İçeriğe git

DAÜ Kütüphane Haftasını Kutluyor

DAÜ Kütüphane Haftasını Kutluyor

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Özay Oral Kütüphanesi, 51. Kütüphane Haftası’nı çeşitli etkinliklerle kutluyor. Bu yıl 30 Mart – 5 Nisan 2015 tarihleri arasında kutlanacak olan Kütüphane Haftası DAÜ’de de kutlanmaya başladı. Hafta başlangıcı olan 30 Mart 2015 Pazartesi günü, saat 10:00’da, DAÜ Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Müzik Öğretmenliği Programı Korosu’nun Şef Erkan Dağlı yönetimindeki mini konseri ile başlayan etkinliklerde daha sonra Kütüphane Sergi Salonu’nda, saat 10:15’te, merhum Ressam Ali Atakan anısına “Kaybolmayan Değerler” adı altında öğrencilerinin resimlerinden oluşan karma sergi açılışı gerçekleştirildi. Öte yandan aynı yerde ve aynı saatte, Türk Edebiyatı’nın ulu çınarı, büyük romancı, merhum Yaşar Kemal anısına düzenlenen “Anı Köşesi” de açıldı. Sergi ve Anı Köşesi 30 Mart – 3 Nisan 2015 tarihleri arasında, 09:00 – 17:00 saatlerinde ziyarete açık olacak.

Sergi organizatörü Leyla Çınar Algül, merhum ressam Ali Atakan’ın kültür ve sanat adına önemli katkıları olduğunu ve birçok sanatçı yetiştirdiğini söyleyerek, kendisinin de hep istediği ve hayal ettiği resim sergisini gerçekleştirmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti. Algül’ün konuşmasının ardından sergide resimleri bulunan öğrencilere DAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Salih Katırcıoğlu tarafından sertifikaları takdim edildi.  

DAÜ Özay Oral Kütüphanesi 51. Kütüphane Haftası’nın Açılış Konferansı ise DAÜ Eğitim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Ülker Vancı Osam tarafından “Dijital Yerlilerin Dünyasında Kütüphanelerin Yeri” başlığı altında verildi. Saat 10:30’da, DAÜ Kütüphane Oditoryumu’nda gerçekleştirilen konferansta, açılış konuşması DAÜ Özay Oral Kütüphane Müdürü Osman Soykan tarafından yapıldı. Soykan’ın 51. Kütüphane Haftası’nı kutladığı konuşmasının ardından, Prof. Dr. Osam’ın konferansı yer aldı. Konferans sonunda Prof. Dr. Osam’a DAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Amca tarafından çiçek ve teşekkür belgesi takdim edildi.

Hafta kapsamında 31 Mart 2015 Salı günü, saat 10:30’da, Yazar Gürol Özkaya’nın katılımı ile “Kasaba Baf ve Hatırlayabildiklerim” ve “Teşhis” Kitapları ve Yaşama Dair Söyleşi ekinliği yapılacak.

Öğrencilere Hediye Kitap Dağıtılacak

Öte yandan Kütüphane Haftası etkinlikleri kapsamında, öğrencilerin akademik ve kişisel gelişimini desteklemek amacı ile, DAÜ Stadyumu’nda öğrencilere kendi seçecekleri kitaplar hediye ediliyor. Öğrenciler kitap almaya 30 Mart – 3 Nisan 2015 tarihleri ve 09:00 – 15:30 saatleri arasında gidebilecekler.