İçeriğe git

Uluslararası Lehçebilim ve Jeolengüistik Kongresi

Uluslararası Lehçebilim ve Jeolengüistik Kongresi

Başlangıç:
Bitiş:
Yer:

Uluslararası Lehçebilim ve Jeolengüistik Kongresi’ne bu yıl Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Eğitim Fakültesi, Türkçe Eğitimi Bölümü ev sahipliği yapıyor. Üç yılda bir düzenlenen, dünyanın en büyük lehçebilim araştırmaları ve jeolengüistik kongresinin sekizincisi bu yıl 14 – 18 Eylül 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek. Uluslararası Diyalektoloji ve Jeolengüistik Derneği’nin çatısı altında düzenlenen bu kongre bundan önce sırasıyla Macaristan, Hollanda, Polonya, Letonya, Portekiz, Slovenya ve Avusturya’da gerçekleştirildi. Söz konusu kuruluş, dünyanın en önemli dil derneklerinden biri olarak kabul ediliyor. 1993’te kurulan dernek, ağız araştırmaları ve dilbilimle coğrafyanın ortak alanı sayılan jeolengüistik alanında çalışmalara öncülük etmekte, konferanslar düzenlemekte ve dilbilim alanında itibar gören, ciddi endeksler tarafından taranan bir dergi (Dialectologia et Geolinguistica) çıkarmaktadır. Derneğin başta Avrupa ülkeleri, Kanada, ABD ve Japonya olmak üzere tüm dünyada üyeleri bulunuyor. UNESCO tarafından da tanınan Dernek, ayrıca, The Comité International Permanent des Linguistes’in tam üyesidir.

8. Uluslararası Lehçebilim ve Jeolengüistik Kongresi’nde bu yıl tarihinde ilk defa olarak Türkçe, bildiri sunum dillerinden biri olarak kabul edilmiştir. Bu da her gün yaygınlaşan ve gelişen Türkçe’nin uluslararası alanda bilim dili olarak kabulünün göstergesidir. Avrupa dışında ilk defa yapılacak olan kongreye on beş ülkeden katılımcı bekleniyor. Kongreye Prof. Dr. Eva Agnes Csato, Prof. Dr. Michael Schulte, Prof.Dr. Maria-Pilar Perea gibi alanlarında uzman dünyaca ünlü isimler de katılacak.

Beş gün sürecek etkinlikte lehçebilimle ilgili on yedi oturumda bildiri sunulacak. Kongrenin açılış töreni, 14 Eylül 2015 Pazartesi günü, Cratos Hotel’de, saat 10:00’da yapılacak. Açılış konuşmaları ile başlayacak olan kongrede daha sonra davetli konuşmacının sunumu yer alacak ve ardından iki ayrı salonda eş zamanlı sunumlar yapılacak. Kongre, 15 Eylül 2015 Salı günü ise, saat 10:00’da, DAÜ Prof. Dr. Mehmet Tahiroğlu Salonu’nda, DAÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Necdet Osam’ın konuşmasının ardından DAÜ’de devam edecek. Halka açık olarak gerçekleştirilecek olan kongre ile ilgili detaylı bilgiye kongrenin internet sayfasından http://sidg.emu.edu.tr ulaşılabiliyor.

İletişim Numaraları İletişim Numaraları ve İl Merkez Büroları İletişim Formu