İçeriğe git

DAÜ'nün Yeni Öğrencilerine KKTC Tanıtıldı

DAÜ'nün Yeni Öğrencilerine KKTC Tanıtıldı

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ), 18. Oryantasyon ve Karşılama Günleri etkinlikleri kapsamında yeni gelen öğrencilerine ve ailelerine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni (KKTC) daha iyi tanıtabilmek için kültür turları gerçekleştirdi. Kuzey Kıbrıs Genç Turkcell ana sponsorluğunda tüm hızıyla devam eden DAÜ 18. Oryantasyon ve Karşılama Günleri programı çerçevesinde 2 Ekim 2015 Cuma günü Gazimağusa, 3 Ekim 2015 Cumartesi günü Lefkoşa ve Girne ile 4 Ekim 2015 Pazar günü ise Karpaz turu yapıldı.

Gazimağusa Kenti Tanıtıldı

Öğrencilerin eğitim hayatlarını sürdüreceği kenti daha iyi tanımaları için düzenlenen Gazimağusa turuna yaklaşık 900 kişi katıldı. 2 Ekim Cuma günü öğleden sonra gerçekleştirilen tur kapsamında sırasıyla Othello Kalesi, Lala Mustafa Paşa Camii, Namık Kemal Zindanı ve Suriçi gibi Gazimağusa kentinin tarihi ve turistik yerlerini gezen grup, oryantasyon asistanları tarafından bilgilendirildi.

Lefkoşa, Girne ve Karpaz Turları Gerçekleştirildi

Yeni gelen öğrencilerin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni tanımaları ve şehirleri görmeleri için de ayrıca Lefkoşa, Girne ve Karpaz bölgelerine kültür turları gerçekleştirildi. 3 Ekim Cumartesi günü 1170 kişinin katılımıyla Lefkoşa’da Selimiye Cami, Büyük Han, Bandabulya Çarşısı, Yiğitler Burcu ve Ledra Palas ile Girne’de Kordon Boyu, Girne Kalesi, Bellapais Manastırı ziyaret edildi. 4 Ekim Pazar günü ise Kapraz bölgesini ziyaret eden öğrenciler ve velileri Dipkarpaz köyü ve Apostolos Andreas Manastırı’nı yakından görme fırsatı yakaladılar. Gerçekleştirilen söz konusu ziyaretler sonunda öğrenciler ve velileri hem DAÜ’ye hem de KKTC’ye hayran kaldıklarını ve DAÜ’yü tercih etmekten dolayı son derece memnun olduklarını dile getirdiler.

Polis Genel Müdürlüğü’nden Yararlı Seminer

Öte yandan 2 Ekim 2015 Cuma günü, DAÜ 18. Oryantasyon ve Karşılama Günleri kapsamında DAÜ’ye ve KKTC’ye adaptasyon sürecinin kolaylaştırılması için, öğrenci ve velilere yönelik olarak Polis Genel Müdürlüğü tarafından bir seminer de verildi. DAÜ Aktivite Salonu’nda gerçekleştirilen “Kuzey Kıbrıs’ta Yaşam” konulu seminerde yeni öğrencilere ve ailelerine ülkedeki suç çeşitleri, trafik kuralları, muhaceret işlemleri gibi konularda bilgi verildi.