İçeriğe git

DAÜ Turizm Fakültesi’nin Kalitesi FIBAA Tarafından Bir Kez Daha Akredite Edildi

DAÜ Turizm Fakültesi’nin Kalitesi FIBAA Tarafından Bir Kez Daha Akredite Edildi

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Turizm Fakültesi, Turizm ve Otel İşletmeciliği lisans ve Turizm İşletmeciliği Yüksek Lisans programları dünyanın en seçkin akreditasyon kuruluşlarından biri olan The Foundation for International Business Administration Accreditation (FIBAA) tarafından akreditasyon sürecini üstün başarıyla tamamlayarak 7 yıllığına koşulsuz olarak akredite edildi.

DAÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Kılıç, Çin merkezli ShanghaiRanking tarafından Dünya Üniversiteler Akademik Sıralaması 2021’de Alan Sıralamaları listesinde Otelcilik ve Turizm İşletmeciliği alanında 38. sırada yer aldıklarını belirterek, dünya çapındaki en büyük ve en etkili akreditasyon kuruluşu olan FIBAA tarafından akredite olmanın son derece önemli olduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Kılıç, kalitenin sürekli gelişim felsefesinin bir sonucu olması gerektiğinin ve kalite sisteminin tüm paydaşların katkıları ile kurulması gerektiğinin altını çizdi. Prof. Dr. Kılıç,  “FIBAA tarafından 7 yıllığına verilen akreditasyonun koşulsuz olması, Fakülte bünyesinde verilen eğitimin, yapılan işlerin, projelerin, uygulamaların, akademik ortamın, kalite güvencesinin ve kalite geliştirme faaliyetlerinin dünya çapındaki kalite standartları seviyesinde olduğunun bir göstergesidir.” dedi.

Prof. Dr. Kılıç, söz konusu akreditasyon ile DAÜ Turizm ve Otel İşletmeciliği lisans programı ve Turizm İşletmeciliği yüksek lisans programlarının dünya standartlarında kaliteli eğitim verdiğinin FIBAA tarafından yeniden tescil edildiğinin altını çizdi. Prof. Dr. Kılıç, söz konusu akreditasyonun bu programlarda okuyan veya mezun olan öğrencilerin, velilerin, işverenlerin istihdam ve yurtdışı çalışmalarında güçlü bir referans olmaya devam edeceğini vurguladı.

FIBAA akreditasyonunun Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından da tanınan uluslararası dış değerlendirme ve akreditasyon kuruluşları arasında yer aldığını bildiren Prof. Dr. Kılıç, FIBAA’nın yükseköğretimde kalite güvencesi ve kalite gelişimine yönelik uluslararası bir kurum olduğunu da sözlerine ekledi.