İçeriğe git

'Olağan Denemeler'in Uluslararası Festival Yolculuğu Sürüyor

'Olağan Denemeler'in Uluslararası Festival Yolculuğu Sürüyor

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İletişim Fakültesi doktora öğrencisi Vasvi Çiftcioğlu’nun eş yönetmenliğini yaptığı “Olağan Denemeler” adlı kısa film iki kez üst üste birincilik kazandığı Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) üçüncü kez sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Daha önce Houston ve Seattle şehirlerinde gösterilen kısa film bu kez de Maryland eyaletinde bulunan Towson Üniversitesi’nde gösterilecek. Vasvi Çiftcioğlu ve Doğuş Özokutan’ın birlikte yönettiği ve başrolünü Hatice Tezcan’ın üstlendiği Olağan Denemeler, bugüne kadar 20’den fazla uluslararası festivalde gösterilerek birçok ödül kazandı.

80 Ülkeden 1100 Başvuru Arasından Resmi Seçkiye Girdi

Olağan Denemeler, Towson Üniversitesi’nin Elektronik Medya ve Film Bölümü tarafından bu yıl 14 - 16 Nisan tarihleri arasında 9’uncusu düzenlenecek olan “Women and Minorties In Media” (Medyada Kadın ve Azınlıklar) Festivali’ne seçildi. Kısa adı WAMM olan festivale bu yıl 80 ülkeden 1100 kısa film başvuruda bulundu. Olağan Denemeler, bu başvurular arasında 57 filmden oluşan resmi yarışma seçkisine girmeyi başardı. 

Olağan Denemeler’in festivaldeki gösterimi 16 Nisan 2016 Cumartesi günü, yerel saatle 13:30’da “System Failure” (Sistem Arızası) adlı bölümde yapılacak. Gösterim sonrasında filmin yönetmenleri, izleyicilerin sorularını yanıtlayacak ve ülkemizdeki sinema sektörü ve DAÜ İletişim Fakültesi’ndeki film eğitimi hakkında sunum yapacak. Medya ve sinema sektöründe üretim çeşitliliğini desteklemeyi amaç edinen festivalde her yıl dünyanın değişik yerlerinden filmler gösteriliyor ayrıca sektörün önde gelen isimlerinin katılımıyla master class’lar düzenleniyor. Direktörlüğünü Towson Üniversitesi’nin Elektronik Medya ve Film Bölüm Başkanı Elsa Lankford’un üstlendiği festival, 16 Nisan 2016 akşamı yapılacak ödül töreniyle sona erecek.

“Olağan Denemeler” Hayatın Anlamını Sorgulayan Bir Kadının Hikayesi

Senaryosunu Doğuş Özokutan’ın yazdığı “Olağan Denemeler” hayatın anlamını sorgulayan bir kadının başarısız intihar girişimlerini trajikomik bir dille ele alıyor. Çekimleri Mayıs 2014’te Lefkoşa ve Girne’de üç günde tamamlanan Olağan Denemeler’in çekim ekibinde DAÜ İletişim Fakültesi lisans öğrencileri de asistan olarak görev almıştı. Görüntü yönetmenliğini Pieter Verburg’un üstlendiği filmin kurgusunu Tim Klok yaptı. Filmin müziklerini ise İnal Bilsel besteledi.

Post prodüksüyonu Ocak 2015’te tamamlanan film, dünya prömiyerini 19 Nisan 2015’te ABD’nin en eski bağımsız film festivali olan “48’inci Worldfest Houston”da yapmıştı. “Olağan Denemeler”, bu festivalde yarıştığı “Kara Komedi” kategorisindeki en büyük ödül olan “Platin Remi Ödülü”nü kazandı. “Olağan Denemeler” Kasım 2015’te yine ABD’de gerçekleştirilen “3’üncü Seattle Türk Filmleri Festivali”nde de birincilik ödülü kazandı. Olağan Denemeler, Nisan ayı içerisinde ABD dışında, Romanya, Meksika, Almanya ve Türkiye’de, Mayıs ayında ise Çin ve Sırbistan’da uluslararası festivallerde gösterilecek.