İçeriğe git

İletişim Fakültesi Öğrencilerinden Sosyal İçerikli Film: “SAKLAMBAÇ”

İletişim Fakültesi Öğrencilerinden Sosyal İçerikli Film: “SAKLAMBAÇ”

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İletişim Fakültesi doktora öğrencileri, Türkiye’de toplumsal bir konu olan çocuk gelinler ile ilgili kısa film çekti. DAÜ Halkla İlişkiler ve Basın Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, DAÜ İletişim Fakültesi öğrencileri Mert Yusuf Özlük ve Engin Aluç’un çocuk gelinler konusuna dikkat çekmek için çektikleri kısa film “Saklambaç” ismini taşıyor. Saklambaç kısa filmi 26 Mart 2015 Perşembe günü, saat 11:00’de, Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’nda düzenlenecek olan DAÜ Kadın Araştırmaları Merkezi’nin uluslararası konferansında ilk kez seyirciyle buluşacak. Filmin gösterimi PORTA DEL MARE salonunda gerçekleşecek.

Türkiye’de kendilerinden yaşça büyük kişilerle evlendirilen çocukların varlığının araştırmalarla ispatlandığını söyleyen filmin yönetmeni Mert Yusuf Özlük, “Ancak bu konuyla ilgili istatistiklerden ziyade farkındalık yaratmak adına kamu spotları, kısa filmler ve bunun gibi görsel projeler arttırılmalıdır” dedi.

“Çocuk gelinler”

Mert Yusuf Özlük ayrıca Saklambaç gibi kısa filmler ne kadar çok kişiye ulaşırsa kadın-erkek eşitsizliği ve çocuk istismarı üzerine farkındalığın o kadar artacağını kaydetti.

Filmin senaristi Engin Aluç ise, “Oyun çağındaki çocuk gelinler içinde bulundukları travmatik durumdan dolayı bu süreci intiharla sonuçlandırmakta ya da bu şekilde yaşamlarını sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalarak devam ettirmektedirler” dedi. Aluç, çevre felaketleriyle ilgili yeni film projelerine de başladıklarını ve önümüzdeki günlerde gösterim tarihinin belirleneceğini sözlerine ekledi.

Saklambaç’ın künyesi ise şöyle; yapımcı ve yönetmen Mert Yusuf Özlük, senaryo ve müzikler Engin Aluç, sanat yönetmeni Aylin Uğurlu, kamera Mustafa Ersin Kılıç, oyuncular Şenol Gümüş ve Edayla Eriş.