İçeriğe git

DAÜ Turizm Fakültesi Öğrencileri İtalya Yolunda

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) öğrencilerine uluslararası deneyim kazandırmaya devam ediyor. DAÜ Turizm Fakültesi, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Programı ile Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı’ndan 20’ye yakın öğrenci “Italian Culinary Institute for Foreigners”de (ICIF) (Yabancılar için İtalyan Mutfağı Enstitüsü) eğitimi almak için İtalya’ya gidiyor.

DAÜ Turizm Fakültesi, Aşçılık Önlisans Programı 2010-2011 Akademik Yılı’nda eğitime başlayarak 2011-2012 Akademik Yılı sonunda ilk mezunlarını verdi. Aşçılık programının görmüş olduğu talep doğrultusunda gerek mezunlardan gerekse gastronomi alanının cazip olması ve gelecek vaad eden mesleklerin başında gelmesi nedeniyle 2014-2015 Akademik Yılı’nda 75 öğrenci ile eğitime başlayan Gastronomi ve Mutfak Sanatları programına kayıtlar her yıl artarak devam ediyor.  

Öğrencilerin küreselleşen dünyada daha iyi yerlere gelebilmesi amacıyla Italian Culinary Institute for Foreigners (ICIF) “Yabancılar için İtalyan Mutfağı Enstitüsü” 23 Mart 2015 tarihinde  DAÜ Rektörlüğü ile ICIF Başkanı Piero Sassone’nin katılımı ile işbirliği protokolü imzaladı. İşbirliği protokolü çerçevesinde  Gastronomi ve Mutfak Sanatları programı ile Turizm ve Otel İşletmeciliği programı öğrencileri ilk kez 2015 yaz döneminde ICIF’de eğitim görmek üzere İtalya’ya gitti.

Söz konusu anlaşma çerçevesinde bu yıl da 20’ye yakın öğrencinin  aynı eğitimi almak üzere ICIF’e gideceğinin altını çizen Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Kılıç, öğrencilerin eğitimlerinin yanı sıra Michelin yıldızlı restoranlarda çalışma şansına da sahip olacağını belirtti. Prof. Dr. Kılıç, İtalyan Şeflerden İtalyan mutfağının yanı sıra, diğer ülke mutfaklarından lezzetlerin yapımını da uygulamalı olarak öğrenip gerçekleştirecekleri eğitimi takiben restoranlarda staj yapacaklarını ve bunun da inanılmaz bir deneyim olduğunun mesajını verdi.