İçeriğe git

Tıp Lisans Programı (İran Tıbbi Bilimler Üniversitesi ile Ortak Tıp Programı) (M.D., 7 Yıl)

Tıp programı, Doğu Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi (DAÜ) ve İran Tıbbi Bilimler Üniversitesi (IUMS) ortaklığı ile kurulmuş ve yürütülmektedir. Geleceğin tıp doktoru adaylarına kaliteli tıp eğitimi ve uluslarası tecrübe olanakları sunmak misyonu ile tasarlanmıştır. Eğitim dili İngilizce’dir.

Tıp doktoru eğitimi 7 yıldır, ilk üç yıl olan pre-klinik faz tıp eğitimi DAÜ’de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, 4 yıllık klinik faz ise IUMS tarafından İran’da Tahran şehrinde gerçekleşecektir.

Temel tıp eğitimini tamamlayan öğrenciler, İran’da sürdürecekleri klinik eğitimleri boyunca %50 burs hakkına sahip olacaklardır. Pre-klinlk faz, DAÜ Tıp Fakültesi ve aralarında KKTC’nin tüm ilçelerine hizmet veren en büyük devlet hastanesi – Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi - de bulunan, afiliye devlet hastanelerde gerçekleştirilecektir.

Pre-klinik faz sırasında ise, klinik faza geçildiğinde hasta-hekim ilişkilerinde öğrencilerimize yardımcı olmak amacı ile, öğrenciler için Farsça dil dersleri verilmektedir. Klinik faz ise, IUMS’un afilye olduğu aralarında1952 yılında kurulmuş, yılda 87000 çocuk hastaya hizmet veren Shahid Fahmideh Çocuk Hastanesi gibi toplam 17 hastane ve Karaciğer Hastalıkları Araştırma Merkezi gibi merkezleri bulunduran toplam 29 araştırma merkezinde gerçekleştirilecektir. Program mezunlarının diplomalarında her iki kurumun mühürü de bulunacaktır.

Uluslararası ortak tıp programı, eğitim, araştırma ve hasta bakımını biraraya getirerek, öğrencilerine çağdaş bilimsel çalışmalarda bulunma imkanını sunmaktadır. Ortak program temel tıp ve klinik eğitimi toplum bazlı olarak tasarlanmıştır. Tıp tarihi, etik ve edebiyat da içerisinde olmak üzere sunulan derslerle, öğencilere kendinlerini geliştirme imkanı verilir. Program boyunca küçük gruplar ve seminer dersleri ile eğitim desteklenir. Öğrenciler yüz-yüze, alanlarında saygın tıp doktorları, bilim insanları ve eğitimciler ile omuz-omuza birlikte çalışarak, eğitimlerini gerçekleştirirler.

Kabul ve Kayıt Koşulları

Kabul ve kayıt koşullarını aşağıdaki web adresinden öğrenebilirsiniz:

http://www.emu.edu.tr/tr/ogrenci-adaylari/kabul-ve-kayit-kosullari/1180

Araştırmalar

Anne Sağlığı, Çocuk Hastalıkları, Otizim, Kardiyovaskuler Hastalıklar, Bulaşıcı Hastalıklar, Yapam Kalitesi, Kanser, Adli Tıp, Tıbbi Genetik, Halk Sağlığı, Epidemiyoloji, Palyatif Bakım, Aile Hekimliği, Tıbbi Etik, Sağlık Ekonomisi ve Nükleer Tıp.

İletişim

Tel: +90 392 630 1570
Faks: +90 392 630 3025
E-posta: med.studentaffairs@emu.edu.tr
Web: https://medicine.emu.edu.tr