanıtım Günleri” bugün (27 Şubat 2015 Cuma) sona erdi. 25 Şubat 2015 Çarşamba günü başlayan etkinlik kapsamında ülke genelindeki liselerden lise son sınıf öğrencileri DAÜ’yü daha yakından tanıma fırsatı yakaladılar. Etkinliğin son gününde Güzelyurt Türk Maarif Koleji, Kurtuluş Lisesi, Cengiz Topel Endüstri Meslek Lisesi, Lefke Gazi Lisesi ve Lapta Yavuzlar Lisesi’nden 300’ü aşkın lise son sınıf öğrencisi, rehber öğretmenleri ve okul yetkilileri ile DAÜ’yü ziyaret etti.

Kuzey Kıbrıs Turkcell, Heyday Müzik, Ektam Ltd. sponsorluğunda gerçekleştirilen “DAÜ 5. Tanıtım Günleri” kapsamında lise son sınıf öğrencileri bir taraftan 98 farklı ülkeden 19 bini aşkın öğrencinin eğitim gördüğü DAÜ’deki uluslararası öğrenci profili ve kampüs yaşamını yakından görme fırsatı yakalarken, bir taraftan da mesleki konularda alanında uzman kişiler tarafından hem akademik birimler hem de meslekler ve kariyer planları hakkında bilgilendirildiler.  

Öğrenciler Ne Dedi?

Eliz Beyaz

Eliz Beyaz - Gazimağusa Türk Maarif Koleji Son Sınıf Öğrencisi:

Tanıtım günlerinde istediğimiz bölüm hakkında bilgiler almamız çok iyi oldu. Aklımızda olan soruları sorma şanşı bulduk ve DAÜ’nün eğitim sistemi hakkında bilgilendirildik. DAÜ’nün Psikoloji Bölümü’nde okumak istiyorum. Aldığım bilgiler doğrultusunda da kaliteli bir eğitim sistemine sahip olduğunu biliyorum. Staj olanaklarının olması da benim için çok önemli. 

Vicdan Karaşahin

Vicdan Karaşahin – Namık Kemal Lisesi Son Sınıf Öğrencisi:

Tanıtım günlerinde öğrenmek ve sormak istediklerimize cevap buluyoruz, bu yüzden bence çok yararlı bir gün. DAÜ’de eğitimin İngilizce olması bence önemli bir nokta. Tanıtım gününde hem bilgi alıyoruz hem de etkinliklerle birlikte keyifli zaman geçirdik. Eğitici ve eğlenceli bir gün yaşadık.

Ali Ülker

Ali Ülker – Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi Son Sınıf Öğrencisi:

Bilgisayar Bölümü’ndeyim. Bugün aldığımız bilgiler doğrultusunda daha iyi bir karar vereceğimi düşünüyorum. Etkinliklerle birlikte keyifli bir gün geçirdik ve KKTC’de yüksek eğitim denince aklıma ilk gelen üniversite DAÜ’dür. Tercihim de tabiki DAÜ olacaktır.

Merve Nur Irmak

Merve Nur Irmak - Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi Son Sınıf Öğrencisi:

KKTC’de en tanınmış üniversite bence DAÜ’dür. Kendi istediğim bölüm hakkında bugün çok iyi bilgiler alma şansı yakaladım ve bundan dolayı da çok mutlu oldum. Tanıtım gününde ayrıca farklı farklı etkinliklerin olması günümüze ayrı bir renk kattı.

Dilara Kavuş

Dilara Kavuş – Gazimağusa Meslek Lisesi Son Sınıf Öğrencisi:

Diğer üniversitelerin tanıtım günleri bu kadar renkli olmadı. Burada hem eğlendik hem de bilgi alma şansı bulduk. Çok eğlenceli ve bilgi dolu bir gün geçirdik. DAÜ’nün eğitim kalitesini daha önceden duymuştum. İlk ve Acil Yardım Bölümü’nü okumak istiyorum. İlk tercihim kesinlikle DAÜ.

Sevinç Kanmaz

Sevinç Kanmaz – Gazimağusa Ticaret Lisesi Son Sınıf Öğrencisi:

İlk defa bir tanıtım gününe katılıyorum. Öğretim üyeleri bizlerle çok iyi ilgilendiler. Muhasebe Bölümü düşünüyorum ve istediğim bölüm hakkında bire bir bilgi alma şansı buldum. Tanıtım günlerinde aktivitelerin olması da eğlenceli zaman geçirmemizi sağladı.

Hüseyin Karakeleş

Hüseyin Karakeleş – Haspolat Meslek Lisesi Son Sınıf Öğrencisi

Üniversitelere gittiğimizde genellikle derslere girerdik ama bugün farklı ve eğlenceli bir ortamda bilgi alma şansı yakaladığımız için mutluyum. Çok rahat ve detaylı bir şekilde bilgi aldık, bu günden itibaren ilk tercihim DAÜ’dür.

Hatice Çetin - Sedat Semavi Endüstri Meslek Lisesi Son Sınıf Öğrencisi:

İlk defa gezme fırsatı buldum DAÜ’yü ve bundan dolayı çok mutluyum. Tanıtım gününü heyecanla bekliyordum DAÜ’ye gelmek için. Tam olarak karar vermedim hangi bölümü seçeceğimi, ancak bugün almış olduğum bilgilerin bana bir yol göstereceğinden eminim. DAÜ ilk tercihlerimin arasında.

Orhan Çokbekler - Lefkoşa Türk Lisesi Son Sınıf Öğrencisi:

Tanıtım günleri yararlı ve eğlenceli geçiyor. İstediğimiz bilgilere ulaşıyoruz ve bu bizler için önemli. DAÜ güzel, büyük ve gelişmiş bir üniversite.

Murathan Kaçar – Bülent Ecevit Anadolu Lisesi Son Sınıf Öğrencisi:

Fakültelerin hangi bölümleri içerdiğini öğreniyoruz, uzman kişilerle görüşüp bilgi alma şansı yakaladık. Bunların yanında DAÜ’nün eğitim kalitesi hakkında da bilgi sahibi olduk ve aldığım bilgiler doğrultusunda DAÜ’ye daha yakın olduğumu söyleyebilirim.

İpek Durmaz – Güzelyurt Meslek Lisesi Son Sınıf Öğrencisi:

DAÜ’ye ikinci gelişim, tanıtım günleri bilgi verici bir etkinlik. DAÜ kaliteli eğitim sistemine sahip ve bence KKTC’deki en iyi üniversitedir. Bilginin yanında düzenlenen aktivitelerle de eğlenceli zaman geçirdik.

Nizamettin Önal – Değirmenlik Lisesi Son Sınıf Öğrencisi:

Benim aklımda başka bir bölüm vardı ama burada aldığım bilgiler doğrultusunda fikrim değişti. Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü’nün bana daha uygun olduğuna karar verdim. Farklı liselerin bir arada olması da bence güzel ve burada çok güzel bir ilgiyle karşılandığımız için de mutluyum.

Söylem Çoli - Lefkoşa Türk Maarif Koleji Son Sınıf Öğrencisi:

Tanıtım günleri sorularımıza yanıt bulmamızı sağlıyor ve öğrenciler için faydalı bir gün oluyor. DAÜ’nün kaliteli bir eğitim kurumu olduğunu biliyorumdum ve burda da onu görme şansımız oldu.

Sevgi Özbarışçı – Kurtuluş Lisesi Son Sınıf Öğrencisi:

Farklı ve güzel bir gün bizim için. Merak ettiğimiz sorulara yanıtlar buluyoruz tanıtım günlerinde ve bu aydınlatıcı oluyor. Benim ilk tercihim DAÜ; çünkü KKTC’deki en iyi üniversite olduğunu düşünüyorum.

Dila Yeşilırmaklı – Lefke Gazi Lisesi Son Sınıf Öğrencisi:

Bölümler hakkında bilgi sahibi oluyoruz tanıtım günleri sayesinde ve daha doğru bir şekilde karar vermemizi sağlıyor. Eğer KKTC’de eğitimime devam edeceksem, ilk tercihim kesinlikle DAÜ’dür.

Berk Aner – Güzelyurt Türk Maarif Koleji Son Sınıf Öğrencisi:

Hangi bölümü okumak istediğim konusunda kararsızlıklarım var, ancak burada almış olduğum bilgiler sayesinde daha iyi karar vereceğimi düşünüyorum. Alanında uzman kişilerden bilgi almak çok güzel ve bununla birlikte daha rahat ve kendimize uygun tercihler yapabiliyoruz. 

Abdurrahman Hayat – Cengiz Topel Endüstri Meslek Lisesi Son Sınıf Öğrencisi:

Ben DAÜ’de eğitim almak istiyorum; çünkü güzel ve kaliteli bir üniversite. Bilgisayar Programcılığı okumak istiyorum ve bire bir uzman kişilerden bilgi alma fırsatımız oldu. Ayrıca etkinliklerle de güzel bir gün geçirmemiz sağlandı ve burada olmaktan dolayı çok mutluyum.

Senem Oğuz – Lapta Yavuzlar Lisesi Son Sınıf Öğrencisi:

DAÜ vermiş olduğu başarılı mezunlarla kaliteli bir eğitim sistemine sahip olduğunu kanıtladı. Bölüm konusunda henüz tam kararımı vermedim, ancak buradan alacağım bilgilerin yol gösterici olacağından eminim. İlk tercihim DAÜ’dür.

Rehber Öğretmenler Ne Dedi?

Zuhal Akterzi

Zuhal Akterzi - Gazimağusa Türk Maarif Koleji Rehber Öğretmeni:

Tanıtım günlerinde bilgi almak isteyen öğrenciler uzman kişiler tarafından bilgi alma şansı yakalıyorlar. Bölüm seçme konusunda tereddütleri olan öğrenciler tanıtım günleri sayesinde daha rahat ve net bir şekilde karar alabiliyorlar. Öğrenciler sadece bir bölüm değil aslında hayat tarzı seçiyorlar ve buradan aldıkları bilgiler onlara ışık oluyor.

Bengül Akyüz

Bengül Akyüz - Gazimağusa Meslek Lisesi Rehber Öğretmeni:

Tanıtım günleri öğrenciler için çok önemli, bölüm tanıtımları ve eğitim sistemi hakkında bilgi almalarının yanı sıra sosyal faaliyetler ile eğlenceli zaman da geçiriyorlar. DAÜ tanıtım günlerinde çok başarılı, daha etkili ve daha çok yönlü bir tanıtım günü gerçekleştiriyorlar. Bunun sonucunda da  öğrencilerin aklında daha kalıcı bir üniversite oluyor.

Bilal Çalıkuşu

Bilal Çalıkuşu - Gazimağusa Ticaret Lisesi Turizm Öğretmeni:

DAÜ tanıtım günleri sayesinde öğrencilerimiz bire bir bilgi alma şansı yakaladılar. Öğrenciler gerçekleşen etkinliklerle güzel zaman geçirdiler. DAÜ’yü bizim eğitimimizin devamı olarak görüyoruz. Öğrencilerimiz staj yapıyor DAÜ’de ve stajdan memnun ayrıldıkları için de hemen hemen hepsi DAÜ’yü tercih ediyor.

Sündüz Koçarslan – Sedat Semavi Endüstri Meslek Lisesi İngilizce Öğretmeni:

2010 DAÜ mezunuyum ve bundan gurur duyuyorum. Kendi öğrencilerimi DAÜ’ye getirmek benim için ayrı bir heyecan, DAÜ’nün eğitim kalitesinin ayrıcalıklı olduğunu düşünüyorum. Bence DAÜ meslek liselerinin devamıdır ve öğrencilerimiz daha çok DAÜ’yü tercih ediyor.

Fatma Oğul - Bülent Ecevit Anadolu Lisesi Rehber Öğretmeni:

Her yıl okulumuzla birlikte tanıtım günlerine katılıyoruz, tanıtım günlerinin yararlı olduğunu düşünüyorum. Öğrenciler gezerek bölümler hakkında bilgi alıyorlar, merak ettikleri sorulara yanıtlar buluyorlar. Tanıtımın yanında etkinliklerle de güzel vakit geçiriyorlar.

Ali Erden – Değirmenlik Lisesi Rehber Öğretmeni:

Tanıtım günlerinde öğrencilerimiz bilgi alma fırsatı buluyorlar ve bu öğrencileri daha fazla motive ediyor. Etkinliklerle birlikte tanıtım günleri ilgi çekici oluyor ve öğrenciler bilgi alırken eğleniyorlar. DAÜ çok önemli atılımlar yaptı ve KKTC’nin en iyi üniversitesidir. DAÜ daha emin ve sağlam adımlarla ilerliyor ve bu öğrenci kalitesinin yükselmesini de sağlıyor.

Zalihe Saygılı – Lefkoşa Türk Lisesi Rehber Öğretmeni:

Her yıl katılıyoruz DAÜ’nün tanıtım günlerine ve uzman kişiler öğrencilerimizle bire bir ilgilenip bilgiler veriyorlar. Öğrenciler hem eğlenceli hem de bilgi paylaşımlı bir gün yaşıyorlar. Okulumuzda bizde yapıyoruz tanıtımlar üniversitelerle ilgili ancak burda yerin görmeleri öğrenciler için daha etkili oluyor.

Halide Rehber Liman – Lefkoşa Türk Maarif Koleji Rehber Öğretmeni:

DAÜ en çok tercih edilen üniversiteler arasında yer alıyor ve öğrencilerin de en çok merak ettikleri üniversiteler arasındadır. Öğrencilerin bire bir bilgi almaları çok önemli ve eğitimin İngilizce olması da avantaj yaratıyor. Ben de bir DAÜ mezunuyum ve bundan dolayı çok mutluyum.

Hüsen Ünüvardır – Lefke Gazi Lisesi Rehber Öğretmeni:

DAÜ köklü bir üniversite ve devlet üniversitesi olması da bir avantaj. Tanıtım günleri öğrencilerin karar vermelerinde büyük rol oynuyor. Kararları almış oldukları bilgi ve görmüş oldukları ilgi karşısında değişebiliyor.

Sevda Serin Tanyel - Güzelyurt Türk Maarif Koleji Rehber Öğretmeni:

DAÜ’nün İngilizce eğitim vermesi çok büyük bir avantaj. Öğrencilerimizin geleceği için ve KKTC’deki en iyi üniversite olduğu için tercih edilen bir üniversite.

Pembe Beteri – Cengiz Topel Endüstri Meslek Lisesi Rehber Öğretmeni:

Tanıtım günleri öğrencilerimiz için çok önemli çünkü, soru – cevap şeklinde bilgi alma şansı buluyorlar ve etkili iletişim sağlanmış olunuyor. Sıcak ve samimi ortam yaratıldı bugün bizlere burada, yetkili kişiler de bizlerle yakından ilgilendiler. Farklı okulların bir arada olması da çok güzel

Nagehan Öner – Lapta Yavuzlar Lisesi Rehber Öğretmeni:

Üniversitelerin tanıtılması için güzel organizasyonlar gerçekleştiriliyor. Öğrenciler bilgi almakla birlikte farklı etkinliklerle de eğlenme fırsatı yakalıyorlar. Üniversiteler ticari amaçlı olmamalıdır. DAÜ’nün başarılı olmasındaki en büyük etken eğitim odaklı olmasıdır.